Kanada

Mt. Grotto 2706 m.n.m

Lenka Skořepová
8. 1. 2023
8 min. čtení
44x
0 komentářů

6.10

Pokud máte Banff už dostatečně prozkoumaný a chcete svoje obzory rozšiřovat do Canmore, jednou z možností je výstup na Mountain Grotto. Jeden z mála vrcholů, jehož cesty se přes zimu neuzavírají. Teď v říjnu už je totiž nemožné se podívat například na East end of Rundle, Mt. Lady McDonald nebo Mt. Charles Stewart. Což bylo hlavním důvodem, proč jsme pro náš hike zvolili tento vrchol. V aplikaci All Trails, kterou vřele doporučuji všem hikerům v Kanadě, už před výšlapem zjistíte, že se nejedná o procházku růžovým sadem. Čeká vás okruh dlouhý přes 12km s převýšením skoro 1500m. Jedná se o výrazně náročný hike, který není pro každého. Výstup na vrchol vede kluzkým kamenitým svahem bez pečlivého značení a sestup je taktéž prudký a kluzký. Ale teď už dost strašení a pojďme se podívat na to, jak se nahoru dostat.

 

Cesta do Canmore

  • Banff (Transit Hub zastávka) -> Canmore (9th street zastávka)
  • 6:53 -> 7:23  (30min cesty)
  • Linka 3
  • 6 dolarů za lístek

 

  • Canmore (9th street) -> Canmore (Benchlands Trail at Elk Run zastávka)
  • 7:23 -> 7:33 (10min cesty)
  • Linka 5C
  • MHD v Canmore je zadarmo, nepotřebujete lístek

 

Výšlap nahoru

Vycházeli jsme ještě před východem slunce, abychom měli dostatek času na zdolání tohoto vrcholu. Což vřele doporučuji. Za řekou jsme se napojili na horse-shoe loop, lesní cestičku, která vedla k rozcestníku, zhruba po 3km chůze. V tomto místě si můžete vybrat, zda budete nahoru šplhat po Grotto Mountain Hard Route nebo po Grotto Mountain Trail. My jsme dali na doporučení kamaráda a zvolili Hard Route (velice špatný nápad). Ujdete pár metrů od rozcestí a brzy začne nepříjemné stoupání. Na 3km musíte zdolat převýšení 1300m. Abyste si to dokázali lépe představit, tak když jdete z Pece na Sněžku přes Obří důl, na 7mi kilometrech překonáte 800 výškových metrů. Tady je vzdálenost 2x kratší a převýšení skoro 2x větší. Fuška. První 2km vedou lesem po úzké cestičce a jak už jsem předeznívala na začátku, značení trasy je velmi špatné. V podstatě tam žádné není. Proto je dobré mít staženou mapu, All Trails aplikaci a s sebou pro případ nouze i powerbanku. Canmore je pověstné tím, že v jeho lesích se vyskytují nejen medvědi, ale i pumy. Ale není to to jediné, co na vás může zaútočit. My jsme právě v tomto lese narazili na cosi podobné naší české křepelce.  Zprvu to vypadalo, že si jde jen pro zob a najednou se rozletěla proti nám a začala do nás klovat. Chvíli jsme vzdorovali, ale pak jsme zvolili útěk do kopce.

 

