13 důvodů proč...jet na Erasmus na Madeiru

Hana Nápravníková
7. 6. 2020
14 min. čtení
216x
0 komentářů

Pokud se rozhodujete, kam vyjet na Erasmus, doporučuji Madeiru. A to hned z několika následujících důvodů:

1) Skvělé počasí po celý rok

Na Madeiru jsem vyjela začátkem února, tedy na letní semestr. Letěla jsem v zimní bundě, neboť u nás byly ještě mrazy. Tu jsem po příletu na ostrov věčného jara odhodila do skříně a viděla ji až při závěrečném balení domů. Madeira nás přivítala příjemnými 22 stupni. A takové počasí nás doprovázelo téměř celý semestr, párkrát zapršelo a dokonce jednou na vrcholu Pico Ruivo nasněžilo, což nejvíce potěšilo místní, kteří si mohli postavit malého sněhuláka.

Atlantik na mě byl studený, pro mě přijatelný na koupání byl až v květnu.

2) Přátelští lidé nejen z ESN

ESN je jedna z největších studentských organizací, která působí na vysokých školách. Pomáhají zahraničním studentům s příjezdem, přizpůsobit se novému prostředí a na univerzitách a s ubytováním. Během semestru pro Vás připravují kulturní, sportovní a společenské akce. Na Madeiře vás neminou eventy jako: International dinner, Welcome party, sportovní víkend, Pub Crawl, Wine Tasting, Hippie days, návštěva fotbalového muzea, Beer pong, grilování na pláži, pikniky, budete dobrovolníky při Feed the Homeless či Clean up Beach, Karaoke night, Canyoning, podniknete výlet na nedaleký ostrov Porto Santo, pravidelně nepravidelně budete chodit hrát fotbal a basketbal, a také pravidelně chodit na Erasmus nights – kde jako studenti budete mít slevu na alkoholické nápoje. Také Vás vezmou na exkurzi do místního pivovaru, kde vyrábí pivo značky Coral. A nejen to, jsou tu pro vás i mimo akce, kdykoliv vám pomůžou, vezmou vás na výlet a ukážou Vám ty nejhezčí místa, která ani v průvodcích nenajdete.

Na oplátku můžete připravit pro členy ESN něco vy a ukázat jim kousek ze své kultury – třeba jako my, kdy jsme se jednou v půlce března po Erasmus night rozhodli, že ukážeme, jak slavíme Vánoce u nás. Zdobili jsme stromek, smažili řízky a nakonec jsme je učili ve dvě ráno tančit polku.

3) Lekce surfování každý víkend!

Studenti mohou využít nabídky surfování, a to každý víkend. Cena je skvělá, jen cca 15 euro. Instruktor je skvělý, přijede pro Vás Jeepem a po každé lekci následuje odměna v podobě Ponchy. A co to vlastně je? Speciální madeirský alkoholický drink obsahující madeirský rum, pomeranč, cukr a med a najdete ho v každým nápojovým lístku. Určitě zajeďte do Camara de Lobos, kde dělají jednu z nejlepších.

Doporučuji nemíchat s jiným alkoholem.

PS: Věděli jste, že nejtěžší na surfování je si svléknout neoprén?

4) Ideální místo pro ty, kdo by si chtěl zkusit stopovat

Ne všude se dá dostat místními autobusy, proto je lepší si půjčit auto. Nebo si zkusit stopovat. A pokud někdo má strach, že by se něco stalo, třeba, že by vás někdo unesl – tak nebojte, ostrov je opravdu malý, takže by vás ještě ten den našli. 🙂

My při stopování, ať už na nebo z výletu, jsme vždy měli štěstí na lidi. I na auta. Stopnout si auto, a sedět v malém pick upu a v prostoru pro náklad a jet takhle do školy byl fajn zážitek.

5) Zlepšíte si fyzičku

Ať už se budete chtít vydat kamkoli, všechny cesty vedou do kopce, a tak si pěkně vypracujete nejen nohy.

