Chorvatsko

750 KM NA KOLECH DO CHORVATSKA!

TrojanTravel
19. 4. 2020
15 min. čtení
1330x
0 komentářů

TENHLE STÁT VĚTŠINA Z NÁS MOC DOBŘE ZNÁME. HEZKÉ PLÁŽE, DOBRÉ PALAČINKY, PIVO NIC MOC, ALE NAPADLO VÁS NĚKDY JET DO CHORVATSKA NA KOLE? NÁS ANO! STAČILO NÁM K TOMU 6 DNÍ, 2 KOLA A ODHODLANOST! CESTA BYLA DLOUHÁ 750 KM A KAŽDÝ DEN JSME MUSELI UJET PŘES 100 KM!

DEN 1 – AŽ DO VÍDNĚ!

(173 KM)

ODJEZD BYL Z BRNA V 6:00 RÁNO A CÍL BYL JASNÝ! MUSÍME DOJET AŽ DO VÍDNĚ, KDE NA NÁS ČEKÁ MOJE TETA, U KTERÉ JSME MĚLI DOMLUVENÝ NOCLEH. CESTA NA HRANICE JE JEDNA VELKÁ ROVINKA, KTEROU JSEM SI UŽÍVALI A KILOMETRY UBÍHALY SAMY. POKUD SE VYDÁTE NA STEJNOU CESTU, V PASOHLÁVKÁCH SE MŮŽETE PARÁDNĚ NAJÍST V RESTAURACI GRILL MUŠOV A TAKY ZRELAXOVAT U VODY.

ROZHODNĚ JE NEJLEPŠÍ JEZDIT CO NEJVÍCE PO CYKLOSTEZKÁCH A PRÁVĚ  PO EUROVELO 9 SE SVEZETE AŽ DO SAMOTNÉ VÍDNĚ. JAKMILE JSME PŘEKONALI HRANICE, ASI PO 30-TI KILOMETRECH NÁŠ ČEKALI PRVNÍ RAKOUSKÉ KOPEČKY. TY SE ALE DAJÍ ZDOLAT POMOCÍ HECOVÁNÍ S KOLEGOU A POTOM SE VÁM OTEVŘE VÝHLED NA VELKOU VÍDEŇ! NENECHTE SE ZMÁST, VE VÍDNI SE DOST ZASEKÁTE NA KŘIŽOVATKÁCH NA ČERVENÝCH A NEŽ JI PROJEDETE, JE TO CELKEM ASI 25 KM. MY PO NĚKOLIKA HODINÁCH DOJELI K TETĚ A TAM NA NÁS ČEKALA POSTEL, TEPLÁ VANA A HLAVNĚ JÍDLO!

DEN 2 – ZDRAVÍME MAĎARSKO!

(109 KM)

VYSPALI JSME SE NA JEDNIČKU A HNED RÁNO JSME ZASE NASKOČILI NA KOLA A JELI DÁL. PODÍVALI JSME SE JEŠTĚ NA PŘEKRÁSNÝ VÍDEŇSKÝ SCHÖNBRUNN A FRČELI SMĚREM NA JIH! CESTA K MAĎARSKÝM HRANICÍM VEDLA OPĚT PO CYKLOSTEZKÁCH A SEM TAM JSME SI ZAJELI DO VESNIČKY, KDE BYLO MOŽNÉ SI DOPLNIT ZÁSOBY A NAJÍST SE. ZA VÍDNÍ NA NÁS ČEKALY KOPCE, ALE BRALI JSME TO POZITIVNĚ:              PO KAŽDÉM VÝŠLAPU NÁSLEDUJE SJEZD! A TAKTO SE TO TÁHLO AŽ K VELKÉMU JEZERU S NÁZVEM FREIBAD MÖRBISCH, KDE JSME SE SUPROVĚ VYKOUPALI A TAKY SI POSLECHLI MÍSTNÍ KONCERT.

