Mexiko - Tulum (část 2/5)
18.1 Příjezd
V předešlém blogu jsem zmiňovala, že jsme cestou z Playa del Carmen navštívili pláž Akumal a Grand cenote. Poté jsme zamířili už na hotel, který se však nenacházel přímo Tulum, nýbrž 20km od něj (chybička se vloudila, když jsem ho objednávala). Naše ubytování se nacházelo ve městě Macario Gomez a název byl Casa Mango. Za 3 noci jsme zaplatili 183 dolarů i se snídaní. Jednalo o domek na stromě uprostřed džungle. Čisté a klidné místo.
19.1 Májské ruiny a muzeum Sfer IK
Ráno jsme po snídani vyrazili na otevíračku do Tulum, poznat známé májské ruiny. Vyplatí se přijet brzy ráno, abyste se vyhli davům a zároveň se nenechali spálit poledním sluncem, jelikož stín tu žádný nenajdete. Od kamaráda jsme dostali tip, kde se dá parkovat zadarmo. Nicméně jsme se asi špatně pochopili a nakonec nás naše nedorozumění stálo 5000 pesos za pokutu a věci okolo. Auto nám odtáhli, tudíž jsme od ruin šli zhruba 5km v pantoflíčkách na policejní stanici (placeno 700 pesos), kde samozřejmě nikdo neuměl anglicky. Taky po nás chtěli smlouvu z půjčovny na auto, tak jsme se prošli další 2km do centra. Nakonec jsme si vzali taxi (500 pesos), který nás dovezl na odstavné parkoviště. Tady jsme pro změnu zaplatili 3800 pesos za vyzvednutí. Radosti. No a co se týče ruin samotných. Vstupné bylo 90 pesos. Hned za vstupem vám budou zase nabízet své služby místní průvodci. My jsme odmítli a pokračovali jsme dál. Areál je opravdu rozlehlý a počítejte, že tam minimálně 1h strávíte. Všude stojí spoustu naučných tabulí, kde se něco zajímavého můžete dočíst.
Odpoledne jsme šli navštívit muzeum májské medicíny Sfer IK u Azulik hotelu. Vstupné je 500 pesos na osobu. Po celém areálu se chodí na boso a kamery jsou zakázané. Fotit můžete pouze na telefon. Téma expozice se čas od času mění, my jsme zrovna chytili Pharmakon neboli májská medicína. Účelem bylo zamyslet se, jaký máme vztah k (léčivým) rostlinám a objevit tak jejich sílu. Všechno se nachází uvnitř budovy, kde je kompletně všechno ze dřeva. Což podtrhuje tuto jedinečnou atmosféru. Pokud zrovna nejste fanoušci kytek a podobně, nezanevřete nad návštěvou, protože nadchne i milovníky moderní architektury. Kromě Sfer IK najdete nedaleko Tulum ještě její sestru Sfer IK - Uh May, kousek za Macario Gomez.
Večer jsme se vrátili zpátky do Macaria, kde jsme si oblíbili místní taquerii Las Brasitas. Doporučuji všema deseti, protože během těch 3 dnů jsme tu stihli ochutnat celé menu a ještě teď se oblizujeme. Cenově velmi dostupné a obsluha naprostí miláčkové.
Výdaje:
- Májské ruiny - 90 pesos vstup za jednoho
- Sfér IK - 500 pesos za jednoho
- Jídlo
20.1 Cenoty, Ven a la Luz, pláže
Hodili jsme špatnou náladu z pokuty za hlavu a hned ráno jsme vyrazili objevovat místní cenoty. Jako první jsme zvolili cenotu Zacil-Ha. Dobře jsme udělali, protože takhle ráno (9h) jsme jí měli celou jen pro sebe, a to půl hodiny. Patří k cenotám otevřeného typu, maximální hloubka 3m, vesty nejsou povinné a vstupné bylo 200 pesos. Potom, co se sem nahrnou první turisti, můžete prozkoumávat okolí cenoty. Majitelé si dali záležet a v areálu najdete dětský bazének, spoustu kamených soch, houpačky a i hamaky. Každý si tu přijde na své.