Jedna rada na závěr: Nikdy, ale opravdu nikdy nechoďte z centra města do Decathlonu pěšky. Když jsme říkali místním, jakou cestu jsme absolvovali, nejdřív se nám smáli, ale pak jim nás bylo celkem líto. Pro nás to bylo mnohem těžší než hike na Pico Ruivo, což je nejvyšší hora ostrova.

6) Levné polévky v kantýně

No dobře, polévky střídaly sice jen tři barvy, ale nejdůležitější je, co si k nim objednáte. A to je právě Bolo do caco – typický madeirský chléb. Paní v kantýně anglicky neumí, proto doporučuji se naučit, co které jídlo znamená, abyste občas nebyli překvapeni.

7) Najdete přátele ze všech koutů Evropy

Pokud se budete rozhodovat, jestli jít bydlet na studentské koleje nebo si najít nějaké jiné bydlení, doporučuji určitě koleje. Na nich nebydlí jen studenti, ale také mladí lidé, kteří přijeli jako dobrovolníci a vy tak budete mít kamarády od Portugalska přes Sardinii, Řecko až po Rumunsko.

I místní se stanou vašimi kamarády, kteří budou vědět, co vám připravit, když navštívíte jejich podnik.

8) Zlepšíte si řidičské dovednosti

Kdo byl na Madeiře a řídil tam, dá mi jistě za pravdu, že některé kopce či zatáčky vážně stály za to. A pokud jste ani jednou nenabourali, myslím, že si to můžete v klidu napsat do životopisu do kolonky “dovednosti”.

9) Zdarma na fotbalové zápasy

Na Madeiře hrají dva fotbalové kluby. Jeden z nich je CS Marítimo a studenti mají možnost se zdarma podívat na jejich zápasy. My tuto šanci také využili a rozhodli se podpořit místní tým. Pokud budete mít větší štěstí, uvidíte celých 90 minut zápasu a ne jako my, kdy jsme viděli posledních 17 minut, neboť jsme si spletli stadion a vydali se přes půl Funchalu úplně někam jinam. 🙂

Pokud jste fanoušci fotbalu, nezapomeňte navštívit bar O Avo – zde uvidíte největší kolekci fotbalových šál na světě. Mezi nimi nechybí ani Slavie, Sparty, Plzně, ale také klubů, co hrají v České republice nižší ligu. A tak pokud doma máte nějakou tu fotbalovou šálu navíc, nezapomeňte si ji vzít s sebou. Barman bude moc vděčný, dobře se s ním povídá a rozhodně u jednoho piva nezůstanete.

10) Carneval

Mnoho lidí letí na Madeiru právě v období karnevalu, o kterém se říká, že je nejhezčí v Evropě. Hlavní ulice ve Funchalu se zaplní tanečníky v pestrobarevných kostýmech. Často je také přirovnáván ke karnevalu v Riu de Janeiru v Brazílii a určitě stojí se jít alespoň jeden večer podívat.

11) Květinový festival

Madeira je také známá jako ostrov květin. Ty květiny, které najdete v květinářství předražené, tu rostou skoro jako plevel nebo spatříte květiny, které u nás neuvidíte.
Jedna z největších slavností ostrova je určitě Květinový festival. Koná se na konci dubna nebo začátkem května. Vrcholem je průvod, který se koná v neděli. Je plný květin, tance a hudby. V celém městě najdete květinové koberce a jinou výzdobu.

12) Přírodní bazény a Levády

Určitě se alespoň jednou musíte vykoupat v lávovém jezírku s mořskou vodou. Těch na ostrově najdete celkem dost, mezi nejznámější patří Porto Moniz nebo přímo ve Funchalu – Doca do Cavacas.

Leváda je název pro umělé zavlažovací kanály, které najdete pouze na Madeiře. Na tak malém ostrově jich najdete rovnou přes 2000 km. Podél nich vedou cestičky určené pro turistiku.

