Norsko

Norsko - Trollstigen, Trollveggen a pohoří Reinheimen

Kristýna Kratochvílová
23. 8. 2021
10 min. čtení
354x
0 komentářů

Tato část Norska je pro mě jedna z těch nejkrásnějších. Do těchto hor a krajiny jsem se opravdu zamilovala. Takhle nějak jsem si představovala Norsko a tady se probudila má láska k horám. Tuhle krajinu jsem do té doby viděla jen v dokumentech a najednou jí vidím na vlastní oči! Nepočítám do toho typické turistické zastávky, kde to bylo přeplněné lidmi, ale spontánní výstup na horu, která vlastně ani nevím jak se jmenuje a výhledy, které jsem měla z vrcholku hory jen pro sebe. Začnu tedy postupně :)

Trollstigen

Trollstigen je úsek cesty Fylkesvei 63 v norské obci Rauma, mezi Åndalsnes a Sylte. Úsek cesty tvoří 11 serpentin v závěru údolí Isterdalen. Cesta stoupá po svahu skalního masívu od hladiny moře až do výšky 800 metrů.

Jízda po této silnici je jeden velký zážitek, který předčil mé očekávání. Viděla jsem spoustu videí, spoustu fotografií, ale projet si to na vlastní kůži je něco naprosto úžasného. Byla jsem opravdu ráda, že jsem si tuto cestu mohla užívat jako spolujezdec a ne jako řidič, jelikož ty výhledy během toho, co stoupáte výš a výš do hor jsou opravdu neskutečné. Při cestě nahoru míjíte i vodopád Stigfossen, který tomu místu dodává tu pravou atmosféru.

Když vyjedete silnicí až nahoru, hned po levé straně je parkoviště, kde zastavují snad všichni turisté. Bývá tu opravdu plno. Co si pamatuji, tak parkoviště bylo zdarma. Je zde i vyhlídková plošina, ze kterých je opravdu nádherný výhled, ale pokud nemáte rádi na jednom místě milion lidí stejně jako já, tak vás to úplně nenadchne.

My jsme zastavili až na vzdálenějším parkovišti, kde skoro nikdo nestál a začíná zde několik treků do okolí a na vrcholky hor. Toto parkoviště najdete pár minut jízdy od hlavního parkoviště po levé straně. Už z tohoto parkoviště uvidíte neskutečné výhledy na krajinu, ze které se vám rozbuší srdce.

Odtud vede několik treků do okolí hor. Když jsem tu byla poprvé, tak jsme si chtěli jít jen takový pohodový trek údolím, jelikož jsme byli zničení z přechodu horského hřebene Besseggen. Jenže to jsme zatím netušili, že cesta nepovede údolím, jak se nejdříve tvářila, ale nahoru do hor. Asi v polovině jsme se smířili s tím, že to až taková pohoda nebude, ale určitě to bude stát za to! Čím výš člověk byl, tím to bylo krásnější! A jelikož většina lidí zůstala na parkovišti, tak jsme potkali během několika hodin asi tři lidi, a když jsem zde byla podruhé, tak jsme potkali jen jednoho člověka, který to otočil tam, kde byl jeden strmý úsek se sněhem. My jsme to přes tento úsek riskli a vyšlapali si svou cestičku. Jsem toho názoru, že jestli se něco má stát, tak se to prostě stane a díky bohu jsem měla s sebou kluky, kteří jsou stejného názoru, takže jsme bez váhání pokračovali dál.

Když jsem se na toto místo škrábala úplně poprvé, tak to byl vlastně jeden velký omyl. Povedlo se mi sejít ze značené cesty a zabloudit. Jelikož každý šel svým tempem, tak jsem se ani neobtěžovala člověka, s kterým jsme se vydali na tento trek hledat. Cestu se mi najít nepodařilo, tak jsem si řekla, že si zajdu na nějaký ten vrcholek. Pamatuji si přesně ten moment, když jsem se ocitla nahoře. Slyšela jsem jen vítr, viděla jen hory a pro mě to byl ráj! Byla jsem tam jen já, sedla jsem si na kámen a půlhodiny koukala okolo sebe a užívala si jen to, že prostě existuju! Tohle se nedá ani popsat. Neřešila jsem, jestli mě někdo hledá, nebo jestli na mě někdo čeká. Bylo mi to úplně jedno a já si užívala jen to, že tu můžu být. Vůbec se mi nechtělo zpět dolů a svůj odchod jsem stále oddalovala. Nakonec jsem ale musela odejít a já jsem strašně doufala, že se sem ještě někdy vrátím a uvidím ten výhled znovu. A jelikož jsem člověk tvrdohlavý, tak když jsem sem jela podruhé s klukama, tak jsem cestu naplánovala tak, abychom sem zavítali znovu. Musela jsem to prostě vidět! Přes to nejel vlak! Chlapi samozřejmě museli souhlasit, jinou možnost neměli :D. Když jsme vyšli na vrchol, měla jsem neskutečnou radost. Sice jsem to už neměla sama pro sebe, ale byla jsem ráda, že jsem klukům mohla ukázat tohle nádherné místo! Shodli jsme se, že tato cesta na tuto horu byl jeden z nejintenzivnějších zážitků při naší cestě Norskem. 

