Kde se vzali #cestolidi a jak vznikl web?

10. 7. 2021
4 min. čtení

Jako u každého nového projektu, byla i cesta ke vzniku tohoto webu někdy trnitá. Ne vždy šlo všechno přesně podle plánu, a ne všechno se událo podle našich představ. Přesto je dnes na světě web pro všechny nadšené cestovatele a pisálky. Ke vzniku webu pomohlo nejen velké úsilí a spousta práce, ale hlavně láska k cestování, která pojí jeho zakladatele i uživatele.

Blogy, vlogy, cestology – a tak to začalo

Projekt Cestolidi začal vznikat už v létě 2017. Půl roku poté, co se Kryštof Paleta rozhodl vydat na cestu do Thajska a vzít s sebou kameru. Založil si Youtube kanál s názvem Cestology, kde se dělil o své zážitky z cest. Tou dobou byl v USA na programu Work and Travel a rozhodl se založit facebookovou skupinu pro nadšené cestovatele. Fotky, videa a vzpomínky z cestování začal sdílet pod hashtagem “cestolidi”, který se během krátké doby stal oblíbeným u mnoha českých cestovatelů. V roce 2018 se Kryštof vydal na cestu kolem světa a rozjel Cestology naplno.

Mezitím se na jihu Čech zrodil další nápad o svobodném cestování a digitálním nomádství. Inspirován Kryštofem se na cestu po Asii vydal i Martin Jač. V dubnu 2019 se kluci potkali ve Vietnamu a začali koketovat s myšlenkou na web, který by zprostředkovával ty nejlepší cestovatelské i adrenalinové zážitky a umožnil lidem sdílet své cestopisy. Tenkrát ale ještě nebyl ten správný čas. Kryštof se totiž o několik měsíců později rozhodl začít novou životní kapitolu a opustit svůj Youtube kanál.

Spojilo nás cestování

Ačkoliv to se vznikem webu vypadalo bledě, v listopadu 2019 se Kryštof s Martinem znovu potkali, tentokrát na Bali. A protože podruhé už to nemohla být náhoda, rozhodli se, že web, který bude cestovatelům radit, jak na levné cestování, zprostředkuje jim nové zážitky a umožní jim uchovat si vzpomínky, vznikne. A tak byla vytvořena první verze stránek. Něco tomu ale pořád chybělo. To se však mělo brzy změnit.

V únoru 2021 totiž svedl osud dohromady Martina s kamarádem Davidem Šindelářem. Kluci se potkali na Srí Lance a strávili spolu několik dní. Najednou bylo jasné, co webu chybělo. Dobrý programátor a vhled dalšího nadšeného cestovatele. Teď, když byli kluci tři, nic nebránilo vzniku webových stránek, které bude milovat každý dobrodruh a cestovatel. Kluci na projektu začali společně pracovat a o několik měsíců později jejich úsilí přineslo kýžené výsledky. Světlo světa spatřil plně funkční, přehledný web, který si zamilují tisíce cestovatelských nadšenců.

Zážitky a příběhy cestovatelů na jednom místě

Všichni tři milujeme cestování a žili jsme delší dobu v zahraničí. Tahle zkušenost nás neskutečně obohatila a rozšířila nám obzory. Proto bychom chtěli stejnou zkušenost předávat i vám.

A proč to všechno děláme?

Chceme rozcestovat mladé Čechy. Ukázat jim, jak je cestování obohacující a změnit tak do budoucna českou mentalitu.

Jak to chceme udělat?

Zážitky

  • Chceme všem nadšeným cestovatelům zprostředkovat skvělá dobrodružství a umožnit jim najít různé zážitky na jednom místě.

Spolucesty

  • Chceme propojovat lidi v komunitě cestovatelů, umožnit jim seznámit se a poznat nové parťáky na cesty, aby nemuseli cestovat sami.

Cestology

  • Chceme vytvořit místo, kde si cestovatelé mohou založit vlastní blog. Kde budou sdílet své vzpomínky i cestovatelské tipy a inspirovat se navzájem.

 

Chceme spojovat #cestolidi po celém světě.