Cerro Castillo - Patagonské Andy, Chile

Aleš
Aleš
Muž 43 let Česká republika
13. 2. 2023
7 min.

To nejkrásnější z parku Cerro Castillo v jednom dni

Jedním z nejmalebnějších míst na patagonské dálnici jménem Carretera Austral je bezesporu Národní park Cerro Castillo. Nabídne jezera obklopená neprostupnými horami, skalnaté štíty, horské louky, zaledněné vrcholy nebo ledovcová jezera - plesa a hlavně opravdovou liduprázdnou divočinu.
Z nejbližšího města Coyhaique se můžete vydat na trek, který propojuje celou oblast Patagonských And s názvem Greater Patagonian Trail. Tato jeho část prochází nejprve poklidnou krajinou plnou luk a pastvin. Poté vás zavede do malebné zvlněné kopcovité oblasti plné jezírek a jezer a na závěr zamíříte ve vysokohorském terénu přímo k dominantě parku, pod skalnaté věže Cerro Castillo. Jedná se však o několikadenní poměrně náročný pochod a v těchto končinách budete velmi pravděpodobně bojovat s přírodními živly, které vás rozhodně šetřit nebudou. Existuje však i jednodušší způsob, jak omrknout ty nejkrásnější místa za jeden den.
Na jižním okraji parku přímo na Carreteře Austral leží osada s názvem Villa Cerro Castillo. Jde o klasickou ospalou vesnici, tak jako všechny ostatní v těchto končinách. Slouží jako základna pro lezce, trekaře a návštěvníky parku. Najdete tady několik kempů, malé obchůdky a pár restaurací.
Nedaleko za vesnicí na značeném treku se nachází brána vstupu do parku. Tady vás upozorní na rizika a nabídnou i zkušeného průvodce. Toho ale samozřejmě odmítáme.
Ve všech parcích v Chile je nutné zaplatit vstupné - permit. Bohužel, vstupné do tohoto parku patří k těm nejvyšším, se kterým jsme se setkali. Za výstup tedy zaplatíme 18000 chilských pesos (cca 450Kč). Na místní poměry jde o vysokou částku a i nám připadá vysoká. Pokud ale člověk absolvuje celý trek, tráví noci v horách a neplatí další částky za přespání, pak to smysl dává.
Vydáváme se tedy vzhůru. Pěšina vede nejprve loukou a lesem ve výšce okolo 400mnm. Po kilometru pohodové chůze si můžete udělat odbočku k menšímu, ale hezkému vodopádu. Od něj se cesta zvedá nejprve ještě zalesněným terénem, který následně ustupuje horským loukám. Procházíme stezkou obklopenou květy drobných rostlin a starými kmeny stromů porostlými mechy.
Postupujeme již zcela otevřenou krajinou s výhledy jižním směrem na Villa Cerro Castillo a údolí, jímž protéká řeka Rio Ibaňez. Vytéká někde z nitra patagonské divočiny pod zaledněným vulkánem Volcán Hudson a míří k severním břehům jezera Lago general Carrera/Lago Buenos Aires, které leží na území obou sousedních států - Chile a Argentiny.
Výstup loukami nabídne občesné pohledy na bezejmenné zaledněné skalnaté hřebeny nejvyšších partií národního parku. Louky přechází do skalnatého a kamenitého suťoviska a stoupáme jižním svahem hory Morro Rojo k cíli. Hlavní vrchol Cerro Castillo se před námi vytrvale schovává, což není na škodu.
Výživným výstupem přicházíme do sedla a otevírá se nádherný pohled na zlatý hřeb tohoto výšlapu - nejvyšší vrchol Cerro Castillo - 2675 mnm, jenž dal jméno celému národnímu parku. Po dalších metrech přicházíme na vyhlídku Mirador Cerro Castillo. Ta nabízí opravdu fantastický výhled na samotný vrchol a tyrkysově modrou hladinu jezera Laguna Castillo. Pokud přeje počasí a máte rádi pohledy na dokonalou horskou krajinu, bude se vám odtud opravdu těžko odcházet.
Nás ale vyhání dešťová mračna a vydáváme se stejnou cestou do dolin a jednoduchého kempu, který ale nabízí tekoucí vodu a uzavřenou místnost pro posezení a vaření. Nic jiného totiž nepotřebujeme. Večer zakončujeme pohledy na krásně osvícený vrchol Cerro Castillo se sklenkou místního piva a ještě než zalezeme do stanu, čeká nás veselý večer s našimi spolucestovateli.
Pokud někdy budete brázdit tyto končiny, rozhodně se tady zastavte a udělejte si výlet do hor. Vstupné za to rozhodně stojí.
Převýšení - 1075 m nahoru i dolůDélka 7km jedna cesta. Celý výlet trval cca 7 hodin i s vyhlídkou a posezením
Aleš
Vždy mne bavilo zaznamenávat okamžiky v přírodě. Mým neoddělitelným parťákem na cestách je fotoaparát. Miluji hory a jsou zpravidla cílem, nebo důležitým bodem mých cest. Vždy mne bavilo koukat za hranice a dělat věci jinak, po svém. Vydávám se jak na malé jednodenní výlety, tak i na daleké expedice. Celý svět je neskutečně krásné zrnko ve Vesmíru.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 33 let Česká republika
Jindřich Brychta
3 t
Tady mít dron ! To by byl super záběr :)
Mohlo by se ti také líbit

Nejkrásnější silnicí světa

Aleš
Muž 43 let

Video, v němž vám 16 českých cestovatelek prozradí, jak se jim cestuje sólo

Mishka Travels
Žena 31 let

Ve druhé části navštívíme jedno z nejturističtějších míst v Chile - San Pedro de Atacama…

TravelWithDenis
Muž

V první částí se na skok podíváme k jezeru Titicaca odkud přejedeme na sever Chile do…

TravelWithDenis
Muž