Co vám o Kubě nikdo neřekl (a rozhodně měl)

Tereza
Tereza
Žena 22 let Česká republika
21. 4. 2022
17 min.

Náš nápad jet na Kubu se jako již obvykle sestával z: "tak pojedeme do země, o které toho moc nevíme a zjistíme, co je tam hezkého". Drobnější problémy se vyskytly již před odjezdem, například když nám Česká pošta skoro ztratila víza. Nakonec se samozřejmě našla, dokonce i včas a nám už nezbývalo nic jiného, než se intenzivně začít těšit, což jsme také udělali.

Sledovali jsme různá cestovatelská videa, jenže pak nám došlo, že všechna byla natočená před pandemií koronaviru. Jak hodně se asi musela tahle krásná země změnit, když tam v době koronaviru ani těsně po ní nikdo nebyl? To nás trochu rozhodilo, ale rozhodně ne natolik, abychom se našich plánů vzdali.

Po příjezdu do Havany nás čekal pořádný šok. Lidé bydleli v polorozbořených koloniálních domech, jejichž doby krásy jsou už nenávratně pryč. Z patra nejednoho domu trčely ven úzké trubky, ze kterých cosi vytékalo - modlili jsme se, aby to byla jen voda. Chodníky byly tak rozbité, že místní radši chodili prostředkem ulice, kde bylo o trochu méně děr, propadlin a prasklin. Velice nepříjemně mě překvapili dávno mrtví a několikrát přejetí obrovští švábi přímo v ulicích (ale připisuji to tomu, že jsem švába ještě nikdy předtím neviděla). Neustále jsme museli odmítat žebrající lidi, kteří nám kromě rad a výměny peněz neměli co jiného nabídnout. Dům, ve kterém jsme měli ubytování byl ale naštěstí čistý a v dobrém stavu, třebaže náš pokoj neměl okna a majitelky mluvily pouze španělsky. Zato ale byly velmi přátelské a snažily se se s námi domluvit za každou cenu.

Ani trochu se nám nechtělo vyjít ven, ale bohužel jsme si museli jít sehnat SIM kartu s daty, abychom mohli dát vědět našim rodinám, že jsme v pořádku. Také jsme potřebovali vyměnit peníze. Sotva o pár ulic dál se nacházela hlavní ulice ke Kapitolu, kterou jsme dobře poznávali z fotografií krásné Havany. Tam jsme se nechali odchytit Kubáncem, který dokonce uměl anglicky, pomohl nám vyměnit peníze a ukázal nám cestu k pobočce ETECSY, jediného poskytovatele volání, SMS a Internetu na Kubě (alespoň tak jsme to pochopili). Tyto jeho rady nás vyšly dohromady na 10 €, které si od nás prakticky vyžebral se slovy "mám doma deset dětí". Ne že bychom mu to věřili, ale nechtěli jsme žádné problémy, a tak jsme mu peníze dali.

Rozhodla jsem se tedy tentokrát udělat dvě verze tohoto článku. Tuto s názvem Co vám o Kubě nikdo neřekl (a rozhodně měl), kde shrnu to úplně nejdůležitější, na čem jsme se shodli a přidám sem pár užitečných adres - např. obchodů, poboček ETECSY, skvělého ubytování a případně kde se najíst. Přidám pak i rozšířenou verzi tohoto cestologu a to pod názvem Co vám o Kubě nikdo neřekl (a možná měl), kde shrnu veškeré tipy, které by se vám mohly hodit.

x0) Vízum = turistická karta. Každý web/cestovní kancelář tomu říká jinak, ale je to totéž.

 

1) Vše, co potřebujete zaplatit přes Internet si zařiďte z domova, ať se to týká dopravy (a teď mluvím konkrétně o Viazulu, turistických autobusech) nebo ubytování. Tyto stránky jsou na Kubě blokované a na místě je zaplatíte jen v případě, že máte hodně silné nervy a dostatečné množství času (a někdy ani to nestačí).

