Brunej

Osobní setkání se sultánem v Bruneji

Martin
28. 7. 2021
15 min. čtení
108x
2 komentářů

Cože Brunej? A to je prosím kde jako?

Přiznávám se, že i já osobně, v zeměpisu vcelku zdatný, jsem trošičku váhal. Takže jak pro náhodné čtenáře tohoto článku, tak i pro zkušené cestovatele.... není se za co stydět. Teď už ale radši zpátky k příběhu, ať tu neztrácíme čas, protože čas jsou přece peníze! (a zážitky <3)

Jako obvykle v mém životě, i toto dobrodružství vzniklo čistou náhodou. Mé okolí už dost dobře ví, jak plánuju výlety, a že je to vcelku loterie. Tak tomu tedy bylo i v tomto případě. Jako by to bylo včera... má maličkost, nově poznaní přátelé v hostelu, a to vše zabalené do naprostého chillu při západu slunce na terase zavěšené na útesu s výhledem na oceán v El Nido na Filipínách. Čas plyne jako voda, smalltalk se přelévá z formálnějších témat do naprostých kuriozit a pikantností (zde hrál roli dozajista přísun alkoholu z tamějšího baru) a jako vždy, řada se dostane i na probírání cestovatelských plánů. Hmm, tak ty jedeš surfovat někam do tramtárie, jo a ty zas na Nový Zéland za pár dní, ale co ty Martine? Já se zmohl na klasické nevím :D, zbývaly mi asi 3 dny v El Nido a já věděl, že už je čas se zase posunout jinam. Myšlenka mi začala vrtat hlavou, celou noc mi nedá pomalu spát a hned ráno zasedám za notebook a začíná plánování!

Nenechte se zmýlit, v lecčem jsem velmi organizovaný člověk, ale na druhou stranu se prostě jistý věci neřeší (nazvěme to chybou v matrixu). Většinu z vás určitě nepřekvapí super funkcička v Skyscanneru, kdy při výběru destinace zvolíte "kamkoli". Taková věc je pro mě jakožto backpack socku jako dar z nebes. Samozřejmě, ano, Skyscanner v Asii není úplně topovka, ale s tím už si umím dávno poradit a dokážu si domyslet různé transfer huby, frekventované linky a nejvýhodnější aerolinky. 

K mému neštěstí se však při hledání cílové destinace promítl vliv covidu, kdy bylo leccos vyprodané, zrušené nebo šíleně přepálené, a to my levní cestovatel nemít vůbec rád! Mno, procházím možnosti, zvažuji bankrot, darování ledviny v Manile nebo cestu např. do Thajska, které už vnímám jako druhý domov apod., když v tom na mě vyskočí v možnostech za příjemnou cenu "Bandar Seri Begawan" a v pozadí fotka neznámé mešity. Zvědavost mi nedá, tak klikám, abych zjistil, kam až mě zoufalost zavede. K mému překvapení zjišťuji, že jsem blízko jednoho z posledních sultanátů na světě - záhadné Bruneji. Mozek začíná šrotovat, zvažuje pro a proti, přece jen to není zrovna turistická hitparáda, ale splňuje to kritéria něčeho unikátního, takže je rozhodnuto a letí se!

Moje srdce plesá už jen z faktu, že se letí s Cebu Airlines, s kterými mám jen pozitivní zkušenost, personál na úrovni a celkově lety vždy bez problému. Pod rouškou noci přilétáme do Manily, následuje klasika check-in, jde se na gate a už tady mi dochází, že to bude vážně změna. Poslední týdny prožité jen s tropickou hudbou a lidmi v pestrobarevných šortkách se rázem u gatu mění v exotické Baju Kurung u dam (stereotypně pro Evropana "něco jako hidžáb") a u mužů ve formálnější outfit s košilí a sukní. Jako jediný běloch, pro ně z nějakého důvodu cestující s nimi, jsem samozřejmě nezapadal a nespočet párů očí mě tak skenoval do doby než začne boarding.

Kolem jedenácté večer přilétáme do hlavního města a hned po výstupu z letadla začínám cítit vůni všudypřítomných peněz. Krása střídá luxus a čistotu, pozlacené stropy a celkově magickou atmosféru. Jako obvykle se jdu nejprve nechat okrást do ATM a následně pro novou SIM kartu. Následuje objednání si taxi přes již předem nainstalovanou místní appku (Dart), ovšem řidič jede až z centra a bude tu bůh ví kdy. Jdu tedy směrem k pick up místu, kde narazím na usměvavého týpka, chvíli si povídáme a on vysvětluje, že bude brzo odvážet jeden pár turistů do centra a že se můžu přidat. Na to odvětím, že mám již objednaný odvoz, týpek se letmo podívá na můj mobil a říká, že toho řidiče zná, obratem mu volá a říká, ať nejezdí. Zajímavý přístup, ale proč ne :D. Nasedáme a vyrážíme společně do města.

V případě páru se ukáže, že jsou původem z Austrálie a během dané jízdy opět dostojí stereotypu o ne příliš bystrém národu a navrch se ukáže, že jsou na tohle dobrodružství připraveni ještě méně nežli já, takže můžu trochu machrovat. Naprosto milý řidič nám dělá během jízdy průvodce, prstem hrdě ukazuje na okolní budovy, popisuje kde se co nachází a zároveň vysvětluje, že jsme si nevybrali nejlepší čas na příjezd, neboť zde bude o víkendu probíhat National Day (23.2.) a většina obchodů/památek tak bude zavřená. My tři okamžitě:" Co? Jaký National Day??". Řidič se opět pousměje a začne v poklidu radostně vyprávět o historii i celém průběhu oslav a to včetně nedělního průvodu, jehož se zúčastní samotná sultánova rodina!!! Načež se tedy blbě ptám:" Takže to jako opravdu uvidím sultána?". Řidič nechápe, proč se tak divně ptám, přijde mu to očividně jako běžná věc, ale se smíchem a klidem na duši naprosto netypického taxikáře (možná byl syn nějakého šejka, kdo ví) odpoví, že ANO, samozřejmě.

