Švýcarsko

Nejkrutější noc pod širákem, kterou jsem kdy zažil

Matěj Šafránek
22. 11. 2021
8 min. čtení
39x
0 komentářů

Švýcarsko, Eggishorn, srpen 2019

Bylo to někdy v srpnu roku 2019, když jsme s kamarády podnikli roadtrip po západní Evropě. Rakousko, Lichtenštejnsko, Švýcarsko, Monaco, Francie a Andorra. Jezdili jsme po památkách, ale i do hor, vždycky tak, aby to bylo hezky vyváženo - z velkých měst je super vypadnout do hor. A právě ve Švýcarsku jsme do hor vyrazili. 

Náš cíl bylo malé ledovcové jezero pod Eggishornem. Protože jsme neměli dostatek času, nahoru jsme se vyvezli lanovkou. Plán byl tedy dojít na samotný vrchol, sejít dolů k jezeru kde přespat a druhý den jít trek okolo nedalekého ledovce Aletsch. Počasí nám přeje, jasno a pár mráčků.

Kousek od vrcholu jsme se naobědvali v kiosku, za pořádné švýcarské ceny a vyrazili jsme na vrchol. Na vrchol je to opravdu kousek - asi 600 metrů a z vrcholu je nádherný výhled. Ledovec Aletsch, něco obrovského a nádherného, protější vrcholky hor a náš dnešní cíl - jezero Märjelen-Stausee, průzračné a to nejmodřejší, co jsem kdy viděl. 

Teď už jen cesta dolů - asi pět kilometrů, pětset výškových metrů. Užíváme si výhledů, potkáváme kozy a ovce, volně se pasoucí a já fotím o stošest. K jezeru přicházíme asi hodinu před soumrakem. 

U jezera stojí turistická chata - máme tedy celkem dvě možnosti - buď se můžeme ubytovat, strávit noc ve spacáku v teplé chatě, ale přijít o krásnou noční oblohu, nebo můžeme spát pod širákem (stan stavět nesmíte, když ale příjdete večer a lehnete si na plachtu a nebudete na sebe upozorňovat, nikomu by to vadit nemělo). Protože jsme nechtěli platit pro nás nekřesťanské peníze a chtěli si užít noční oblohu, vybrali jsme možnost spát venku. 

Po západu už mraků ubývalo, to bude podívaná! Předpověď vypadá taky dobře, proto jsme si jen rozložili spaní, bez žádného přístřešku, přece bysme neviděli hvězdy! 

 

Usínáme s pohledem na hvězdnou oblohu, stálo to za to! 

Nojo, nespali jsme dlouho. Po hodině krásného spánku mě budí zvuky hromů z dálky. Rozepnu spacák, podívám se směrem na východ a už nevidím tu hvěždnou oblohu, vidím jenom černo. Mraky se hnaly ukrutnou rychlostí. Vstávám a začínám balit svůj skromný bivak, půjdu k ostatním, mají velkou plachtu, pod ní se kdyžtak všichni vejdeme. Jen co jsem zalehl k ostatním, tak už to začalo. Celý můj přesun trval asi pět minut a za tu dobu se jasná obloha protkaná hvězdami změnila na černé monstrum a z minuty na minutu začlo peklo. 

Tak silný déšť jsem snad nikdy nezažil. Do toho se tu a tam blýsklo a celou situaci zhoršil taky vítr. Leželi jsme jako sardinky na plachtě, druhou půlku plachty přes sebe, ale k ničemu to nebylo. Vítr se s námi pořád o plachtu pral a museli jsme ji všichni držet rukama nad hlavou. Protože jsem dorazil jako poslední, zalehl jsem na kraj plachty a brzy jsem jí už ani nemusel držet. Pršel na mě z boku, a jak jsem ležel na plachtě, voda se držela a brzo jsem ležel v louži ledové vody. Dokážete si představit, že péřák okamžitě přestává konat svou funkci, takže kromě mokra, jsem zápasil navíc ještě se zimou. 

Že my blbci jsme si nepostavili přístřešek, že my blbci jsme nešli spát do té chaty, přesně to se nám všem v tu chvíli honilo hlavou. Co teď? Půjdeme do té chaty? Tam už musí všichni spát... Půjdeme zpátky do města? Mraky vzaly všechny znaky světla, na cestu by nám svítily jen blesky a je to pěkná štreka - to není moc moudrý nápad... 