2) Nespoléhejte na to, že něco zařídíte až na místě, často to z mnoha různých (a nepochopitelných důvodů) prostě nejde.

3) Bez VPN vám sice půjdou sociální sítě, na všechno ostatní ale můžete zapomenout. Připojujte se z Německa, máme vyzkoušené, že to opravdu funguje.

4) Vždy mějte na telefonu nějaký kontakt na osobu v Evropě, která vám v případně nutnosti může koupit např. jízdenku na Viazul. Některé autobusy totiž nejdou koupit dopředu a je třeba hlídat, jestli náhodou nepřibyl nějaký nový, pokud se vám nechce utrácet za taxík.

5) Taxíky vůbec nejsou tak levné, jak prezentují někteří cestovatelé ve svých videích. Ráno většinou bývají levnějí, večer nejdražší. Cena se také odvíjí od náročnosti cesty (např. za cestu z Trinidadu do El Chorrita, což je cca. 15 km jsme platili 30 € za oba).

6) Rozhodně se naučte aspoň pár základních slov španělsky. Anglicky tu mluví jen v turistických oblastech a někdy ani to ne.

7) Vždycky měňte výhradně eura (na dolary se vztahuje 10% přirážka, což jsme tedy neověřovali) a to pouze na ulici. Banky vám totiž za 1 euro nabídnou cca. 27 pesos, na ulici vám za něj dají kolem 100 pesos.

8) Dolary tu vůbec nejsou bezcenné. Tak třeba taxikář chtěl za cestu z letiště v dolarech méně, místní ale potřebují eura - je to jediná měna, kterou si v bance mohou uložit na svůj účet a pak si nakoupit třeba v Panamericanu, což je kubánská parodie na to, co dříve býval v Čechách Tuzex (a parodie říkám proto, že narozdíl od Tuzexu se tam nedá koupit skoro nic).

9) Vůbec nespoléhejte na to, že si budete moct někde ve městě dokoupit zásoby. Můžete zkusit jít do Panamericany, kde musíte u vstupu odevzdat batoh do skříňky (můžete tam s ním ale nechat svého parťáka a vystřídat se v nakupování, jako jsme tu udělali my, protože jsme jim nevěřili). Ani tam se většinou ale nedá koupit nic rozumného na cesty. Nabídka se v různých městech liší. V době, kdy jsme tam byli my měli ve všech Panamericanách jeden celý regál plný jen rajčatové omáčky. Vaše další šance mohou být lidé, kteří přeprodávají sušenky, Colu, atd., ale většinou nemají moc na výběr. Můžete taky zkusit fastfoody, kde vám dají třeba hamburger (plátek masa v suché housce), nebo pečivo se šunkou, sýrem, atd., ale rozhodně to není žádný gastonomický zážitek. V obchodech pro místní, kde lidé často čekají v obrovských frontách na přímém slunci jsme nakoupit ani nezkoušeli, nechtěli jsme čekat dvě hodiny ve frontě a pak zjistit, že si tam stejně nemáme co koupit.

10) Vůbec se nebojte se najíst v restauraci nebo v casa particular (to je dům pro hosty, kde vám většinou uvaří). Jídlo je skvělé, jen snídaně se sestávají pořád z jednoho a toho samého, můžete se s nimi ale zkusit domluvit, aby vám udělali něco jiného. Jsou velice vstřícní.

11) Jsou místa, kde se dá platit pouze v pesos a jen hotově. Pak jsou místa, kde se dá platit pouze hotově v eurech. A existují i místa, kde se dá platit jen kartou a ceny jsou uvedené v amerických dolarech. Když to zkrátím, mějte platební kartu vždycky u sebe, rozhodně ji nenechávejte doma.

12) Na vesnicích je situace v obchodech lepší. Vyrážejte nakoupit ale vždy pouze brzo ráno, ideálně hned po východu slunce. Místní mají otevřeno plno stánků se sušenkami, balenou vodou a ovocem natrhaným přímo ze stromů.

