5 důvodů, proč je sólo cestování dobrý nápad

Simona Straková
Simona Straková
Žena 21 let Česká republika
26. 1. 2023
5 min.

Myslím si, že sólo cestování by měl alespoň jednou zkusit každý cestovatel.

K sólo cestám často vybízí takové chvíle, kdy vy chcete nějaké místo/zemi navštívit a vaši cestoparťáci buď nechtějí, nemají čas nebo třeba peníze. Nenechte se kvůli tomu o vaši vysněnou zemi ochudit a zkrátka vyražte sami!

1. Je to jen o VÁS

Obrovská výhoda sólo cestování je právě ta, že jste na cestách sami. Chcete jít na místo, které znáte z Instagramu? Můžete. Chcete se jen toulat bez plánu a cíle? Můžete. Chcete si zajít na snídani do fancy kavárny, kterou každý den míjíte? Můžete. Chcete si vychutnávat výhled ze zdolaného vrcholu třeba tři hodiny? Můžete.

Nemusíte dělat žádné kompromisy a ohlížet se na další osoby. Děláte jen to, co vy sami chcete.

2. Hodně věcí se naučíte

Hodně se toho naučíte. A to ať už budeme mluvit o samostatnosti, zodpovědnosti, nebo o podobných vlastnostech a dovednostech. Na vašich cestách můžou nastat situace, které bude potřeba vyřešit a nebude možné je přehodit na nikoho dalšího. Může se to zdát ze začátku třeba těžké, ale dokud nepůjde o život nebo o zdraví, tak nepůjde o nic a vždycky to nějak dokážete vyřešit. A právě tyhle situace vás ve výsledku posunou nejvíce.

Kromě toho se můžete také zdokonalit v cizím jazyce. Když budete něco řešit, nebo si klidně jen objednávat jídlo v restauraci, nebudete mít vedle sebe parťáka, který rozumí česky a tak vám nezbyde nic jiného, než dát dohromady nějakou tu větičku v cizím jazyce.

3. Nikdy nebudete sami

Lidé se často domnívají, že při sólo cestování jste pořád sami a že je to smutné. Pravda je ale taková, že právě na cestách, kam vyrazíte sami, často sami nebudete. Mnohem snáze se seznámíte a dáte dohromady právě s dalšími sólo cestovateli. Na ty často narazíte na hostelech, ale v podstatě i kdekoliv jinde. Můžete si tak udělat kamarády z celého světa.

4. Budete si více věřit

Když si zkusíte vyrazit na cestu sami, zjistíte, že na tom vlastně není nic extra složitého a že jste to vlastně s grácií zvládli. Budete si potom mnohem více věřit, a to hlavně v tom, že už teď přece zvládnete cokoliv, co si jen zamanete.

5. Naučíte se mít se (více) rádi

Koho byste měli mít radši, než osobu, se kterou strávíte celý svůj život? Právě na sólo cestách se můžete skvěle naučit (ještě víc) trávit kvalitní čas sám se sebou a užívat si to. Vždyť právě vy jste si tím nejlepším parťákem.

K trávení času jen sám se sebou a svými myšlenkami bývají ideální všelijaké poutní cesty. Tou nejznámější je Camino de Santiago, ale existuje jich mohem a mnohem více. Není náhodou, že právě na poutní cesty vyráží lidé často sami.

Já sama jsem zatím žádnou poutní cestu neprošla, ale mám to určitě v plánu.

Tohle je znamení pro všechny, kteří zatím sólo cestování nevyzkoušeli a třeba nad tím váhají, aby už dál neváhali a zkrátka do toho skočili po hlavě! Držím palce!

Simona Straková
Milovník východů a západů slunce, dobrého jídla, hor, vodopádů a oceánu.

IG: strakova_simona
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 33 let Česká republika
Jindřich Brychta
1 mes
Dobrý postoj, ale jak se říká néé každý má na to koule 🤟pěkně napsáno 😉
Mohlo by se ti také líbit

Za 5 dní dvě města 

Eva
Žena 25 let

Týden prozkoumávání Mallorky s babičkou a synovcem.

Vlaďka
Žena 37 let

ČERVEN 2022 // První dovolená u moře s osmiměsíčním batoletem.

ellyem
Žena

Odebírej můj kanál na YouTube 

Jindřich Brychta
Muž 33 let