Malta

Dominik Petružela
Dominik Petružela
Muž 19 let Česká republika
8. 3. 2023
13 min.

Poznávání Malty

Já a můj kamarád Tomáš jsme se opět rozhodli někam vyrazit opět za levno protože jako studenti to jinak ani nejde. Našli jsme krásnou letenku na Maltu a napadlo nás proč ji vlastně neprojít celou dokola když je tak malá ? No tak tady to je naše 140km procházka po Maltě. 

Den 1

V 19:30 vyrážíme z okolí Rožnova pod Radhoštěm směr letiště Viděn. Cesta nám trvala něco kolem 4,5 hodiny. Parkujeme už na našem známém místě a to Park & Fly cena za naše parkovaní bude 25 €.

Odtud míříme na vlakovou stanici Mannswörth Bahnhof, kde kupujeme jednosměrnou jízdenku na letiště za 1,9 €. Na letišti velmi rychle procházíme Security checkem a dostáváme se ke Gatum.

Pokud budete mít možnost jít ke gatum s označením C tak doporučujeme odletovou bránu C-22, C-23 kde se nachází měkké gauče/sedačky kde se velmi nádherně vyspíte a je tam vše co potřebuje od zásuvky až po jídlo a záchody. My zde spíme a čekáme na náš ranní odlet.

Den 2

Ráno již nasedáme do naše letadla společnosti Lauda a letíme na Maltu. Let trval něco kolem 2h a 20 minut a přilétáme do velmi pěkného počasí na Malta International Airport.

Naší první zástavkou je hlavní město Valleta. Po cestě míjíme pěknou bránu Porte des Bombes, Monument tal-Gwerra až se dostáváme k Upper Barrakka Gardens. Zde jsme zjistili že ve 12:00 se bude konat nějaký ceremoniál kde budou střílet děla a musíme říct velmi pěkný ceremoniál doporučujeme. 

Dále pokračujeme na Triton Fountain a k The Saint Publius Parish Chruch. Počasí se nám zde trošku zatáhlo ale to vůbec nevadí protože nás čeká ještě pěkných par kilometrů.

Kolem 16h se dostáváme k Balluta Bay Beach kde máme i nás první hotel na tomto výletu a to St Julians Bay. Překrásný hotel s velmi příjemným personálem, čistými pokoji a slušnou wifinou. Zde i na chvilku leháme a dáváme si malý šlofík. K večeru si dáváme procházku k St Georges Bay a podél moře a pláži k nám na hotel kde usínáme abychom nabrali síly na další den.

Den 3

A je tu krasný další slunečný den a my vychazíme z raná abychom stihli přijit na další hotel v rozumný čas. Prochazíme krasným městem Naxxar a dostaváme se do St Pauls Bay. Přichazíme na místo jmenem Qawra Beach. Velmi krasné kaminité misto s překrasnou plaží a samozdřejmě výhledem.

No sice venku je nějakých 17 stupnu a moře může mít kolem 10-11 stupnu ale přece v tak pěkný den neodejdu bez koupaní v moři a proto mezi místnimi co zde sedí v bundach se vrhám do moře abych otestoval teplu a ano trošku studenější byla. 

Podel pobřeží a plaži k San Pawl il-Bahar kde si davame přestavku na svaču a nadherný výhled. Od tud jdeme na poslední dnešní místo co bylo v plánu a tím je Rdum il-Biez a určitě dopočujeme aby jste se sem podívali protože to byla opravdu nádhera. 

Po cestě na hotel mijíme Parish Churh of Mellieha a ubytovaváme se pod ním v Luna Holiday Complex. Mno co bych k tomu hotelu řekl, krasný,čistý, nadherný vyhled ze střechy na okolí jak na kostel na na moře a to prosím jenom v přepočtu za 300,- na noc.

Den 4

Máme tu další den a samozřejmě jako dny předtím tak další pochodák. Naše cesta začíná podél Ghadira Bay, pak kolem Wall Stone Beach k Il-Madonna tal-Aħrax. Nadherné místo na skvělé fotky a výhled na pěkný útes. Podél útesu jdeme k Marks & Dukes Window a Coral Lagoon zde i dáváme větší pauzu na nabraní sil a kochání se tím nádherným výhledem. 

Ve 12h a to času oběda se nacházíme na Armier Bay, protože jídlo je zde v restauracích po dva chudé studenty moc drahé tak jsme zvolili velmi levnou stravu za 2,30€ a to plechovku fazolí zabalené v tortile. Naše další místo co chceme vidět je Popeye Village která nás naprosto uchvátila tím jak vypadá a zas určitě místo na navštívení. 

