Indonésie

Amed Bali

tess-trisha
4. 10. 2021
4 min. čtení
266x
0 komentářů

Vítejte v Amedu!

Když jsme se rozhodovali, kde na Bali budeme, rozhodně jsme chtěli zažít ještě takový to „pravý Bali“, ne moc turistický místo a zároveň město nebo vesnici tak akorát, kde budeme mít aspoň takovej ten základ a všude kousek na skútru.

Vybrali jsme Amed, je to vesnice na severovýchodě, který pro nás bylo i zároveň nejlepší strategický místo pro starty na výlety po okolí. Bydleli jsme přímo ve vesnici Lean, je to asi 3 km od Amedu, kde jste úplně na samotě, budí Vás ráno kohouti nebo balijci, kteří odjíždí velmi brzo pracovat na pole. Moře jsme měli asi tak 50m, naopak džungli na druhou stranu asi 100m. Na ulici Vás staví místní, protože nejsou zvyklý, že turisti doputujou až sem a chtějí Vám všechno ukázat. Bydlení, pláže, jejich práci, kterou vyrobili nebo Vás prostě pozvou domů na oběd.

Když jdete na oběd nebo večeři někam do místní hospůdky, tak si k Vám prakticky hned přisednout a ptají se, odkud jste, představí Vám celou svoji rodinu a zároveň se zajímají o tu Vaší. Říká se, že zrovna o rodině by člověk na Bali měl být velmi otevřenej, jelikož to je cta na nejvyšší úrovni. Balijci se přece jen mohou oženit pouze jednou v životě a s manželé by měli zůstat do konce života, pokud se rozvedou, s největší pravděpodobnosti ho celá rodina vyhostí, protože udělal rodině ostudu. Jejich rodiny, kde většinou mají okolo 200 lidí, se vídají a starají se o sebe.

Na Amedu je hezký to, že je to malá vesnice, všichni se znají a dokonce se i snaží o ten svůj kousek starat. Potkáte tu na jednom skútru i třeba 6 malých dětí najednou, bez dospělých, ve věku okolo 6 let. Jo, je to taky prostě normální. :-) Zajímavý je, že tu lidi kolikrát žijí v takových dřevěných chatičkách, kde jim sotva teče voda, ale mají ty nejnovější telefony. Taky skoro všichni vlastní auta, která na jejich poměry jsou velmi drahá. Je tu spousty psů, kterým se jednoduše říká Balidog, který luxují všechno, co najdou na zemi. Pláže lemují rybářské Jukung lodě, odkud každý ráno Balijci startují lovit na širší moře, je to vlastně jejich jediná obživa, pokud teda nevlastní restauraci nebo nedělají třeba průvodce.

Rozhodně je to všude kousek, přímo v Amedu už najdete všechno od kosmetických salónů až po vodní sporty, včetně restaurací, kaváren a barů. Ceny samozřejmě víc jak přijatelný, za krevety s rýží a že toho je nálož zaplatíte 70,- kč, Nasi a Mie Goreng zaplatíte asi 30,- kč, za fresh z vybraného ovoce asi 10,- a je třeba v půlitru.

Z Amedu máte všechno v dojezdový vzdálenosti, Tirta Gangga je asi 40 km, Sekumpul waterfall 60 km, Les waterfal 40 km, vodní palác Ujung 80km… Samozřejmě pamatujte, že tady 40 km je jiných než 40 km u nás, tohle pojedete i 2 hodiny. Doporučuju si půjčit skútr nebo si pronajmou řidiče na celý den, cena není nijak strašná, nebudete muset řešit vůbec nic a postarají se o Vás jako o krále. A jako bonus tu celou dobu můžete koukat na sopku Agung, která je v dojezdové vzdálenosti asi 30 km.

tess-trisha
Ahoj, jsem 30 letá baba, která ráda cestuje a poznává nová místa. Cestujeme především v Indonésii. Nyní nejvíce asi Bali, stal se takovým naším druhým domovem, "provozujeme" tam na půl vlastní apartmány. Něco o mně: Jsem zastydlej puberťák, nebráním se žádnýmu nápadu, mám ráda zábavu, hory, přírodu, a hledání nových míst. :-)
No a nejradši na světe mám jídlo, jakýkoliv :-)

Žiju s foťákem v ruce :-)

IG: Travel_with_Tessie
www.tesstrisha.cz
www.kousekraje.cz
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
8 tipů, jak si užít Barcelonu (SKORO ZADARMO!)
 
2
Nusa Penida
 
3
Co vidět na Gran Canaria
 
4
Nevšední ubytování na Fuerteventuře
 
5
Zaanse Schans > tulipanové zahrady > Amsterdam
 
1
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část I.
 
2
Tour du Mont Blanc - 2. etapa (Les Contamines - Les Chapieux)
 
3
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část III.
 
4
AU PAIR NA MALLORCE
 
5
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část II.
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
21 cestologů 11 odběratelů
Mishka Travels
16 cestologů 33 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 15 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 14 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Vánoce v tropech
Moje první Vánoce na druhé straně zeměkoule 
tele-na-bali
2 komentářů
 
Párty
Menší ochutnávka z Párty života na Bali
tele-na-bali
0 komentářů
 
Život na Bali
Všechno je můj pohled tady na život. 
tele-na-bali
0 komentářů
 
První zkušensoti a průzkum okolí. 
Užitečné rady na začátek. 
tele-na-bali
2 komentářů