13) Určitě se vyplatí si před cestou koupit čištění vody. Z kohoutku jsme ji pít nezkoušeli, vždy jsme si ji čistili. Voda z vodopádů je prý pitná, ale ani to jsme neriskovali.

14) Přivezte si s sebou veškeré léky, které si myslíte, že by se vám mohly hodit. I na nachlazení z klimatizace. Kapesníčky napuštěné dezinfekcí mají v každé lékarně (v Čechách samozřejmě) a rozhodně se vám neztratí. Na Kubě žádné léky s nejvyšší pravděpodobností neseženete.

15) Pokud hodláte navštívit mokřady, bažiny, tropický deštný prales a jakákoliv odlehlejší místa, nezapomeňte na repelent. Můžete s sebou přibalit i sprej proti mravencům a jinému lezoucímu hmyzu (protože mít batoh prolezlý mravenci není opravdu nic moc).

16) Kartičky na WiFi koupíte na pobočkách ETECSY (ty jsou většinou všude). Můžete si je koupit na 1 nebo na 5 hodin, nestojí moc, ale občas se vám nemusí podařit zastavit na nich čas (odhlásit se z nich). Proto si vždycky hlídejte, jestli jste se úspěšně odhlásili, aby vám nevypršel čas, který jste na Internetu ani nestrávili.

17) Ohlídejte si, abyste na Viazul autobusech byli opravdu tu hodinu předem, jak všude píšou, a to obvzlášť v Havaně - tam vám i dvě hodiny můžou být málo. Je to otravné, ale je to skvělá příležitost se seznámit s ostatními cestovatelemi a dozvědět se spoustu zajímavých informací a tipů.

18) Vezměte si s sebou víc peněz, než jste původně plánovali. Nikdy nevíte, co se může přihodit a je lepší je přivézt domů než řešit jejich nedostatek (a to ani v případě, že vám leží na účtě - moc bankomatů jsme na Kubě neviděli a navíc vám stejně vydají jen pesos). A většinu peněz si nechte v eurech nebo jiné měně - nám stačilo směnit si cca. 120 euro na pesos na necelé 3 týdny.

19) Nevěřte všemu, co vidíte na mapách.

20) Pokud se domlouváte s místními, zkuste se jich vždy zeptat, jestli chtějí něco přivézt. Budou vědět, jak to budete myslet a většinou to nejsou drahé nebo nebezpečné věci. Je to od vás vstřícný krok a místní vám budou velice vděční. Pokud vám napíšou, že nic nechtějí a vy byste jim přece jen chtěli něčím udělat radost, tužkovými baterkami nic nezkazíte.

21) Na letišti v Havaně buďte s dostatečným předtihem, check - in vám můžou otevřít třeba i 3 hodiny předem. Možná budete dlouho čekat, ale aspoň tím předejdete zbytečnému chaosu a stresu.

22) Ve všech obchodech na letišti v duty free zóně musíte platit eury, ale vrátí vám pouze v pesos. To v překladu znamená, že pokud tam naběhnete s bankovkami v hodnotě 20 € a více, může vám to být úplně k ničemu, pokud si nechcete přivézt zpátky balík bankovek pesos, které vám už nikdo nikdy nevymění (ale můžete je zkusit nacpat cestovatelům, kteří se na Kubu chystají po vás).

22) Když budete něco potřebovat řešit s Kubánci, vždy přemýšlejte nad tím nejsložitějším a nejzbytečnějším způsobem, jak to vyřešit. Často to bývá ten jediný správný.

Jedna extra rada na závěr: když vám někdo tvrdí, že něco nejde, tak to vždycky alespoň zkuste. Většinou to totiž jde, jen to občas bývá o něco dražší (a ano, i Viazul jde zaplatit u řidiče, když máte štěstí).

