Bosna a Hercegovina 

Dominik Petružela
Dominik Petružela
Muž 19 let Česká republika
10. 1. 2023
13 min.

Poznávání Bosny a Hercegoviny

Jak minulý rok tak po vánocích jsme se opět rozhodli někam vyrazit, chtěli jsme někam letět ale ceny byli velmi vysoké a tak jsme shromáždili partu a vyrážíme na poznávačku Bosny a Hercegoviny v autě kde musíme říct 3 kluci v zadu a tolik kilometru? Joo o zábavu a málo místa bylo postaráno. 

Den První 

Máme 25.12.2022 19:00 a vyrážíme na naší dovolenou. Jakmile jsme nabrali všechny členy posádky tak jedeme přes Bumbalku do Slovenska. V Bytči je naše první zastávka, kde kupujeme dálniční známku za 10 EUR , kafe a první střídaní naších řidičů, kde za volant usedá naše jediné ženské osazenstvo posádky a razíme směr Maďarsko.

Po přejetí hranic z maďarském nás čeká další zastávka a to opět na koupení dálniční známky s cenou 3 820 HUF, zde se i také střídáme a na řadu jde další řidič který projede skoro celé Maďarsko. Mezi 0:30 - 1:00 zastavujeme a jdeme na poslední střídaní řidičů které se děje těsně před hranicemi z Chorvatskem.

Na hraničním přechodu do Chorvastka není žádná kolona tak že velmi rychle překračujeme hraniční přechod a putujeme na hranice z Bosnou a Hercegovinou. Na hraniční kontrole se všichni musíme vzbudit aby si nás zkontrolovali ale co se nestalo, protože někoho v autě napadlo že bude chytré dát krabičku s tyčinkami na spícího člověka tak jak se vzbudil tak se všude rozsypali a všichni se začali smát, no bohužel já taky a když se na mě pán celník díval a já jsem nedokázal odpovědět protože jsem se furt smál tak nás radši pustil aby měl klid.

Je to tady jsme v Bosně a Hercegovině. Pokračujeme přes okresní cesty k našemu prvnímu místu co chceme vidět a zatím silnice jsou takové normální a řidiči velmi milí a dost klidní. V 5:00 parkujeme pod Srebrenik Fortress a dáváme si pauzu na spaní a odpočinek. No toho spaní moc nebylo a vymyslet jak si normálně lehnout v pěti lidech v autě které není úplně velké bylo opravdu zajímavé.

Den Druhý

Po našem krátkém odpočinku vstáváme a jdeme se podívat na Srebrenik Fortress, bohužel mají zavřeno a otevírají až od 10h což pro nás je mimo plán tak že děláme fotky a musíme jet dál.

Po cestě se zastavuje na občerstvení a zkoušíme místní kávu to Bosnian Coffe, moc výborná ale některým členům posádky se zdálo že je velmi silná ale za to dost dobrá, ale ta cena ? Za tuto kávu chtějí v přepočtu 20,- Kč a za čaj 15 ,- Kč no to je naprostá nádhera.

Na cestě je Bosnian Pyramid of The Sun u města Visoko. Bohužel po příjezdu je všude mlha a bylo by zbytečné vůbec jít na horu když není co vidět, tak že náš plán je sednout si někdo na jídlo a poté pokračovat dál

Tady zjišťujeme jednu velkou věc, nikde tady neberou karty pouze hotovost a my žádnou neměli a vybírat jsme nechtěli. Náš plán tedy byl jet do Sarajeva kde se najíme a budou tam brát karty protože přece velké město ne ? No velmi rychle nám po příjezdu do Sarajeva došlo že tak tak všude není a snad jedna nebo dvě restaurace v nákupním centru brali karty tak že naše doporučení ? Určitě si vybrat místní hotovost a to Bosenská konvertibilní marka a i někde berou Eura.

První věci co navštěvujeme po jídle v Sarajevu je Skenderija Plato, kde byla vánoční výzdoba a brusliště, poté pokračujeme na budovu která se nám zalíbila a to Akademija likovnih umjetnosti.

Po cestě také fotíme místo Vječna vatra a do posledního bodu v Sarajevu a to Sebij. Po cestě zpátky ochutnáváme místní sladkou pochoutku a to Baklava (celkem hodně sladká ale vůbec to není špatné) a ve večerních hodinách se dostáváme na ubytovaní Villa Borak Sarajevo a zde náš den končí.

Den Třetí 

Dnešní den začínáme trošku později ale to ničemu nevadí a míříme na naše první místo a to Ramsko Jezero. Po příjezdu se kocháme tím nádherným výhledem a v tom přišel nápad a sázka.

Sázka byla ta že si vezmu plavky a v 10 stupních co bylo venku skončím do toho horského jezera a pokud to udělám zaplatí mí pivo, no neberte to že takovou odměnu tak že odpověď ano! Připravit pozor a hop, jak nic ale musím říct že ta kosa jak jsem tam byl a potom venku byla pěkně velká ale za to pivo to se vyplatí.

