FUIMICINO&ŘÍM&VATIKÁN květen 2022 🇮🇹

Eva
Eva
Žena 25 let Česká republika
26. 3. 2023
8 min.

Všechny cesty vedou do Říma

Říká se, že každý by měl alespoň jednou za život navštívit Řím.

V mém případě to bylo poprvé, a určitě ne naposledy, přítel zde byl se základní školou, což Řím řadí mezi místa, kam jsem ho nevzala já a kde byl dřív než já. Ale znáte výlety se školou, takže to chtělo trochu oprášit vzpomínky. 

Kdy: Sobota - Úterý 14.5. - 17.5.2022

Kam: Řím, městečko Fuimicino + Vatikán

Jak: Letecky s Ryanair a Wizzair z Prahy

Cena letenek: cca 1.500,- na jednoho 

Celková cena na jednoho: 7.500,-

Na letiště jsme vyrazili autem, což se na zpáteční cestě ukázalo, jako poměrně velká chyba, protože přílet jsme měli kolem 14:30 odpoledne a představte si dopravu v Praze, v úterý ve 4 hodiny 💩. Odlet jsme měli v sobotu kolem 9 hodiny ráno, takže se to dalo zvládnout pohodlně vlakem. Jako první problém byl trochu fuckup s parkovištěm, měli ho prostě značené kousek od letiště, ale zde nacházelo zřejmě sídlo firmy a parkoviště bylo někde v řiti 20 km + na infolice zvláštně mluvící Ukrajinec, úplně v topu. Takže ve výsledku jme stejně vzali Goparking, to je tak když se chce šetřit, na čechačka 🙋‍♀️.

 

Let na čas, všechno v pohodě, další problém nastal ve Fuimicinu na letišti, jelikož já opět na čecháčka, chtěla šetřit za ubytování v Římě, které vycházelo v hotelu, co jsem chtěla pouze od neděle do úterý, tak jsem první noc vzala pokoj v přímořském městě, které se nachází od letiště asi 11 km. Jenže, dostat se z letiště do Říma, je nejvíc na klid, je tam na výběr asi z 10 autobusových společností, na stránkách jsou časy odjezdů a ceny + i vlak, který je klaaicky rychlejší, ale i dražší. Ale v případě, že chcete jet hromadnou dopravou do přilehlých měst, nastává totální guláš v linkách autobusů. Vůbec nic značené 🤡 jako někde to ta bylo, ale my to prostě nenašli. Takže asi po hodině a půl jsme to vzdali, nějaký řidič mi sice jednou radil nějak italskou angličtinou, ale asi jsem prostě kterén 🙋‍♀️.

Takže jsem šla vybrat kesh (klasicky u rychloakcí neměním €) tuším, že jsem vybírala nějak 70€ a jelikož ATM bylo z roku raz, dva, tak poplatekza výběr byl asi 140,- 😢 au.

Tágo jsme našli hned, to jo 😀 a chtěl 30€ au, ale já už neměla sílu smlouvat, páč tam byl jako lokální taxikář jediný, a nechtěla jsem za ním jít za 5 min znova. Zbytek odpoledne jsme strávili na pláži, sledováním MS v hokeji a v sobotu večer byla zrovna Eurovize, takže jsem měla plán jasný. 

Tip na super ubytování u pláže: Zefiro 1.634,- pro dva na noc. 

Další den už byl svět v pořádku, pan majitel nás vysadil na letišti, popřál pěknou vacation a z autobusů do Říma jsme si mohli vybírat. 

Co navštívit v Římě asi nemusím nějak extra rozepisovat, ale jestli bych mohla doporučit méně turistickou atrakci, která ne každého ovšem nadchne, mě osobně to bavilo, co mě naopak vůbec nebralo, byly španělské schody.