Užitečné adresy:

 

Havana:

 

Prodejna SIM karet s daty ETECSA: https://mapy.cz/turisticka?id=1018441367&source=osm&x=-82.3539614272&y=23.1385328602&z=17

Panamericana na Malecónu: https://mapy.cz/s/radagobuse

Viazul bus zastávka: https://mapy.cz/s/demonurefe

- mimochodem, tady se dá dobře najíst a dokoupit zásoby, když projdete hlavní chodbou dozadu, jsou tam stánky s jídlem a dobrým výběrem sušenek

- snažte si hledat ubytování v blízkosti Kapitolu nebo právě ETECSY, tam vypadaly ulice o trochu lépe než Crespo street, kde jsme bydleli my

 

Playa Larga:

Nejlepší ubytování, jaké můžete v Playa Larga sehnat: https://www.airbnb.cz/rooms/34546241?source_impression_id=p3_1650549461_g%2FLE9NQoSczMU7xc

- jako jediný hostitel, u kterého jsme bydleli nabízí WiFi zdarma, strašně moc nám taky pomohl pochopit, jak věci na Kubě fungují

ETECSA: https://mapy.cz/s/kujomuduca

- tady jsme kupovali WiFi karty, sice jsme na ně čekali přes hodinu, protože nefungoval počítač, ale slečna uměla anglicky

 

Trinidad:

Nádherné ubytování v mezonetovém pokoji, paní uměla aspoň trochu anglicky a umí skvělé palačinky: https://www.airbnb.cz/rooms/26709458?source_impression_id=p3_1650549888_3MQM3gAGUsI94gXL

 

El Chorrito (Topes de Collantes):

 

Jedna z mála dostupných nabídek ubytování v okolí Topes de Collantes, nádherné ubytování schované v džungli: https://www.airbnb.cz/rooms/588535688148062646?source_impression_id=p3_1650550100_6i8mvirz%2BW%2FFLbYh

- obsluha sice neumí anglicky nic jiného než ryba, kuře a vepřové, ale jsou to moc milí lidé a majitelé umějí anglicky skvěle. Je to úplně nová nabídka, takže svoje mouchy to má, ale rozhodně to doporučuju i za tu cenu, opravdu to stojí za to, jen výlety na vodopády jsou docela náročné

 

Varadero:

 

Krásné a čisté ubytování, jen je tam docela dost mravenců: https://www.airbnb.cz/rooms/38127628?source_impression_id=p3_1650550353_RaLFcgrTtEzUX%2BfZ

- ale rozhodně ho doporučuju, je blízko od pláže a pán mluví perfektně anglicky, takže se od něj dozvíte spoustu zajímavých věcí. Kousek tam odsud je obchod a spoustu restaurací, kde se dobře najíte za málo peněz, všechno vám doporučí

 

Viñales:

 

Skvělé ubytování v obrovském pokoji: https://mapy.cz/s/duragodaho

- paní je moc milá a umí skvěle anglicky, navíc její bratr vlastní tabákovou farmu a nabízí vyjížďky na koních za 15 €/osobu, což je nejlepší cena, jakou můžete dostat, navíc i s taxíkem, doutníkem a rumem v ceně

Tereza
Ahoj,

už mě přestaly bavit všechny cestovní blogy ve stylu: byl jsem tam a tam a zažil jsem tam tohle a tohle. Chtěla jsem vytvořit něco originálního, co by někomu reálně mohlo pomoct, ať už před cestou nebo během ní. Proto jsem se rozhodla sepsat pár tipů a jiných užitečných informací.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 34 let Česká republika
Jindřich Brychta
1 r
Pěkný
Tereza
Tereza
Žena 22 let Česká republika
Tereza
1 r
Děkuju 😊
Mohlo by se ti také líbit

Všechno, co by se vám před cestou na Kubu nebo během ní mohlo hodit.

Tereza
Žena 22 let

Fotky z Kuby s příběhem/popiskem.

Tereza
Žena 22 let

V HAVANĚ, COŽ JE HLAVNÍ MĚSTO KUBY, JE TOHO K VIDĚNÍ OPRAVDU HODNĚ! JÁ MĚL TU MOŽNOST…

TrojanTravel
Muž