Mexiko - Playa del Carmen (část 1/5)
15.1 Příjezd
Mexiko bylo na mém bucket listu už pěkně dlouho. A tak není divu, že teď, když ho máme z Kanady jen 6h letu, čapli jsme příležitost za pačesy a udělali si dvoutýdenní dovolenou. Největším lákadlem pro mě byly světově známé cenoty. Unikátní přírodní jeskyně naplněné vodou, kde můžete šnorchlovat nebo se dokonce potápět. Dále také sedmý div světa Chichén Itza. No a nesmím opomenout mexickou kuchyni. Oba patříme mezi velké milovníky jídla a proto jsme náš roadtrip pojmuli i dost degustačně. Jídlo je zde poměrně cenově dostupné a těch možností je tu mnoho.
Svůj roadtrip po Mexiku jsme začali v Playa del Carmen, v jednom z mnoha turistických center na májském pobřeží. Přes booking.com jsme si na 3 noci zarezervovali hotel Maya Vacanze Playa Natural. Hotel nebyl žádný zázrak, ale na ubytování jsme se snažili šetřit, aby byly peníze na zážitky a především na ochutnávání jídla. Naprosto všechno ubytování jsme hledali přes booking a pokoj jsme si bookovali zhruba den dva předem. Kde šlo platit dopředu kartou, tak jsme platili kartou v dolarech. Ale mnohem častěji se dalo platit až na místě. Pokud platíte na místě kartou, dostanete přirážku 3% z platby (i pokud platíte v mexických pesos). Když už jsme byli nuceni platit kartou, používali jsme Revolut, kam jsme si pravidelně nahrávali nějaké obnosy pesos. Nezapomeňte, že pokud platíte v jiné měně, je zde ještě velký poplatek za převod. Kde to šlo, snažili jsme se omezit placení kartou a vše jsme dávali v hotovosti. Hned kousek od hotelu byl malý obchod Oxxo. Tam jsme nakoupili jídlo na snídani a tak podobně. Pro opalovací krém a šnorchlovací vybavení jsme pak museli do vzdálenějšího Walmartu. Do Playa del Carmen jsme dorazili navečer, takže už nebylo moc času na objevování města. Večer jsme naplánovali další den a vzhůru do hajan po náročné cestě.
Výdaje:
- Letenky - přímý let Calgary -> Cancun s jedním příručním zavazadlem, zpáteční bez přestupu = 510 dolarů na osobu
- Půjčení auta přes rentalcars.com - na 13 dní, American car rental společnost, 285 dolarů půjčovné plus pojistka 716 dolarů
- Hotel na 3 noci bez snídaně - 129 dolarů, Maya Vacanze Playa Natural
16.1 Ostrov Cozumel
Hned ráno jsme vyrazili do přístavu. Lístky na ferry na Isla de Cozumel jsme měli koupené dopředu. Ty nás vyšli na 910 pesos (pro dva, zpáteční). Hned v přístavu se na nás vrhli místní s nabídkami všeho možného. Od obalů na telefony, náramky, tak lístky na loď nebo půjčení skútru. Pronájem skútru se nám zrovna hodil. Před příjezdem do Mexika jsme zkoumali ceny půjčovného, abychom se nenechali jen tak okrást. Paní začala s cenou 90 dolarů na den, ale aby vypadala dobře, řekla, že tady v přístavu nám to dá za 50 dolarů. Slušně jsme odmítli s tím, že si skútr půjčíme přímo na ostrově. Paní se ale nedala. Chvíli jsme konverzovali a když zjistila, že nejsme Američani, klesla na 40 dolarů. Říkala jsem si, že je to pořád dost, a tak jsem jí řekla, že jsme tu měli kamaráda měsíc před námi a ten dostal skútr za 25 dolarů. Moc se jí nechtělo, ale nakonec klesla na 35 dolarů za nás oba na celý den. Což už bylo přijatelnější. Cesta lodí trvala zhruba 40 minut. Po příjezdu do přístavu jsme došli na skromné náměstíčko s velkým barevným nápisem Cozumel. Takových barevných nápisů tu po celém Mexiku najdete hromadu. Došli jsme si pro skútr a vyrazili směr druhá strana ostrova. Jelikož se blížil čas oběda, zastavili jsme se v restauraci, kde jsme za 4ks tacos s kuřecím a 4ks tacos s mořskými plody zaplatili 355 pesos. Další zastávkou byli Májské ruiny. Před vstupem se dá parkovat zadarmo a na parkovišti dokonce chodí hlídač. Proto je možné si nechat přilby na skútru (úplně jsem si tím jistí nebyli, ale zkusili jsme mu věřit). Než se dostanete k ruinám, musíte projít dvěma vstupy. U prvního zaplatíte vstupné jako takové a u druhého jakousi daň. Pak na vás začnou pokřikovat místní, jestli nechcete průvodce. My si ho nebrali, protože před každým výletem zjišťujeme, co nás kde čeká a něco málo k historii. Další věc je, že k májské historii se toho obecně moc neví, a tak si každý průvodce navymýšlí svůj vlastní příběh. Areál jako takový je vcelku rozlehlý. Nicméně vám bude stačit méně než hodinka na prohlídku. Po prohlídce jsme se vrátili na parkoviště, kde jsme úspěšně našli skútr i helmy. Odtud jsme zamířili k pobřeží na pláž Punta Morena. Ta společně s Playa Chen Rio, Playa Palancar a Playa Bonita patří k nejkrásnějším bezplatným plážím na ostrově. Opět zaparkujete zadarmo přímo u pláže, kde najdete bary s pitím a jídlem. A krom toho spoustu barevných hamak. Kousek dál podél pobřeží leží další bezplatná pláž - Mirador. Místo, kde želvičky kladpu svá vajíčka. Ale volný přístup do vody je opodál. Najdete tu skalnaté útesy podobně jako na Punta Morena a stejně tak bary s pitím. Jelikož se nám blížil čas odjezdu lodi, museli jsme se tu otočit a jet zpátky. Kdo bystě měli na ostrově času víc, můžete podniknout ještě šnorchlovací nebo potapěčské tour. Kolem Cozumelu se táhne Mezoamerický korálový útes, který je (po Velkém bariérovém útesu v Austrálii) druhým největším podvodním útesovým systémem na světě. Proto je Cozumel vyhlášenou destinací pro potápěče.
