Ekvádor

EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | rady a tipy

TravelWithDenis
6. 6. 2020
7 min. čtení
228x
0 komentářů

Ekvádor je stát v Jižní Americe, který leží na rovníku a zároveň je jeho pobřeží omýváno vodami Tichého oceánu. Jeho sousedy jsou Kolumbie na severu a Peru na jihovýchodě. Součástí Ekvádoru jsou rovněž Galapágy. I díky Amazonii se jedná o stát s jednou z největších biodiverzit na světě.

Základní informace

 • Hlavní město – Quito
 • Počet obyvatel – 17.023.000
 • Rozloha – 256.370 km²
 • Měna – Americký dolar

TOP 10 míst k navštívení

 • Laguna Quilotoa
 • Baños de Agua Santa
 • Cuenca + Parque Nacional Cajas
 • Amazonie
 • Quito + Mitad del Mundo
 • The Secret Garden Cotopaxi
 • Vulkán Chimborazo
 • Otavalo + Laguna Cuicocha
 • Mindo
 • Montañita

Bezpečnost

Ekvádor platí za víceméně bezpečnou zemi, ale i zde je důležité dodržovat určitá pravidla a snížit tím riziko přepadení a okradení. Nejlepší variantou je cestovat ve skupince alespoň 3 a více lidí. Samozřejmě ani to Vám nezaručuje, že se nemůže nic stát, riziko je však mnohem menší než při cestování v menším počtu. Další radou je nechodit v nočních hodinách do centra větších měst. To platí o celé Jižní Americe. Třetím nepsaným pravidlem je zeptat se místních jestli místo kam chcete vyrazit je bezpečné či naopak a zjistit si o něm co nejvíce informací, třeba i od dalších cestovatelů. Jakmile jste v menším počtu v části, kde není moc turistů či místních, vždy být ostražitější, mnohem více, když slyšíte motorku a na ní vidíte dvě osoby. V tomto případě je nejlepší způsob se schovat do bezpečí či utéct, protože jde o nejrozšířenější způsob přepadení. V autobuse se nedoporučuje dávat krosnu do zavazadlového prostoru i přesto, že Vám to nařídí řidič. Nemá na to totiž právo a zejména v Ekvádoru takto dochází k velkému počtu krádeží. Ani na palubě autobusu ale Vaše krosna není v bezpečí, takže ji mějte vždy u sebe u nohou zapínáním k sobě. Jakmile k Vám přijde řidič či jiný “pracovník” společnosti s příkazem, že zavazadlo musí být v přihrádce nad Vámi, NIKDY ho neposlouchejte, protože se často stává, že Vám ho během spánku ukradnou.

Doprava

Doprava je v Ekvádoru levná a jednoduchá. Nenašli jsme žádné stránky na nákup jízdenek online, takže nejlepším způsobem je vždy přijít na nádraží, zeptat se na časy a cenu. Pak jít do jiné společnosti a udělat to samé. takhle si zjistíte pro Vás vyhovující čas a nejlepší cenu. Ta se dá téměř vždy trochu usmlouvat a něco málo ušetříte. Mezi městy Vás samozřejmě autobusy stojí podle délky trasy, ale téměř vždy je to v rozmezí 3 – 10$. Cesty jsou většinou dobré a cesta netrvá tolik hodin, samozřejmě pokud nejedete přes hory, to se připravte klidně i na 10 hodin cesty. Nejlepší je jezdit přes noc, ušetříte čas, peníze a moc lidí nejezdí, takže se dá bez problému spát…jen pozor na Vaše zavazadlo.

Ubytování a jídlo

Doporučuji si hledat ubytování přes aplikaci Couchsurfing, která zde není tak rozvinutá, ale i přesto můžete najít někoho, kdo Vás zdarma ubytuje nebo Vám ukáže město. Druhou variantou je určitě hostel. Doporučuji si zjistit ceny na bookingu dopředu, ale nikdy nic nerezervovat…alespoň v neturistické sezóně určitě ne. Zjistili jsme si ceny dopředu, našli si nejlevnější hostel a šli se zeptat na cenu, kterou jsme ještě smlouváním snížili. Většinou není problém dostat soukromý pokoj, takže se nemusíte bát o své věci. Ekvádor i přesto, že není tak turistický jako třeba sousední Peru, čeká tu na Vás velký počet hostelů a není tak problém se ubytovat. Pro někoho, kdo cestuje low-cost je to výborná a cenově dostupná možnost. Za noc se normálně platí v rozmezí 5 – 9$. Jako všechno i o jídlo se dá smlouvat, ale většinou to není ani zapotřebí. Polévka, druhé jídlo a džus tu můžete dostat už od 2,5 – 4$, takže se za pár korun najíte dosyta. Kdyby ne, tak si vždy můžete koupit v pouličních stáncích nějakou dobrotu, která Vás také nepřijde draho.

TravelWithDenis
Jmenuji se Denis Valenta a studuji Tělesnou Výchovu na UJEPU v Ústí nad Labem. Když zrovna necestuji a jsem v ČR, tak hraji fotbal, trénuji děti a na VŠ učím Španělštinu pro začátečníky. Před 4 roky jsem vyjel na Erasmus do Španělska a tam vše začalo. Od té doby je pro mě cestování největší zálibou. Díky studiu na vysoké škole jsem měl tu možnost rok studovat nejen ve Španělsku, ale i v Kolumbii a Mexiku. Zažil letní program Work and Travel v USA a procestoval tak již 36 zemí a mnoho dalšího.?
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Írán
 
2
Lago del Predil
 
3
Prodloužený víkend Rakousko
 
4
(Neuvěříte) Ceny na Bali
 
5
Jistá nejistota aneb odletíme?
 
1
AU PAIR NA MALLORCE
 
2
Rakousko 2
 
3
Tour du Mont Blanc - 2. etapa (Les Contamines - Les Chapieux)
 
4
13 důvodů proč...jet na Erasmus na Madeiru
 
5
Život v autě na Novém Zélandu
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
17 cestologů 8 odběratelů
Mishka Travels
14 cestologů 25 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 12 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 11 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 13 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část III.
Ve třetí části navštívíme jeden z nejhezčích hostelů Jižní Ameriky - The Secret Garden Cotopaxi, obejdeme známý kráter Luguna Quilotoa, zavítáme do deštného pralesa v Mindu a poslední zastávkou bude Laguna Cuicocha.
TravelWithDenis
1 komentářů
 
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část II.
V druhé části se na skok podíváme do Amazonie, vyjdeme na nejbližší místo k slunci na světě - vulkán Chimborazo, projdeme si největší město Ekvádoru - Guayaquil, budeme pozorovat velryby v Montañitě a setkáme se s kamarády v Quitu.
TravelWithDenis
1 komentářů
 
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | část I.
V první části mého putování po této maličké jihoamerické zemi se podíváme do města Cuenca, Národního parku Cajas a zavítáme také do známé vesničky Baños de Agua Santa.
TravelWithDenis
0 komentářů