13) Zaletíte si na roadtrip do Portugalska

Když budete mít štěstí na ceny letenek, vyplatí se si zaletět na pár dní do Portugalska na portské a pasteis de nata . My jsme sehnali letenku do Porta, kde nám na prohlídku města stačil den a půl, poté jsme si půjčili auto a vyrazili směr Lisabon. Cestou jsme se zastavili v Aveiru, prohlédli si nejstarší portugalskou univerzitu v Coimbře, přespali v Buarcosu a další den jsme se už procházeli po Lisabonu.

A to není zdaleka všechno.I kdybyste se nakonec rozhodli jet na Erasmus na jiné místo, určitě jeďte, ten jeden semestr za to stojí. Madeiru byste ale určitě vynechat neměli, byť by to měla být jen týdenní dovolená.

Z Erasmus deníčku:

Čtvrtek 9.5. 2019

Oblekám žlutou vestu a jako dobrovolník se zúčastňuji akce “Feed the homeless”. Společně s dalšími dobrovolníky jedeme do 5ti hvězdičkového hotelu, kde dáváme do misek zbytky jídla, které zbyly po večeři. Slintám. Saláty. Maso. Pečený brambory. Dezerty. Polévka. Zelenina. Těstoviny. Ovocné mísy.
Vše vypadá lépe než naše špagety s kečupem, studentský toast rozpečeny v mikrovlnce nebo když máte štěstí na čistou pánev, můžete si na ní připálit omeletu. Po celou dobu akce jim závidim. Ti místní bezdomovci mají lepší jídlo než já, říkám si. A společně s holkami vymyšlíme, jak se k takovému jídlu taky dostat. Čtyři dny si nemýt vlasy, a pak to zkusit se sem dostat? Postavit si stan před vchod, protože už nemáme peníze na nájem za poslední měsíc? Žádná varianta nakonec nepřipadá v úvahu, a tak odkládáme žluté vesty na hřebík, poděkujeme za novou zkušenost a odcházíme na kolej.

Čtvrtek 16.5.2019

Oblékam na sebe co nejvíc věcí, protože se mi už nic do kufru nevejde a vyrazim na letiště. Hodina zpoždění. Super.
Hodina a pul zpoždění. Nevadí. Pořád stíhám autobus z Frankfurtu do Prahy.
Dve hodiny zpoždění. Dobře, tak nestíhám.
Tři hodiny zpožděni. Ani zkoušku druhý den nestíhám.
Váš let byl zrušen, říkají mi a dávají mi do ruky nějaký voucher. Nasedám do autobusu a společne s dalšími lidmi jedeme do 5hvezdickoveho hotelu, kde nás ubytují a máme zdarma i jídlo. Slintám. Saláty. Maso. Pečený brambory. Dezerty. Polévka. Zelenina. Těstoviny. Ovocné mísy.
A já to všechno můžu sníst. ? a to mám i umyte vlasy…

Hana Nápravníková
V 21 letech jsem jela na tři týdny do Vietnamu, rok poté jsem jela na Work And Travel do USA. Na Mallorce a poblíž Barcelony jsem byla jako au pair. Jedno léto jsem strávila jako animátorka na Krétě. Na Madeiře jsem byla na Erasmu, opět v USA na Work And Travel a kdyby se nedělo teď, co se děje, jsem pořád ještě v Malaze na Erasmus Internship.

Chystám se psát nejenom o tom, co navštívit, ale taky jaké jsou možnosti si zkusit žít v zahraničí.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Írán
 
2
Lago del Predil
 
3
Prodloužený víkend Rakousko
 
4
(Neuvěříte) Ceny na Bali
 
5
Jistá nejistota aneb odletíme?
 
1
AU PAIR NA MALLORCE
 
2
Rakousko 2
 
3
Tour du Mont Blanc - 2. etapa (Les Contamines - Les Chapieux)
 
4
13 důvodů proč...jet na Erasmus na Madeiru
 
5
Život v autě na Novém Zélandu
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
17 cestologů 8 odběratelů
Mishka Travels
14 cestologů 25 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 12 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 11 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 13 odběratelů