Navečer jsme si zašli na večeři kousek od hotelu. Z ulice to vypadá prazvláštně, ale pochutnali jsme si strašně moc. Nehledě na to, že jsme si taky objednali skoro celé menu. Dali jsme si tacos suaves a dorados, quesadillas harina i maia (od každého 2ks) =86 pesos, 122 pesos za 4 quesadillas a dvě pití 50 =258 pesos.
Odkaz na ferry: https://www.playadelcarmentours.com/ferry-schedules.html
Výdaje:
- Lístek na loď 910 pesos za oba
- Půjčení skútru 700 pesos, benzín 34 pesos, 10 USD pojistka
- Vstup na ruiny 432 pesos za oba
- Jídlo
17.1 Cenoty
Dnešní den ve znamení cenot. Jak už jsem zmiňovala, cenoty pro mě byly hlavním důvodem, proč vyrazit do Mexika. Co jsou to vlastně cenoty? Přírodní jeskyně zaplněné sladkou vodou, umístěné ve vápencových jeskyních. Samotné cenoty vznikají, když se vápencový povrch zhroutí a vytvoří jeskyni. Některé cenoty jsou „pod širým nebem“, což znamená, že střecha se zcela zhroutila, zatímco cenoty jeskynní mohou mít většinu nebo celou střechu stále neporušenou. Mnoho cenot v Mexiku je domovem různých druhů ryb a rostlin, některé dokonce mají želvy (Grand cenote). Celkově se zde nachází přes 6000 různých cenot. Některé se proměnily v koupaliště pro turisty, jiné slouží k technickému jeskynnímu potápění a mnohé další jsou jednoduše nepřístupné – skryté v odlehlé mexické džungli. Každopádně jsou to světové unikáty, a tak stojí za to je navštívit. Pro všechny cenoty platí stejné pravidlo - omýt se před vstupem. A to z jednoduchého důvodu. Je potřeba ze sebe smýt veškerý opalovací krém a další kosmetické přípravky, které svým složením ničí faunu a flory cenot. Díky tomuto pravidlu jsou cenoty tak krásně čité a plné života. V některých cenotách (záleží na hloubce), jsou pak povinné záchranné vesty.
Cenote Azul
Naší první navštívenou cenotou byla cenote Azul, zhruba 20min cesty od města. Vstupné je 150 pesos na osobu plus případný poplatek za foťák/kameru 50 pesos. Za vstupem projede takovou džunglí a ta vás dovede na skromné neplacené parkoviště. První kroky pak vedou ke sprchám a pak vzhůru na cenotu. Po cestě k ní se na nás přišlo podívat pár leguánů, které jsou v Mexiku na každém rohu. Azul patří k cenotám otevřeného typu a tedy jakési jezírko. My jsme dorazili hned na otevíračku, v 9h ráno a byli jsme tu mezi prvními. Voda křišťálově čistá, plná hladových rybek, co vám rády udělají pedikúru. Co se hloubky týče, skoro všude dostanete nohama.
Cenote Cristalino
Kousek od Azul leží cenote Cristalino. Parkoviště opět zadarmo a vstupné bylo 200 pesos na osobu. Nám osobně se moc nelíbila, ačkoliv máte možnost skákat za skály nebo plavat mezi mangrove. Rybky tu jsou drzejší jak v té předešlé, ale lidí tu naštěstí takhle ráno moc nebylo.