Čas ubíhá ale ty kilometry už moc ne , v nohách máme už dost kilometru a proto zpomalujeme a ještě víc se kocháme přírodou a tím nádherným výhledem po cestě jmenném Rdum id-Delli. Dalším místem co vidíme po naší cestě je Qarraba Bay taktéž opravdu skvělé místo na fotky a kochání se tím výhledem a přírodou. Cesta nás zavadí na Gnejna beach a zde zjišťujeme že máme v nohách 40km a zbývá nám ještě 6km do konce a nemáme vlastně jídlo tak že v prvním vesnici/městě nakupujeme jídlo na dva dny tak že batohy skoro praskají a vydáváme dojít poslední kilometry tohoto dne.

Po tmě docházíme do našeho ubytovaní jménem Maminas House. Při příchodu velmi milá paní a když nás tedy pozve do vnitř a my sundaváme boty tak první věta co stihne říct Tomáš je že se moc omlouvá za to že smrdíme a naše nohy ještě víc. Paní se jenom zasměje a říka že to chápe kvůli té naší cestě co jsme ušli. Vše nám ukazuje co kde je a my tedy už jenom daváme sprchu, jídlo a pro dnes končíme v měkké posteli.

Den 5

Je to tady nás poslední den na Maltě. Začínáme kolem 10h protože nám dnes zbývá už jenom 25km a pak čekaní na letišti. Míříme na první bod trasy a to Dingli Cliffs kde i dáváme oběd a opět se kocháme tím výhledem a ano zase máme tortilu a fazole. 

Z tohoto místa podél vody se dostáváme k Blue Grotto a musíme říct že na poslední místo co vidíme je to nejlepší zakončení naší výpravy po Maltě. 

Poslední kilometry vedou na letiště kde docházíme za tmy a co teď ? Původní plán byl spát za Security checkem ať se můžeme dlouho prospat noo to nevychází. Přes kontrolu vás nepustí letenky protože musíte aby vás to pustilo tak musíte projít v ten datum na té letence tak že co jsme udělali my ? Leháme o jedno patro níže na letišti kde jsou nabíječky a čekáme na půlnoci. 

V 22h večer nás budí securitak že musíme odtud nahoru že tu se bude uklízet, my samozřejmé jdeme a nemáme s tím žádný problém a sedáme si přímo u východu protože nikde jinde se nedá sednout. Taková zima co tam byla to nejde ani popsat na sobě tričko, 2x mikina, bunda, ryfle, šatek, kšiltovka, kapuce a furt zima a v tom jsme doufali že budeme jenom do 0:00.

Když po těchto útrpných dvou hodínach v zimě konečně padne 0:02 jdeme ke kontrole ale copak nas tu nečeká pan securitak nám říká že můžeme minimálně až ve 4h ráno tak že pro nás to znamená jedině opět si sednou na ty chladné lavičky do té zimy a čekat 4h. Nebudu vám tu psát jak to bylo nejdelších 4h v mém životě protože to byli ty nejdelší hodiny v mém životě. 

Konečně se na nás usmálo štěstí a ve 04:00 pokračujeme za security check kde jsou samozřejmě nabíječky a super měkké židle a hlavně to teplo. Oba usináme a v 06:00 se budíme a nastupujeme na letadlo, výhled na východ slunce je krasný a my letíme do Vídně kde skoro celou cestu prosím a my se v ranních hodinách nacházíme na Letišti Vienna a zde i naše poznávačka Malty končí. 

Závěr 

Děkuji za přečtení a snad vám to pomůže v rozhodnutí jestli se na maltu jet podívat nebo ne a pokud ano tak kam se podívat.

Video z Malty 

Dominik Petružela
Jsem mladý klučina z Valašska co velmi rád cestuje a poznává svět

@dominikpetruzela
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 33 let Česká republika
Jindřich Brychta
3 t
pěkné fotky Dominiku :))
Dominik Petružela
Dominik Petružela
Muž 19 let Česká republika
Dominik Petružela
2 t
Děkuji
Mohlo by se ti také líbit

Z pece do mrazničky aneb sťahujem sa do Švédska

Filip Saint-Maxent
Muž 23 let

Pokračovanie môjho života na ostrove 

senoritasisa
Žena

Čarovný ostrov v Stredozemnom mori, part I.

senoritasisa
Žena

Naše začiatky a prečo sme si vybrali práve Maltu

Filip Saint-Maxent
Muž 23 let