Koupě dodávky na Novém Zélandu

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
13. 11. 2023
8 min.

Většina z nás přijela na Zéland asi ze stejného důvodu. Vyzkoušet si pravý vanlife, jako známe ze sociálních sítí. Bez auta se tu člověk moc neobejde, ale netvrdím, že tu nejsou tací, kdo auto prostě nekupovali. Jsou, ale většinou se jedná o lidi, co přiletí do většího města, tam rok pracují, vydělají peníze a odjedou zase pryč. Pokud chcete objevovat krásy Nového Zélandu, a že má co nabídnout, pak do toho rozhodně jděte. Je už jen a jen na vás, jestli se rozhodnete jít cestou menšího auta nebo rovnou dodávky. Trh s auty je tu bohatý, takže si určitě vyberete.

 

Jaké jsou možnosti

Pokud plánujete v autě spát, pak máte dvě možnosti. Buďto půjdete cestou dodávky, což nejčastěji bývají Mitsubishi L300, Nissan Caravan nebo Toyota Hiace a nebo větší auto typu Toyota Estima, Nissan Elgrand nebo Nissan Serena. Jak už značky napovídají, jedná se o auta dovážená z Japonska. U menších aut jste schopni se vejít do 10 000NZD, kdežto u lepších dodávek pak nad 10 000NZD. Záleží, co od vozu očekáváte.

 

Kde hledat

Obecně největší nabídka je na Facebook Marketplace. Rozhodně ale doporučuji sledovat i FB skupiny (viz níže). Kromě toho, pokud přiletíte do Aucklandu, můžete navštívit Car Fair. To je jakási předváděčka aut k prodeji každou neděli. Jezdí tam nejen dealeři, ale i soukromníci. Za nás osobně to nic extra nebylo, jelikož tam aut bylo jen pár a drtivá většina byli překupníci a Indové, do čehož se nám nechtělo. Nakonec jsme si vyhlídli dodávku od slečny v Hamiltonu. Můžete také zabrousit na další webové stránky, jako například trade.me, kde najdete ke koupi snad úplně všechno.

Odkazy na FB skupiny: Vans/ Campervans Buy Sell & Swap NZ nebo New Zealand Backpackers buy or sell car, campervan, camping gear 

 

Na co si dát pozor před koupí

Ačkoliv bych ráda věřila pouze v poctivé lidi, bohužel tomu tak není a rozhodně ne u prodejců aut. Zvláště pokud jste neznalí, je velice snadné někomu naletět. Naštěstí tu existuje hned několik možností, jak zkontrolovat pravdivost informací z inzerátu. Obecně se tu říká, že inzeráty od lidí s divnými jmény, bez profilových obrázků a nebo Indové, nejsou ti, se kterými byste chtěli obchodovat. Indové se často vydávají za místní, ale přitom to jsou často ostrovani z okolních ostrovů, což je údajně ještě horší. Pojďme se podívat, co vás před koupí bude zajímat.

  • Soukromník - pokud kupuje auta od soukromníka, zkontrolujte si, zda je on ta registrovaná osoba u auta a zda-li na něm není dluh
  • Dealer - jestliže kupuju vůz od dealera, můžete si ho najít v registru Motor Vehicle Traders
  • Kradené vozidlo - ujistěte se, že vozidlo, které kupujete, není kradené.
  • WoF (Warranty of Fitness) - neboli technická, chcete znát její platnost. U vozu ročníku 2000 a výše se dělá 1x ročně a cenově se to pohybuje mezi 50-60NZD. U starších vozů pak 2x ročně. Její pravost můžete zadarmo zkontrolovat zde.
  • Rego - platnost registrace. Platí se zhruba 120NZD ročně a její pravost si můžete zadarmo zkontrolovat zde.
  • SC (self-contained) - pokud budete kupovat SC vozidlo, bude vás taktéž zajímat platnost, ale i pravost certifikace. V rámci této certifikace musíte v principu dokázat, že jste se svým autem soběstační a můžete s ním minimálně 3 dny nocovat bez potřeby doplňovat vodu, využívat WC a mít možnost uskladňovat odpadky. V praxi to znamená, že v autě musíte mít záchod, nádrže na pitnou a odpadní vodu a odpadkový koš. Certifikace se vydává na 4 roky, ale nyní schválili nová pravidla, takže do roku 2025 skončí všechny SC certifikace s platností klidně až do 2027, protože v platnost vejdou nové podmínky. Pravost certifikace si můžete zadarmo ověřit zde.

 

Car Jam slouží ke kontrole ostatních bodů v seznamu. Stojí 15NZD. Najdete tam předešlé majitele, výsledky minulých WoF a i nájezd kilometrů. 

 

Nejste mechanik a autům nerozumíte? Nevadí. I v tomhle případě jsou tu instituce, co vám částečně budou krýt záda. Co před koupí rozhodně doporučuji je pre-purchase inspection. Jedná se o prohlídku vozu v servisu, která vám z toho vyhotoví přehledný dokument s komentářem ohledně stavu vozidla. Takovou prohlídku můžete objednat u AA nebo VTNZ. Stojí něco mezi 180-210NZD. Na jejich oficiálním webu najdete, co vše je součástí prohlídky.

 

Koupě auta

Doporučuji předem sepsat kupní smlouvu. Co by v takové smlouvě nemělo chybět najdete na webu Czech Kiwis.

Pokud kupující nebo prodávající nemají platný novozélandský řidičský průkaz, tak musí být převod vlastnictví zajištěn poštou. V případě prodávajícího to bývá snadné, protože stačí jen vyplnit formulář (dostupný na každé poště), a poslat ho na uvedenou adresu v obálce. Avšak pro kupujícího už to není tak jednoduché, protože musí vyplnit formulář  a poté dojít na pobočku AA nebo běžnou poštu. Při ověření identity musí kupující předložit pas a je nutné zaplatit poplatek v přibližné výši 9NZD

 

Pojištění

Bez povinného ručení se tu neobejdete. Jedničkou na trhu je pojišťovna AA, hned za ní pak VTNZ. My jsme šli cestou AA, kde jsme si sjednali third party insurance cover a ještě k tomu membership. Proč membership? Protože zahrnuje výměnu kola, prasklého skla nebo dovoz pohonných hmot. Kromě jiného jsme si za 54NZD na rok zaplatili ještě AA plus, který rozšiřuje výhody membershipu. Jedná se o odtah vozidla, náhradní ubytování v případě potřeby nebo třeba ztracené klíče. Více informací najdete na oficiálním webu.

O tom jakou jsme pořídili dodávku, jak v ní žijeme a jaké užitečné aplikace na cestách využíváme se dočtete ve článku Život v dodávce příští týden 😊

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

Tento díl je něco pro milovníky hor!

David Šefl
Muž

Jak vypadala naše první práce na kiwi sadu, kolik jsme si vydělali

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Tak a jsme za půlkou. Čtvrtý díl je tady!

David Šefl
Muž

Jakou jsme koupili dodávku, kolik nás stála a jak vypadá uvnitř

Lenka Skořepová
Žena 24 let