SLUNCE UŽ SICE POMALU ZAPADLO, ALE MY MUSELI JEŠTĚ ZDOLAT MAĎARSKÉ HRANICE, PROTOŽE “JSME NECHTĚLI STAVĚT PLACHTU AŽ BUDE TMA!”. ANO NEMĚLI JSME STAN, ALE JEN PLACHTU A SPACÁK. ZA TMY JSME PŘEJELI HRANICE A PO 30-TI KILOMETRECH JSME ROZLOŽILI NAŠI PLACHTU PŘED VESNICÍ SOPRONKÖVESD. PŘED SPANÍM JSME SI LOKLI SLIVOVICE, VYKOUPALI SE V POTOCE A ULEHLI S PŘÁNÍM, ABY NEPRŠELO.

DEN 3 – SPANÍ V LESE POD PLACHTOU

(126 KM)

MUSÍM UZNAT, ŽE JSEM SE S PLACHTOU VYSPAL VÝBORNĚ, ALE TEĎ MUSÍME VSTÁVAT A HODIT DO SEBE KVALITNÍ SNÍDANI! VŠECHNO JÍDLO JSME SI KUPOVALI CESTOU, ABYCHOM NETAHALI ZBYTEČNOU BAGÁŽ. ZÁKLADEM JSOU URČITĚ CUKRY, PROTOŽE TY VÁM DAJÍ RYCHLOU ENERGII A PŘESNĚ TO JSME POTŘEBOVALI, PROTOŽE NA NÁS DOPADALA PRVNÍ KRUTÁ ÚNAVA. NOHY A ZADEK JSME SKORO NECÍTILI A JEŠTĚ K TOMU TO ŠÍLENÉ VEDRO! KDYŽ NA VÁS PRAŽÍ SLUNÍČKO CELÝ DEN, TAK PROSTĚ MUSÍTE UDĚLAT ZASTÁVKY NĚKDE U VODY. MY SI NAŠLI ŘEKU, DO KTERÉ JSME SI  NA NĚKOLIK DESÍTEK MINUT LEHLI.

KDYŽ UŽ JSME U VODY, TAK JEN PRO PŘEDSTAVU, JÁ OSOBNĚ JSEM ZA DEN VYPIL ASI 8 LITRŮ. TAKŽE DOPORUČUJI SI VZÍT ALESPOŇ  DVĚ FLAŠKY A HLAVNĚ TO NEPODCENIT A POŘÁDNĚ PÍT! PO VYDATNÉ VEČEŘI V MAĎARSKU NÁS ČEKALO JEŠTĚ 50 KM. MUSELI JSME TEDY ZAPNOUT BATERKY A JET PO TMĚ. ASI PO 30-TI KILOMETRECH JSME V DÁLCE VIDĚLI BOUŘKU A PÁR MINUT NA TO SE SPUSTIL PRUDKÝ DÉŠŤ. MUSELI JSME TEDY V LESE POSTAVIT PLACHTU A PŘENOCOVAT.

DEN 4 – JSME V CHORVATSKU!

(131 KM)

PO DEŠTIVÉ NOCI POD PLACHTOU JSME HNED RÁNO V 5:40 MUSELI NASEDNOUT ZASE NA KOLA. NA TOMHLE TRIPU NENÍ ČAS POLEHÁVAT A ODPOČÍVAT. KOUSEK PŘED SLOVINSKEM JSME MĚLI NA TACHOMETRU 416 KM. VJELI JSME NA ÚZEMÍ STÁTU SLOVINSKO A HNED V PRVNÍ OBCI SI DALI PAUZU NA SNÍDANI.

OPĚT NÁM TROŠKU POPRCHÁVALO, ALE PŘEČKALI JSME TO POD STROMEM. PO CHVÍLI VYSVITLO SLUNÍČKO A MY JELI DÁL!  VE SLOVINSKU NA ROVINCE, JSME SI HRÁLI NA ZÁVODNÍKY A JELI NA 100%. NEZASTAVILO NÁS ANI CIKÁNSKÉ DOUPĚ, ZE KTERÉHO PO NÁS NEPRACUJÍCÍ OBČANÉ HÁZELI KAMENÍM. DÁLE JSME PO MOSTĚ PŘEJELI ŘEKU JMÉNEM MURA A V DÁLCE UŽ VIDĚLI CHORVATSKÉ HRANICE!