Trollveggen 

Trollveggen je součástí horského masivu Trolltindene a je nejvyšší kolmou stěnou Evropy. Ofiko můžete zastavit na neplaceném parkovišti, kde se můžete i občerstvit, dojít si na WC a nakoupit si nějaké ty suvenýry. Je to dost turisticky rušné místo, ale výhled na stěnu je tu opravdu nádherný. Když jsem se pod stěnu postavila poprvé, připadala jsem si opravdu hodně malinká. Ta stěna je prostě neskutečná a rozhodně stojí si dát krátkou pauzu u rušného parkoviště s výhledem na ní! 

Pamatuji si na jeden pro mě úsměvný zážitek, kdy jsme dojeli na toto parkoviště a přijel tam autobus Asiatů. Ještě nutno říci, že Norové mají skoro ve všech názvech trolla a na každém turistickém místě tu najdete nějakou tu postavičku. Abych se tedy vrátila zpět k těm Asiatům, tak první, co udělali bylo to, že se rozutekli k té postavě a začali se s ní fotit a trochu jim uniklo, že za nimi je hned největší kolmá stěně Evropy?! Hned po tom, co se s trollem vyfotili, došli na WC, koupili si suvenýry, nastoupili do autobusu a zase odjeli. Na tu stěnu se ani nepodívali. Jako vážně?! Tenhle způsob cestování opravdu nikdy nepochopím.

Po těchto zážitcích jsme se po celém dnu rozhodli, že si zasloužíme kemp! Koupili jsme si piva, dobrý jídlo a chtěli jsme si užít pohodu. Natrefili jsme na jeden super kemp hned u fjordu. Nějak jsme se nerozmýšleli a hned tam zajeli. Já jsem ovšem dostala svůj záchvat "nedokážu sedět na zadku" a začala jsem přemlouvat kluky, aby se mnou zajeli na západ sluníčka ještě někam do hor. Já hory opravdu miluju a nějak se mi nechtělo s nimi rozloučit. Chlapi mě ale slušně odmítli s tím, že si chtějí dát pivo, a že se mnou nikam nepojedou. Mé řidičské schopnosti v té době byly na bodě mrazu a auto nebylo moje, nechtěla jsem tedy nic riskovat. Jelikož jsem ale tvor tvrdohlavý, a když někam chci, tak prostě jdu, rozhodla jsem se jít pěšky. I přes naléhání, že se mi něco někde stane jsem se sbalila a šla. Jediné co jsem měla v hlavě bylo to, abych stihla dojít na místo do západu sluníčka, což bylo asi okolo půlnoci. Dlouhou cestu jsem šla po silnici, pak chvilku po normální cestě pro pěší, a tak nějak se to střídalo. Nakonec jsem to ale stihla! Našla jsem si pěkný výhled na hory a tam zůstala do západu sluníčka. Tohle pro mě bylo mnohem lepší, než dobré jídlo a pivo! O tolik ti chlapi přišli!

Po půlnoci jsem se vydala zpět. V Norsku se v létě nemusíte bát, že byste šli někam po tmě. Vždy je tu šero a je tu vidět. Sluníčko tu zapadá okolo půlnoci, takže nějaké treky je tu dobré plánovat i na pozdější hodiny, kdy se vyhnete miliónům turistů. Abych se tedy vrátila k mé cestě zpět, tak na mě čekala ještě další odměna. Proběhl mi přes cestu sob! Byl to první sob, kterého jsem viděla naživo a měla jsem neskutečnou radost.

Ten den, všechny ty místa, hory, výhledy, západ sluníčka a hlavně ty zážitky byly naprosto dokonalý! Do kempu zpět jsem dorazila opravdu pozdě v noci, prošvihla jsem dobré jídlo, pivo, ale mě to za to všechno stálo! :)

Kristýna Kratochvílová
Zdravím všechny cestovatele. Jmenuji se Kristýna Kratochvílová. Jsem skromná, nenormální holka, které stačí ke štěstí letenka, hory a lesy! Miluju přírodu, utrácení za cestování, dobrodružství, treky a svobodu, které mi cestování dává 🌍💚

www.blondetraveler.cz
IG: @kristynakratochvilova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Prodloužený víkend Rakousko
 
2
JAK CESTOVAT SÓLO: Tipy od českých blogerek
 
3
CzechCemeteryExploring | Opuštěný židovský hřbitov
 
4
CzechCemeteryExploring | Hostouň
 
5
Norsko - Trollstigen, Trollveggen a pohoří Reinheimen
 
1
Prodloužený víkend Rakousko
 
2
laVendula | Thajsko '19
 
3
Indonésie
 
4
Jistá nejistota aneb odletíme?
 
5
Jak jsme málem nejeli do Gruzie
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
17 cestologů 8 odběratelů
Mishka Travels
14 cestologů 28 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 14 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 13 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Norsko - Ledovec Folgefonna
NORSKO
Kristýna Kratochvílová
0 komentářů
 
Oslo v době Covidu
17.9. - 19.9. 2021
Tomáš
0 komentářů
 
NORSKO - Pohoří Jotunheimen a přechod horského hřebene Besseggen
Pohoří Jotunheimen a přechod horského hřebene Besseggen
Kristýna Kratochvílová
0 komentářů
 
JAK CESTOVAT SÓLO: Tipy od českých blogerek
Video, v němž vám 16 českých cestovatelek prozradí, jak se jim cestuje sólo
Mishka Travels
0 komentářů