Alberta

pechackova-v
pechackova-v
Žena 25 let Česká republika
8. 11. 2023
13 min.

Pohádkové Lake Louise

1. Lake Louise na kanoích

Kanoe jsme měli půjčené na hodinku a úplně zadarmo, díky kamarádce, která na Lake Louise pracovala. Pokud však vlastníte Ambassador Pass, můžete využít hodinku zadarmo i vy. Povinností jsou vesty, které musíte mít po celou dobu na sobě. Hodina na jezeře nám bohatě stačila, udělali jsme si několik záběrů/fotek a užívali si výhledy, které jsou tu vážně úchvatné.

2. Ice skating v zimě

Během zimy si můžete na jezeře zabruslit/zahrát hokej. Pokud nemáte svoje brusle, můžete si je tu za menší poplatek půjčit. Pakliže nejste milovníci bruslení, můžete si to tu jen projít, nebo další z možností je jízda kočárem kolem jezera. Každý rok tu jsou také k vidění ledové sochy, které my jsme bohužel nestihli, proto bych doporučila zkontrolovat si dopředu termín, ve kterém tu sochy najdete. 

3. Fairview Lookout

K tomuto view pointu jsou to pouhé 2,3km chůze od hotelu (35 minut chůze), s převýšením 161m. Je to nenáročná procházka a výhled je neskutečný. Pokud nemáte moc času na delší hike, doporučila bych právě tuto trasu.

4. Little Beehive Lookout

K Little Beehive Lookoutu je to od hotelu cca 9,1 km s převýšením 535m (cca 3h 40 minut chůze). Cestou můžete vidět krásné Mirror lake a doporučila bych pokračovat dál k Lake Agnes Tea House, kde se můžete občerstvit ve stánku a buď se odtud vrátit zpět k hotelu, nebo pokračovat dál. 

5. Big Beehive Trail

Vzdálenost od hotelu je 10,8km s převýšením 778m. My jsme šli nejdříve k Little Beehive, přes Lake Agnes až sem. No a ten výhled stojí za to.

6. Devil´s Thumb

Trasa na Devil´s Thumb (jak už název napovídá) je  o malinko náročnější. Je dlouhá 12,7km s převýšením 939m, ale pokud jste zkušenější určitě doporučuji spojit s Little beehive ‑ Lake Agnes ‑ Big beehive. My dali vše v jeden den a zvládli jsme to v pohodě. Na samotný vrcholek Devils thumb je cesta sice strmější, ale dá se zvládnout. Odměnou je vám pak výhled na dvě jezera: Lake Agnes a Lake Louise.

(celý okruh má 16,6 km, cca 7 hodin chůze).

7. Moraine Lake

Dříve se dalo dojet autem až k jezeru, dnes už se sem dostanete pouze Shuttle busem, který jezdí právě z Lake Louise. Je potřeba si ho dopředu zarezervovat a jedna jízda trvá cca 30 minut. Na Moraine Lake je hned několik možností, co podniknout.. Nejznámější je vyhlídka, ze které se vám naskytne naprosto úchvatný výhled na jezero - doporučuji dorazit před východem slunce a pozorovat, jak se jezero krásně vybarvuje. Dále odtud můžete vyrazit na různé traily, my zkusili podzimní Sentinel Pass, kde vás uchvátí neskutečné výhledy na okolní hory. A nebo si můžete dát jen krátkou procházku kolem jezera, posedět na pláži či v kavárničce…

8. Sentinel Pass

Jak už jsem zmiňovala výše, výchozím bodem je Moraine Lake. Trasa je dlouhá 11 km s převýšením 799 m, časová náročnost - 4 h 45 min. Cesta není nijak náročná, pouze na posledním úseku se trochu zapotíte.

Alberta

1. Peyto Lake  

Pokud vyrazíš z Banffu do Jasperu nebo naopak, určitě se cestou zastav právě tady. Je tu k dispozici parkoviště odkud se musíš vydat dál pěšky (je to zhruba 10 minut chůze, nic zdlouhavého). Jezero je nádherné jak v létě, kdy je tu ale o poznání více turistů než v zimě, za to má ale nádherně modrou barvu. V zimě je pak pokryté sněhem no a ten výhled je neskutečný ať sem zavítáte kdykoliv.

2. Rockies Heli Canada + snowshoeing

Kde jinde vyzkoušet let helikoptérou, než právě v Kanadě. A tím spíš, když máte zvýhodněnou cenu v Ambassador Passu. Já to řadím mezi jeden z nejlepších zážitků. Na let musíte být celkem 4 osoby, je potřeba rezervovat dopředu a v den letu dorazit na Abraham Lake, odkud helikoptéra startuje. My jsme letěli zhruba 20 minut do hor, kde jsme dostali sněžnice, zkusili si chůzi v hlubokém sněhu, pak na nás čekala horká čokoláda a let zpátky.

3. Columbia Icefield

Celodenní výlet na ledovec, plno krásných zastávek po cestě - Peyto lake, Bow lake, Skywalk. My jsme měli tento výlet opět zadarmo, díky společnosti Pursuit, pod kterou Ládik pracoval.

4. Helen Lake Trail

Nádherný a nenáročný hike nedaleko Banffu. 