BYLA TO NESKUTEČNÁ RADOST, ALE PRÁVĚ TEĎ ZAČALY TY PRAVÉ KOPCE! VŠUDE OKOLO NÁS JSOU VINICE A MY NEJEDNOU PŘEMÝŠLELI, JESTLI NA DEN NEZŮSTANEM ODPOČÍVAT, ALE NAKONEC JSME JELI DÁL A NARAZILI NA PŘEKRÁSNOU VYHLÍDKU UPROSTŘED VINIC.

PŘEJELI JSME ŘEKU DRÁVU, KTERÁ JE DRUHÁ NEJDELŠÍ VE SLOVINSKU, A V OBCI IVANEC NAŠLI POTOK, ABYCHOM SE TROCHU VYKOUPALI. NEBYLO TO ÚPLNĚ NEJLEPŠÍ KOUPÁNÍ, ALE OPLÁCHLI JSME SE A JELI DÁL. PŘED NÁMI JE PRVNÍ HORA A VELICE TĚŽKO JI ZDOLÁVÁME. V POZDNÍCH HODINÁCH DOJÍŽDÍME DO MĚSTA ZABOK, KDE NÁS ČEKÁ TO NEJHORŠÍ KOUPÁNÍ VŮBEC. V ŘECE PŘÍMO U DÁLNICE A JEŠTĚ K TOMU V NOCI. NĚJAK JSME ZVLÁDLI VEČERNÍ HYGIENU A NAMÍŘILI SI TO PŘÍMO DO NEDALEKÉ HOSPODY. PO NĚKOLIKA MINUTÁCH NÁS UŽ MÍSTNÍ ZVALI NA PANÁKY, JELIKOŽ JSME JIM VYPRÁVĚLI NÁŠ PLÁN, JAK JEDEME Z ČESKÉ REPUBLIKY K MOŘI!

BYLA ASI PŮLNOC A MY HLEDALI KDE SLOŽÍME HLAVY. NAŠLI JSME PARÁDNÍ MÍSTO, ALE ASI PO HODINĚ JSME ZJISTILI, ŽE LEŽÍME V MRAVENIŠTI. MUSELI JSME TEDY OPĚT NASEDNOUT NA KOLA A NAJÍT LEPŠÍ MÍSTO. TO SE NÁM NAKONEC NAŠTĚSTÍ POVEDLO! PŘESPALI JSME VE VYSOKO POLOŽENÉM SADU, ALE PRO ZMĚNU ZA PŘÍTOMNOSTI KOMÁRŮ. CO SI BUDEME POVÍDAT, BYLA TO HROZNÁ NOC.

DEN 5 – NOČNÍ JÍZDA!

(138 KM)

PO ASI 3 HODINOVÉM SPÁNKU A SCHOVÁVÁNÍ VE SPACÁKU PŘED NÁLETY KOMÁRŮ, JSME BRZO RÁNO OPĚT VYJELI. NAŠE PRVNÍ ZASTÁVKA BYL OBCHOD, KDE JSME SI KOUPILI NUTNÉ ZÁSOBY PRO PŘEŽITÍ. PO DALŠÍCH 20 KILOMETRECH JSME SE MUSELI DOSTAT NA DRUHÝ BŘEH, PŘES ŘEKU SÁVU. JELI JSME SICE PO CYKLOSTEZCE, ALE BYLO NÁM DIVNÉ, ŽE NA MAPĚ NENÍ VYZNAČENÝ ŽÁDNÝ MOST. PŘESTO JSME JELI DÁL A ČEKALO NÁS MENŠÍ PŘEKVAPENÍ: PŘEVOZNÍK NA VORU!

PŘES ŘEKU JSME SE DOSTALI ZA 14 KUN A MOHLI POKRAČOVAT K NEJBLIŽŠÍMU RYBNÍKU, KTERÝ NESL NÁZEV RAKETARNA. ZDE JSME SE OPĚT, TENTOKRÁT PERFEKTNĚ, VYKOUPALI A NA PÁR HODIN SPOČNULI.