Mussoliniho římská čtvrť EUR 

Zde je například k vidění interpretace

  • Pantheonu
  • Kolosea
  • Kostel zasvěcený Petru a Pavlovi (bazalka sv. Petra)

 

Čtvrť EUR nechal navrhnout italský fašistický vůdce Benito Mussolini. Chtěl ukázat, že jeho režim navazuje na imperiální velikost starého Říma. Zkratka EUR znamená Esposizione Universale di Roma (tedy Všeobecná výstava v Římě). Urbanistický komplex se měl totiž zrodit při příležitosti světové výstavy plánované na rok 1942. Jejím cílem bylo ukázat slávu starého Říma a fašistickou budoucnost podle představ tehdejšího vůdce.

Zdroj: 2f8b4efec89111e7a4500cc47ab5f122

 

 

Vatikán, vatikánská muzea a zahrady

  • Vstup 16€ do vatikánských muzeí
  • Kupujte jenom na oficiálním webu, ne u překupníků, zde může být rozdíl až 300,- Kč například Get your guide
  • Do muzeí i katedrály jenom v dlouhých kalhotech, zakrytá ramema, případně alespoň delší kraťasy. Případně kolem prodávali šátky
  • Sixtinská kaple jako poslední část prohlídky, osobně už mě to po té dvou hodinové kráse tolik nedostalo. 
  • Bazalika sv. Petra, vstup je zdarma, podle toho vypadá i fronta, ale nejvíc boží ❤️ opět mě nejvíc bavilo podzemní katakomby, kde jsou pohřbeni všichni papežové 
  • Každou neděli žehná papež lidu, neviděla jsem bohužel, byla jsem v pondělí
  • Nahoru na koupili 10€ výtah a 320 schodů nebo 8€ a 551 schodů, nebyla jsem a dost lituju 

Vatikán ano! A klidně znova 

Ubytování v Římě: Hotel Giolitti 3.833,- pro dva za dvě noci se snídaní,

žádný přepych, ale vždy hledám ubytování důchozí metru, autobusu a případně nějaký krámek s jídlem v okolí. Recepce ve sklepě, ovšem snídaně v ceně. Italové si ujíždí na sladkých snídaních, takže ty croissanty plněné nutellou a vanilkovým pudinkem byly top 🙋‍♀️ ovšem, když jste chtěli slanou variantu, tak bylo na výběr jenom z eggs 😀 teda jako přišla paní/příležitostní recepční, co uměla anglický jenom eggs, takže jsme to odkývali a paní se za 5 minut vrátila s porcí na čajovém talířku se srambled eggs 😀 to nás fakt bavilo. Myslím že nás měla ráda, celkem jsme si rozuměli a na konci pobytu jsme dostali magnetek 😀. 

Závěrem, Řím je boží! Určitě chci zas a znova ❤️ protože zmrzlina, pizzoška, těstoviny a aperol chutná nejlépe

Eva
Ukládám si cesty 🙋‍♀️ češtináři prominou.

Mám hodně cestovních snů, ale jenom 25 dní dovolené jako většina smrtelníků. Angličtina mě baví, ale jsem důkaz, že cestovat se dá i s mizernou slovní zásobou, pokud člověk chce.

Než umřu potřebuju zažít pařbu v Bangkoku, dát trek pod osmitisícovkami, zdolat 4.000 metrů nad mořem, dát si čaj v Wádi Rum, vykoupat se v mrtvém moři nebo sledovat vojenskou přehlídku v Moldavském Podněstří.
📷 GoPro fusion 360
iPhone 11
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 34 let Česká republika
Jindřich Brychta
5 mes
30 éček za taxi - auu 😎😃
Eva
Eva
Žena 25 let Česká republika
Eva
5 mes
🙈🙈🙈 mám pocit, že to nestála ani letenka.
Mohlo by se ti také líbit

Co vidět na Slovinsku - hory, jezera, vodopády

Simona Straková
Žena 22 let

Letecky, červen

Jan
Muž

Za 5 dní dvě města 

Eva
Žena 25 let

6 denní trip, Dolomity, Limone sul Garda, Sirmione, Benátky a Bibione

Eva
Žena 25 let