Jako další jsme navštívili cenotu Calavera. Vstupné činilo 250 pesos za jednoho a ještě jsme platili 200 pesos za GoPro. Ani tady vesty nebyly povinné, nicméně Calavera je hluboká zhruba 5-6m. „Skull Cenote“ a „Cenote Temple of Doom“ jsou další názvy pro tuto cenotu a běžně se zaměňují (dává to smysl, protože „calavera“ znamená ve španělštině „lebka“.) Tvar této cenoty shora připomíná právě lebku. Vyznačuje se dvěma malými otvory v zemi, které představují oči, a jedním velkým otvorem, který představuje ústa. Co ale málokdo ví je fakt, že je naplněna „halocline“ vodou neboli směsí sladké a slané vody. Protože se nachází tak blízko oceánu, slaná voda proudí dovnitř. Nicméně slaná a sladká voda se technicky nemísí, ale spíše koexistují ve vrstvách (něco jako olej a voda). Své popularity ale docílila díky možnosti skákat do všech třech otvorů v ní (vypadá to dobře na instagramu). Proto stejně jako všude, kdo dřív přijde, ten má lepší fotky (sranda). Nenajdete tu ani stánek s jídlem, pouze na pití a nějaké pochutiny, tak sebou mějte dost zásob.
Ráno jsme si od majitele půjčili kola, abychom za ně nemuseli platit ve městě. Tam se ceny pohybují od 100 pesos na den a výše. Auto jsme zaparkovali na oficiálním parkovišti, kde jsme platili 100 pesos na den a aspoň tam byl hlídač. Tulum je plný instagram-friendly spotů. Tady přišel čas vzít kola a jet objevovat. Hotelová zona u pláže je přímo bohémský ráj a pro nadšence fotografování a instagramu je toto místo jak dělané. Najdete tu nespočetné množství útulných restaurací, kaváren a obchůdků, kde seženete vše, po čem toužíte. Všude visí lapače snů, voní čerstvě udělaná káva a okolo vás jezdí turisté na krásných městských kolech. K večeru se pak všechno nádherně rozsvítilo a můžu vám říct, že jsem si připadala jak v ráji. Jedním z těchto ig-spotů je také socha Ven a la Luz. Dříve stála na ulici a byla k nahlédnutí zadarmo. Jak ale nabírala na popularitě, schovali jí do areálu hotelu Azul a jak už to tak v Mexiku bývá, zpoplatnili vstup. Ten je dnes 60 pesos a před golden hour 100 pesos. Na fotku si musíte vystát pořádnou frontu (já čekala 20min) a poté máte 1 minutu na focení. Nesmutněte, v areálu je pár dalších objektů, kde můžete fotit. Tato 10ti metrová socha je vyrobena z oceli, dřeva, lana a zelených rostlin a představuje ženu, která otevírá hrudní dutinu, aby odhalila svěží vnitřek plný rostlin a zelených lián. Představuje spojení mezi lidmi a přírodou a cílem bylo zvýšit povědomí o ekosystému Tulum a Májské riviéry. Daším populárním ig-spotem je nápis Follow your dream a nebo stánek Matcha Mama (viz fotky). Kdo by měl zájem toto prozkoumat více do hloubky, mrkněte sem: https://letravelstyle.com/top-10-instagram-spots-in-tulum/
Bílé píšečné pláže jsou dalším důvodem pro návštěvu Tulum. Ale nenechte se zmýlit. Přístup k plážím mají jen fancy hotely a restaurace v hotelové zoně. A pokud nejste hostel nebo členem beach klubu, nemáte šanci se tam dostat. Dokud! nejste drzí a prostě hotelem rychle a nenápadně neproběhnete. Nám se to bohužel ani jednou nepovedlo. Vždycky si nás někdo odchytl. Směrem k ruinám leží kousek bezplatné a přístupné pláže (kde se i nachází bezplatné parkování) a to Playa Paraiso. Odtud jsme se přebrodili přes kameny a řasy a dostali jsme se na pláže u hotelů. Musíme uznat, nádhera. Po západu na pláži jsme se vrátili zpět k autu a jeli si dát večeři do naší oblíbené Las Brasitas.
Výdaje:
- Ven a la Luz - 60 pesos za jednoho
- Cenote Zacil-Ha - 200 pesos za jednoho
- Cenote Calavera - 250 pesos za jednoho, poplatek za GoPro 200 pesos
- Parkování - 100 pesos
- Jídlo
21.1 Odjezd směr Bacalar
Nastal čas vyrazit zas o kus dál, a to pořádný kus. Čekalo nás 240km směrem dolů k hranicím s Belize. Bacalar jsme do svého mexického bucket listu zařadili z toho důvodu, že se nachází mimo hlavní turistickou oblast a zároveň nabízí krásné čisté tyrkysové moře. Takže takové (ne)známé Maledivy. No ale o tom zase příště.
Pro komentování se přihlašte.