PO NĚKOLIKA HODINOVÉM SPÁNKU JSME PŘED SEBOU STÁLE MĚLI MINIMÁLNĚ 90 KM DLOUHOU CESTU. TAKŽE JSME SE NAOBĚDVALI A POKRAČOVALI VE ZDOLÁVÁNÍ CHORVATSKÝCH KOPCŮ A NĚKOLIKRÁT SE NÁM TAK NASKYTLA MOŽNOST VIDĚT KRÁSNÉ ÚDOLÍ, ZE KTERÉHO JSME PRÁVĚ VYSTOUPALI.

VELIKÉ HORY NÁS PŘINUTILI JET POMALU A PŘES NOC. NAŠE CESTA SE STÁVALA ČÍM DÁL VÍCE NÁROČNĚJŠÍ A NÁM POMALU DOCHÁZELY SÍLY. NEBYLO TO VŮBEC JEDNODUCHÉ. KDYŽ JSME HLEDALI MÍSTO, KDE NA NOC SLOŽÍME HLAVU,  ZAÚTOČILA NA NÁS UPROSTŘED VESNICE SMEČKA PSŮ (KTERÁ NÁS ASI MĚLA V PLÁNU SEŽRAT), TAKŽE TAM JSME PŘESPAT PROSTĚ NEMOHLI. DOJELI JSME TEDY AŽ OKOLO 6-TÉ HODINY RÁNO DO MĚSTA VRBOVSKO, KDE JSME KONEČNĚ NAŠLI MÍSTO KE SPÁNKU (KONKRÉTNĚ KOUSEK OD SILNICE). NEBYLO TO ÚPLNĚ NEJLEPŠÍ MÍSTO, PROTOŽE NÁS MOHL KDOKOLIV PROJÍŽDĚJÍCÍ KOLEM VIDĚT. NATRHALI JSME SI TEDY OKOLNÍ KAPRADÍ A SCHOVALI SE V NĚM – DOKONALÁ KAMUFLÁŽ. ULEHLI JSME TEDY KOLEM 7-MÉ RÁNO A SPALI ASI JENOM 3 HODINY.

DEN 6 – VIDÍME MOŘE!

(80 KM)

NÁŠ POSLEDNÍ DEN JE TADY! DNESKA PROSTĚ MUSÍME DOJET K MOŘI! JEŠTĚ SI TO ALE CELÉ SHRNEME. CHYBĚL NÁM SPÁNEK, SPRCHA A DOCHÁZELA NÁM BATERIE V TELEFONECH. SPRCHU JSME NAŠTĚSTÍ VYŘEŠILI HNED NAD KOPCEM U MÍSTNÍ STUDÁNKY. VODA SICE BYLA STUDENÁ, ALE ZA TO KRÁSNĚ ČISTÁ. DOPLNILI JSME ZÁSOBY A VYDALI SE NA CESTU DLOUHOU 70 KM, CELOU JENOM DO KOPCE.

ZAČALY CHVÍLE, KDY TO NEŠLO JINAK NEŽ PO SVÝCH, PROSTĚ NÁM NEZBYLO NIC JINÉHO, NEŽ POMALIČKU TLAČIT KOLA PŘED SEBOU. POMALU NASTAL ČAS OBĚDA A MY ZAKOTVILI VE MĚSTĚ DELNICE, KDE JSME POTKALI SLOVENSKÉ BRATRY. HODILI JSME ŘEČ A TAKY PANÁKA NAŠÍ SLIVOVICE. NA CESTU JSME DOSTALI BOCHNÍK CHLEBA A RADU, KDE SE DOBŘE NAJÍST A ZA TO JIM PATŘÍ DÍK!

DOPLNILI JSME ENERGII A POKRAČOVALI DÁL VE ZDOLÁVÁNÍ HOR. OD MOŘE NÁS DĚLILA UŽ POUZE JEDNA HORA (ALE TA NEJVĚTŠÍ). PO 10-TI KILOMETROVÉM SJEZDU SE NÁM KONEČNĚ UKÁZALO…. MOŘE! NAŠE NEPOPSATELNÉ ŠTĚSTÍ JSME OPĚT ZAPILI  SLIVOVICÍ A S ÚSMĚVEM NA TVÁŘI SJÍŽDĚLI KOPEC SMĚREM K PLÁŽI.