Náš další plán je jet na Blidinje jezero. Hodně rychle jsme zjistili že ta trasa je pro naše auto naprosto neprůjezdná protože trasa je přes hodně velké díry, kameny a štěrk tak že pokud pojedete nízkým autem a nechce někde nechat olejovou vanu nebo podvozek tak cesta z Ramsko jezera přes Orašac není vůbec dobrá a je jenom pro odvážlivce.

My se tedy otáčíme a jedeme na hlavní silnici a směřujeme do města Mostar. Návštěva restaurace je první věc co uděláme a můžeme naprosto doporučit restauraci RESTAURACE DIVAN, super obsluha ceny a to jídlo no bezvadné. Testujeme místní pálenku a to Loza a místní jídlo Čevapi.

Velmi dobře najezení míříme do Craft Beer Garden imaimoze, kde pivní prkénko z místními pivy nesmí chybět. Po cestě na ubytovaní ještě zajdeme na Spomenik hrvatskim žrtvama Domovinskog rata.

Dnes se ubytováváme ve Villa AYA a příjemný starší par který to vlastní se nás zeptal Pivo or Cola ? Tak samozřejmě že pivo, naše očekávání místní pivo? No to vůbec majitel nám přinesl české pivo Pilsner Urquell, tomu říkáme pěkné a zajímavé překvapení. 

Den Čtvrtý 

Po snídaní jdeme na Stari Most Mostar kde děláme klasicky fotky a vyrážíme na dvě vyhlídky. První je Križ na Humu naprosto krasný výhled na okolí a na město ale odtud vidíme i naší druhou vyhlídku a to Fortica.

Na Fortice se kocháme ještě pěknějším výhledem a zde i na chvílí zůstáváme na kávu a na čaj. Cena byla za kávu a čaj v průměru byla 20,- Kč.

Poté míříme na Blagaj Tekija která nás naprosto uchvátila barvami které jsme tam viděli a to barvou vody a těch skal no naprostá nádhera.

Chceme navštívit Vodopády Kravica jenže už se stmívá ale i tak jsme zde ale zjišťujeme že za vstup pro nás 5 chtějí v přepočtu 700,- Kč a to nám za noční výhled nestojí tak uděláme fotku nahoře a míříme do posledního města které na dovolené uvidíme a to Neum.

Noční procházka pro nákup nesměla chybět a ubytováváme se v Adriatic Apartment Neum. Naprosto ale že naprosto nejlepší servis a příjemné majitelky, dostali jsme cukroví a od paní majitelky domácí třešňový likér. 

Den Páty 

Vyjíždíme brzo ráno protože dnes to bude opravdu dlouhé. Vyrážíme do Chorvatského města Makarská. Na cestě děláme zastávku na vyfocení Peljesac Bridge a poté už rovnou do města.

Procházka na fotky a když jsme u toho moře tak přece skočit si do něho to je samozřejmost tak že opět do vody. Poté nás čeká dobré jídlo v restauraci Papar Grill & Bontique Mesnica (Jenom tady upozorňuji že v době kdy jsme tam byli tak jídlo stalo 44HRK ale teď se tam již platí EUR tak že ceny můžou být vyšší ale i nižší) .

Jedeme dál a to do Splitu kde opět procházíme město a jedno zajímavé místo a to Diokleciánův Palác. Opět nesmí chybět všude přítomná vánoční výzdoba. Zde i naše putovaní končí a vyrážíme na obrovskou cestu domů.

Cesta byla náročná ale i zábavná kdy se člověk smál věcem které teď už nechápe a 30.12.2022 v 8 ráno se nacházíme doma. 

Závěr

Snad vám to pomůže v cestovaní po Bosně a že si vezmete z toho i nějaké informace které se vám budou hodit. Za nás naprosto překrásná země a určitě je na ní co vidět.

Kdyby jste měli zájem tak i tato cesta je ve video formě, tak neváhejte a mrkněte se. 

Dominik Petružela
Jsem mladý klučina z Valašska co velmi rád cestuje a poznává svět

@dominikpetruzela
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 34 let Česká republika
Jindřich Brychta
10 mes
Video ujde ;)
Dominik Petružela
Dominik Petružela
Muž 19 let Česká republika
Dominik Petružela
10 mes
diky
Mohlo by se ti také líbit

Za 13 dní z Česka až do Severní Makedonie

Jaroslav Hajšman
Muž 27 let

Aneb sám na dva týdny skrz Jugošku a Albánii

Tomáš
Muž

Moje "Chorvatské poprvé" a rovnou s 2500 km na tachometru!

babetka-cz
Žena 30 let

Tato cesta mi nedala jen nové tetovaní, ale naučila mě to, že vše má svůj důvod...

JEVA
Žena