(11,6 km, převýšení 539 m, 4 hodiny)

5. Canmore

Canmore často přezdívané “Czechmore”, protože zde žije mnoho čechů. Sousedí s Banffem, tudíž tudy protéká stejná řeka Bow, podél které vede krásná stezka. Češi sem jezdí na nákupy potravin, protože je tu o poznání levněji než právě v Banffu a každou středu se schází v podniku Patrinos, kde je sleva na pivo a křidýlka. Vyžití je tu pěkné a točil se tu známý seriál The Last of Us. 

6. Grassi Lake Trail

Ke Grassi Lake jsme se dostali tak trošku omylem, když jsme se snažili stopnout auto u Nordic centra v Canmore. Chtěli jsme se tak dostat na začátek trailu EEOR (East End of Rundle), jenže pár, který jsme stopli nás svezl k trailu Grassi lake, a tak jsme si ho cestou prošli. 

7. East End of Rundle

Rundlem jsme tu naší jízdu Kanadou započali, a tak jsme ji museli i zakončit. Musím říct, že tahle druhá strana se mi, co se týká výhledů asi líbila o něco více. Hike je to rozhodně jednodušší, ale stejně náročný, co se týká stoupání, jinak časově je to rozhodně kratší. Řekla bych, že East End of Rundle je taková kratší verze Rundle samotného. Výhledy jsou tu parádní, ale to škrábání…

( vrchol má 2530m, trasa je dlouhá 4,8km - hodinky ukazovaly víc, převýšení 832m, cca 4 hodiny)

8. Ledopády v Kananaskis

Tohle byl náš první delší výšlap v zimě, na jehož konci nás čekaly tyhle krásné ledopády.

9. Psí spřežení ve Spray Lakes, Kananaskis

Tak tohle bylo naprosto boží! My už jednu takovou menší chovnou stanici Husky pejsků navštívili a to v Čechách. Tam jsme měli možnost se jimi nechat vést při procházce po okolí a později si s nimi i pohrát. Už tenkrát jsem si říkala, jaké to asi je ve spřežení. No a nikdy by mě nenapadlo, že si právě tady, v Kanadě, to psí spřežení vyzkoušíme..

10. Tent Ridge Horseshoe

Tento hike se od jiných liší svou trasou, která je do tvaru podkovy (což můžete vyčíst z názvu). Scenérie jsou tu jako všude jinde nádherné, i když my to měli trošku zahalené kouřem.

(výška hory 2545 m,  převýšení 830 m, délka 15 km, časová náročnost 6 h)

11. Calgary

Do Calgary jsme zavítali hned několikrát - 2x na hokej a párkrát na nákupy. Jinak město jako takové mě nijak neoslovilo, hory jsou prostě hory. 

12. Royal Tyrrell Museum of Palaeontology + Hoodoos Trail + Horseshoe Canyon

Na návštěvu těchto míst si vyhraďte radši celý den. Cesta sem trvá 3 hodiny z Banffu. Pokud jste milovníci dinosaurů, muzeí a nebo si chcete udělat změnu od hor, pak je tohle ideální výlet.

Jasper

1. Maligne Lake a Spirit Island

Maligne Lake je největší přírodní jezero v  Kanadských horách, uprostřed něhož se nachazí poklad v podobě Spirit Islandu. Na tento ikonický ostrov se dostanete pouze lodí, nebo kanoí - to bych doporučila pouze zkušenějším. My jsme se svezli loďkou, jedna jízda trvá cca hodinu a půl a na ostrově jsme pak měli pouhých 15 minut času na rozchod.

2. Maligne Canyon

Jsou dvě možnosti, jak si caňon projít. Buď se začíná od 1.mostu k 5., a nebo obráceně. My jsme sem jeli rovnou z Maligne lake. Byli jsme hladoví, takže jsme si nejdřív dali oběd v restauraci, která se nachází u 5. mostu a poté se vydali směrem dolů, k 1. mostu a zpátky.

(délka 3,7 km, převýšení 124 m, časová náročnost 1h)

3. Edith Cavell Trailhead

Krásný okruh nedaleko Jasperu vás zavede nádhernou přírodou k ledovci.

(délka 7,4 km, převýšení 555 m, časová náročnost cca 3h)

4. Mistaya Canyon

Další nádherné místo můžete navštívit cestou z Banffu do Jasperu. Je snadno přístupné z parkoviště a výhledy jsou neskutečný.

5. Athabasca Falls a Sunwapta Falls

Za návštěvu určitě stojí i tyto vodopády a doporučovala bych sem jet brzy ráno, kdy tu ještě není tolik turistů.

pechackova-v
Jmenuju se Verča a ve svých 19 letech jsem s přítelem vyrazila do Oxfordu jako Au Pair. Odtud jsme se vydali do Skotska, kde jsme absolvovali pěší cestu West Highland Way, půjčili si auto a objeli s ním Isle of Skye, zabydleli se v nádherném městě Ednburghu, kde jsme nějakou dobu žili a poznávali krásy okolí. Stopem jsme projeli celé Irsko a později odletěli poznat krásy Thajska a Indonésie. Miluju cestování a objevování nových míst a proto jsem tady mezi vámi :)
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

a jeho krásy...

pechackova-v
Žena 25 let

Náš poslední týden v Kanadě a tipy, co vidět ve Vancouveru

Lenka Skořepová
Žena 24 let

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nás v Kanadě překvapilo a co tu mají jinak

Lenka Skořepová
Žena 24 let