Cenote Eden
Rájská zahrada neboli Eden. Pak naprosto chápeme volbu jména pro tuto cenotu. I tady bylo parkování zadarmo, i když sem vedla dosti šílená cesta, která by menší auta mohla stát i podvozek. Vstupné bylo 200 pesos na osobu a záchranné vesty nebyli povinné. Hned u cenoty si nás odchytl správce. Dal nám přednášku o tom, jak důležité je se sprchovat před vstupme do vody a pověděl nám i nějaké základní info o cenotě samotné. Dozvěděli jsme se, že díky nedbalosti lidí spočívající v nedodržování umývání se, cenota málem zanikla. Voda byla otrávena chemikáliemi a jak rostliny, tak zvířátka, začali pomalu umírat. Proto byla cenota nějakou dobu uzavřená a předali jí do rukou biologů. Těm se podařilo cenotu díky bohu zachránit a proto si jí dnes můžeme užívat v celé své kráse. Za nás jednoznačně nejkrásnější cenota z těchto tří navštívených. Jsou tu hned 3 vstupy do vody, můžete si skočit z 5ti metrové skály a potápět se pěkně hluboko. Co tlak v uších dovolí. Málokdy u cenot najdete stánek s občerstvením. Nicméně tady jsme zrovna měli štěstí a mohli si tak vychutnat burrito s masem přímo z grilu a to za 130 pesos.
Vyhladovělý po výletě jsme zašli na tamní street food. Zkrátka stánek na uliic, kde vám vše připraví před očima. Ondra ochutnal tortu a já si dala quesadillu = 90 pesos a na dezert jsme si zašli do stánku opodál na churros s čoko polevou za 40 pesos a marquesitas (plněná oplatková rolka) s banánem, jahodami a čokoládou za 90 pesos.
Výdaje:
- Cenote Azul - 150 pesos na osobu
- Cenote Cristalino - 200 pesos na osobu
- Cenote Eden - 200 pesos na osobu
- Jídlo
18.1 Přejezd do Tulum
Playa del Carmen nás moc nenadchla. Hned brzy ráno jsme vyrazili směr Tulum přes známou pláž Akumal. Proč známou? Za dobrých podmínek se zde dají pozorovat mořské želvy. No a to je něco pro mě, takže nebyl prosto pro diskuzi, zda jet nebo nejet. Auto jsme zaparkovali zadarmo před obchodem, kde jsme si sebou nakoupili svačinky. Všude jinde bylo stání placené a každý vás uhání na parkoviště. Nesmíte se nechat a klidně zaparkujte podél cesty zadarmo. Dostali jsme tip, že se na pláž dostaneme i zadarmo, a to když projdeme Dive shopem. Co čert nechtěl, zrovna toho dne byly špatné povětrnostní podmínky a Dive shop tak nepořádal žádné tours za želvičkami. Což pro nás znamenalo, že všichni ti průvodcové seděli venku a dovnitř nás nepustili. Museli jsme si tak každý zaplatit vstupné 100 pesos. V ceně pak byly záchody a skříňky na věci. Jakmile projdete vstup, přímo před vámi je ohraničený kus moře, který ''patří'' právě těm, co berou turisty na tours. Nicméně když se dáte vlevo, za nějakých 50m se dostanete na jinou pláž a želvy tam můžete spatřit taky a ještě k tomu zadarmo. Jak už jsem naznačila, nám počasí nepřálo. Bylo dost větrno a vlny rozvířily písek natolik, že nebylo vidět absolutně nic. Celý zklamaní jsme to po hodině vzdali a vydali se směr naše ubytování u Tulum.
Po cestě jsme narazili na Grand cenote. Místo vyhlášené přítomností želv v cenotě. Nebylo o čem a už jsme parkovali u vstupu (zadarmo). Vstupné bylo 500 pesos za osobu, ale věřte mi, stálo to za to. Přijeli jsme po obědě, tudíž turistů tu bylo už dost, nicméně cenota je tak velká, že se všichni krásně rozprostřou. Jelikož se do cenoty vstupuje shora a věci tam sebou mít nesmíte, můžete využít možnosti pronájmu skříňky za 30 pesos a ještě si schovají vaší ID (což v Mexiku dělají dost často a není to vůbec příjemné). Zároveň je to jedna z mála cenot, kde jsou vesty povinné. Nachází se tu 2 jeskyně. V jedné najdete želvičky, které jsou ale za provazy, kam se nesmí. Co mě také ohromilo byla obrovská a hluboká jeskyně, kde jste plavali vedle krápníků, jenž zasahovali až pod hladinu. Odtud se dalo doplavat k vedlejší jeskyni, kterou jste mohli proplavat až na druhý konec cenoty. Uvnitř vede lano, kterého se můžete držet. Hloubka tu není tak velká. Někteří neocení společnost netopýrů, schovaných ve zdejších temných zákoutích. Vydrželi jsme tu až do zavírací doby a to jsme měli cenotu skoro celou pro sebe.
Výdaje:
- Vstup na Akumal - 100 pesos za osobu
- Vstup Grand cenote - 500 pesos za osobu
- Jídlo
Pro komentování se přihlašte.