Brzy se z lesní prašné cestičky stala cestička kamenitá. Bylo čím dál náročnější udržovat tempo. Zleva se vám otevírají výhledy na celé Canmore, Mt. Rundle, Mt. Lady MacDonald, Mt. Cascade a Mt. Charles Stewart. Když po 2km vyjdete z lesa, čeká vás poslední kilometr napříč kamenitým svahem plným ostrých kluzkých kamenů. Žádná oficiální cesta, pouze směr přímo nahoru. Jednoznačně nejnáročnější segment. My jsme to šli bez turistických holí, ale určitě jsou zde na trase pasáže, kde byste je využili. Nicméně zrovna tady se vám hodí prázdné ruce, abyste mohli šplhat po všech čtyřech nahoru. Nebudu lhát, asi milionkrát mi prolítlo hlavou, že tohle rozhodně není bezpečné, když máte vedle sebe sráz dolů, nikde nikdo a v podstatě nevíte, jestli máte lézt nahoru nebo dolů. Když se vám podaří zdolat vrchol, můžete se hrdě poplácat po rameni. Stojíte ve výšce 2706m.n.m a okolo vás jsou všude jen hory. Přijdete si, jako byste stáli na konci světa. Canmore od ostatních hor dělí hřeben, na kterém se právě nacházíte. Když máte štěstí a je jasno, vidíte až za hranice národního parku Banff.

Zpátky dolů

Cesta z Grotta vede 2km po hřebeni, kde vás z obou stran straší výhledy do propastí pod vámi. Hřeben je kamenitý, opět žádná oficiální cesta. Místy musíte obcházet velké skalnaté útvary, různě je přelézat a podobně. Když sejdete z hřebene, zamíříte zpět dolů po Grotto Mountain trailu. Ano, to je ta druhá možnost, kudy se na vrchol dostat. Čeká vás opět prašná lesní cestička, ale nenechte se zmýlit.  Od vrcholu k rozcestí to jsou 4km. Nezdá se to moc, ale klesání je prudké, náročné a pocitově nekonečné. Nám dal celý hike zabrat takovým způsobem, že jsme scházeli při západu slunce. Což nás nutilo spěchat, protože jsme nechtěli jít lesem po tmě. Kolem 20h jsme dorazili na zastávku Bow Meadows, odkud jsme opět linkou 5C mířili do centra Canmore. Tam jsme chytli Roam Transit Route 3 zpět do Banffu.

Shrnutí
Sama za sebe musím říct, že výšlap na Grotto Mountain patřil k těm nejtěžším hikům v mém životě. Na krátké vzdálenosti velké převýšení a jak cesta nahoru, tak cesta dolů, nebyly zrovna nejbezpečnější. Rozhodně to nedoporučuji začínajícím hikerům, ale je samozřejmě na vás, do jaké míry věříte svým fyzickým silám. Výhledy z vrcholu Grotta jsou překrásné, ale věřím, že existují bezpečnější hiky, které vás za podobnými výhledy dovedou.

 

Celkem 16km s převýšením 1400m v čase 12h.

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Co vám o Kubě nikdo neřekl (a rozhodně měl)
 
2
Neapol #3 : Chaos jménem doprava
 
3
Saúdská Arábie
 
4
Tenerife (GR131 + Pico del Teide)
 
5
(Neuvěříte) Ceny na Bali
 
1
Tenerife (GR131 + Pico del Teide)
 
2
Co vám o Kubě nikdo neřekl (a rozhodně měl)
 
3
Neapol #3 : Chaos jménem doprava
 
4
10 dní na Maui - část II.
 
5
Saúdská Arábie
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
51 cestologů 16 odběratelů
Mishka Travels
21 cestologů 50 odběratelů
pechackova-v
16 cestologů 22 odběratelů
Lenka Skořepová
16 cestologů 7 odběratelů
vzhurudonekonecna
14 cestologů 16 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Elisabeth Parker Hut 
Dvoudenní hike k jezeru O'Hara s přespáním na chatě
Lenka Skořepová
0 komentářů
 
Vánoční čas v Banffu
Kde se nadýchat vánoční atmosféry
Lenka Skořepová
0 komentářů
 
Jak sehnat práci v Kanadě
Kde hledat, jak napsat CV, dodatečné kurzy, tipy
Lenka Skořepová
0 komentářů
 
Lake Minnewanka a Tessa Falls
Podzimní procházka na Tessa Falls a plavba lodí na Lake Minnewanka
Lenka Skořepová
2 komentářů