A tak jsme prostě leželi a modlili se, aby už bylo ráno. Po třech hodinách déšť trochu oslabil, Pepa mi nabídl svůj spacák - prý si nachvíli může stoupnout, má kvalitní bundu a já se alespoň ohřeju. BERU všemi deseti! Převlékl jsem se, a aspon na hodinu si lehl do tepla. Pepa udělal jediné teplé jídlo, které nám zbylo - kávu od adventure menu - nejlepší to nápoj. Pili jsme kafe, leželi a pouštěli si pořád dokola Happy Now (Zedd, Elley Duhé). Depresivní písnička kde se v refrému opakuje Are you happy now?

Přečkali jsme to. Při prvním náznaku úsvitu jsme si sbalili věci, rychle se najedli a pak jsme se rozdlělili. Já s Nikčou jsme zamířili zpátky do města - Chtěl jsem zachránit péřák a měl jsem u sebe fotovybavení za desítky tisíc, takže další déšť mě fakt nelákal. Kluci se rozhodli trek dokončit. 

Co závěrem?

Možná si někdo říkáte, to je strašný. A vlastně máte tak trošku pravdu, minimálně já jsem si sáhl na dno. Ještě rok po tom jsem nemohl pořádně usnout pod stanem, protože když jsem zaslechl zvuk kapání na plachtu, nebylo to příjemné. 
Ale co chci říct celou dobu je to, že to vlastně bylo naprosto úžasný a skvělý. Vzpomínám na to strašně rád, mnohem raději, než na drahý auta v Monaku a noční města ve Francii. 

Zážitek. 

Takový zážitek pro někoho náročný a špatný, pro někoho ale pozitivní. Je jen na nás, jak to pojmeme a každý takový zážitek z hor člověka neskutečně posune. 

Na závěr bych chtěl dát radu. My jsme to zvládli v pohodě, ale stát se můžou i horší situace a my jsme na tuhle jednoznačně připraveni nebyli. Proto pamatujte, že ač může večer být obloha jasná a předpověď klidná, nespoléhejte na to a buďte připraveni.  Protože ne vždycky bude blízko chata, město, nebo signál. A počasí se může změnit doslova z minuty na minutu. 


Matěj Šafránek
Ahoj, já jsem Matěj, a tohle je můj profil!🌅

Za vším mým cestováním je příroda.🌱 Tam se cítím free, užívám si každýho momentu a zapomínám na okolní problémy...
Mám rád adrenalin, ferraty a voda, to je moje! 🧗🏻‍♂️Ale nepohrdnu ani pořádným čundrem, nebo roadtripem. 🚙

Jó a abych nezapomněl - jsem taky skaut ♥️

Moc zemí jsem neprocestoval, za to jsem si ale každou náležitě užil!
No a příští rok vyrážím na mou zatím největší cestu - tři měsíce na cestě do Mongolska!

Instagram: seedfik
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Prodloužený víkend Rakousko
 
2
JAK CESTOVAT SÓLO: Tipy od českých blogerek
 
3
CzechCemeteryExploring | Opuštěný židovský hřbitov
 
4
CzechCemeteryExploring | Hostouň
 
5
Norsko - Trollstigen, Trollveggen a pohoří Reinheimen
 
1
Prodloužený víkend Rakousko
 
2
laVendula | Thajsko '19
 
3
Indonésie
 
4
Jistá nejistota aneb odletíme?
 
5
Jak jsme málem nejeli do Gruzie
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
17 cestologů 8 odběratelů
Mishka Travels
14 cestologů 28 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 14 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 13 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Tour du Mont Blanc - 3. etapa (Les Chapieux - Rifugio Elisabetta)
Třetí etapa na mé cestě TMB
Kristýna Kratochvílová
2 komentářů
 
Tour du Mont Blanc - 2. etapa (Les Contamines - Les Chapieux)
TMB
Kristýna Kratochvílová
0 komentářů
 
Tour du Mont Blanc - 1. etapa (Les Houches - Les Contamines)
TMB - 180km, 10 000m převýšení
Kristýna Kratochvílová
0 komentářů
 
Tour du Mont Blanc
160 km pěšky okolo Mont Blancu
David
0 komentářů