JAKMILE JSME VIDĚLI MOŘE ZBLÍZKA, SUNDALI JSME DRESY A SKOČILI DO NĚJ! TOHLE BYLA NAŠE CESTA POZNÁNÍ. TOHLE BYL JEDEN VELKÝ HEC, KTERÝ JSEM NADHODIL JEN TAK. TOHLE BYL SEN, KTERÝ JSME SI PROSTĚ MUSELI SPLNIT ZA KAŽDOU CENU! TAKŽE AŽ VÁM NĚKDO BUDE ŘÍKAT, ŽE JSTE BLÁZEN A ŽE TO NEDÁTE, TAK PŘESNĚ TO UDĚLEJTE, PROTOŽE ŽIVOT JE JENOM JEDEN!

NAPIŠTE DO KOMENTÁŘE, JAKÝ JE VÁŠ ŠÍLENÝ SEN?

MAPA NAŠÍ CESTY

POKUD SE TI ČLÁNEK LÍBIL, TAK HO SDÍLEJ NA SVOJI SOCIÁLNÍ SÍŤ.

TrojanTravel
Jmenuji se Zdeněk Trojan a živím se jako kameraman různých akcí, ať už svateb, plesů, narozeni nebo třeba reklam ?
Ve volných chvílích jezdím na longboardu, inlinech či lyžích, no a taky se svým cabrioletem navštěvuji různé srazy amerických aut, ale ze všeho nejvíc mě baví vzít batoh a prostě vyrazit někam, kde to neznám! ?➡?
Už díky rodičům jsem si zamiloval cestování jako takové, jelikož jsme každoročně jezdili k moři a na hory. Za to jim moc děkuji! ?
Časem jsem zjistil, že vzpomínky jsou to nejcennější co nám zbyde z jakékoliv cesty. Osobně mi tohle ale nestačilo, a tak jsem si řekl, že bych to měl vše natáčet a sdílet s tebou!
Ano ty! ?
Právě pro tebe jsou určeny moje videa, které jsou rozhodně záživnější něž hodinu koukat na Cestománii. Ve stručnosti ti v každém videu shrnu, co daná destinace nabízí, ukážu ti tipy na výlety a taky prozradím pár zajímavostí, no a doufám, že tě taky pobavím ?
Každá cesta, ať už do zahraničí nebo jenom za humna, mi pokaždé něco dala. Někdy to byli noví přátelé, které jsem potkal úplnou náhodou a dodnes jsem s nimi v kontaktu. Někdy Jsem uviděl něco, z čeho mi spadla brada a já věděl, že se mi bude odcházet velmi těžko. Ale hlavně je to pocit svobody a odhodlání se sbalit a prostě vypadnout! ?
Kamkoliv! ??⛩
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
750 KM NA KOLECH DO CHORVATSKA!
 
2
Míša a Legzira
 
3
Road trip po Rakousku
 
4
Poutní cesta do Santiaga
 
5
Jela jsem sólo na Srí Lanku, ale nikdy jsem sama nebyla!
 
1
Co vám o Kubě nikdo neřekl (a rozhodně měl)
 
2
Neapol #3 : Chaos jménem doprava
 
3
Míša a Legzira
 
4
750 KM NA KOLECH DO CHORVATSKA!
 
5
Karanténa s indickou rodinou
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
33 cestologů 12 odběratelů
Mishka Travels
21 cestologů 40 odběratelů
pechackova-v
14 cestologů 17 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 16 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Balkánské dobrodružství
Aneb sám na dva týdny skrz Jugošku a Albánii
Tomáš
1 komentářů
 
sTOP chvilky II
Rád bych s Vámi sdílel ty nejkrásnější zážitky ze stopování, které mi dokazují, že na světě je pořád hodně dobrých lidí.
Vojtěch Kameník
2 komentářů
 
Mototrip do Chorvatska
Zářijový šestidenní výlet na motorce k Jadranu
Václav Šůcha
1 komentářů
 
sTOP chvilky I
Rád bych s Vámi sdílel ty nejkránější zážitky ze stopování, které mi dokazují, že na světě je pořád hodně dobrých lidí. 
Vojtěch Kameník
1 komentářů