Následující dny trávíme v hlavním městě, venku horko jako v poušti, nedá se to opravdu vydržet, takže se přes poledne schováváme, kde to jen jde, ale i tak stihneme většinu památek na seznamu. Mezi ty hlavní:

  1. Omar Ali Saifuddien Mosque- hlavní zbrusu nová bílá mešita v centru z 20.stol. přístupná i zevnitř.
  2. Jame' Asr Hassanil Bolkiah Mosque - trochu mimo centrum, ale za mě krásnější a větší než Omar Ali.
  3. Istana Nurul Ilam - palác a oficiální sídlo, v němž žije celá sultánova rodina. K tomuhle je potřeba si domluvit vyjížďku na lodi, k našemu štěstí si nás před mešitou odchytil nějaký místní, co nám to nabídl za dobrej peníz, ale předpokládám, že v ubytku se to dá taky zařídit. Následuje cca hodinová projížďka zátokou, odkud uvidíte na skále mimo centrum ono přepychové sídlo, místní vám taky ukazuje všudypřítomné krokodýly a dělá se pár zastávek u břehu na jejich pozorování plus sledování opic v korunách stromů.
  4. Gadong Night Market - můj velmi oblíbený večerní trh (do 22:00), kde se člověk levně nají a to včetně dezertu! Brunejci jí bych řekl vesměs normální jídla, nenarazíte tam téměř na žádné zvláštnosti a výběr sladkostí a pečiva je famózní.
  5. Kampong Ayer - zachovalá původní část města z doby před modernizací včetně muzea (plovoucí domy atd.). Člověk se jen potřebuje dostat k nábřeží, kde uvidí spoustu zaparkovaných mini loděk, co vás přepraví za pár korun do tohoto areálu během pár minut, člověk si tam stráví času kolik chce a pak loďkou opět nazpět.
  6. Ulu Temburong National Park - na tohle nezbyl bohužel čas, ale z doslechu jde o skvělý národní park (spíše džungli), která pokrývá zbytek Bornea. Dá se udělat i něco jako procházka korunami stromů, ale přístup do parku je možný jen s předem domluvenou prohlídkou.

 

Nicméně nastává Den D 23.2.!

Ráno se v poklidu nasnídáme, doplníme vodu (bez ní vážně po Bruneji nechoďte) a plní očekávání, co se teda bude vlastně dít, vyrážíme do města. Ulice liduprázdné, auta nejezdí, každá ulice vyzdobená vlajkami a jen v dáli vidíte už ohraničené hlavní ulice lemující zástupy obyvatel nastrojených jako na svatbu. Davy se postupně linou, celé školy mají volno a postupně si jednotlivé třídy s učiteli nachází ideální místo k pozorování s vlaječkami. Všude je cítit veselá nálada, všichni se dobře baví aniž by museli vyřvávat nebo se opíjet (v Bruneji platí striktní zákaz konzumace alkoholu), celé rodiny to berou prostě jako ideální čas k nedělnímu odpočinku. Dle četných uzávěr a koncentrace lidí vypozorujeme, že hlavní událost se bude odehrávat nejspíš na místním stadionu v centru, tudíž stojíme před ním a čekáme, co se bude dít. O hodinu později je to tady, sultán přijíždí ve svém Rolls Royce a s početnou družinou...

Jakmile se celá družina i se sultánem usadí na VIP pódium, sultán pronese proslov a dá povel k zahájení přehlídky. Následuje nádherná promenáda všemožných zdejších složek, od vojáků přes zdravotníky a tradiční organizace a kluby. Opravdu radost pohledět. Po asi 1,5h se všichni shromáždí na stadionu, kde následují secvičené choreografie a další pozdravy sultána směrem k obyvatelstvu. Jen pro ilustraci vedra, ve kterém museli účastnici stát na přímém slunci více jak 3 h plus ještě x hodin stání na ulici před samotným začátkem je fakt, že jich pak na stadionu průběžně 30+ odpadlo a museli být odvážení záchrankou.

Po ukončení ceremoniálu se k našemu údivu stane nevídané, sultán osobně schází z plošiny mezi místní, aby se s nimi pozdravil. Neváhám a přes masy lidí se snažím prodrat až k sultánovi osobně, což se mi nakonec podaří. Nejspíš kvůli mé výšce si mě sám všimne, přistoupí ke mně, potřese mi rukou a zeptá se: "Hi, where are you from?", já trochu s vyděšeným výrazem na tváři, protože je to přece jen sultán, jeden špatný pohyb a třeba mě nechá zavřít, odpovídám: "Europe, Czech Republic, Sir!". Sultán se k mému údivu pousměje, jako by u nás byl snad pečenej vařenej a ihned odpoví:" I know your country very well! Thank you for visiting my country, enjoy the show and your stay here!" a pokračuje dál mezi své poddané. Já napůl v šoku, rozklepanej a zároveň v úžasu odcházím a vstřebávám, co se vlastně právě stalo....

Po zbytek dne jsme už jen chillovali, stejně bylo vše zavřené, zašli jsme maximálně do Burgeru Kingu, kam šli očividně všichni po prohlídce a po zbytek dne si užívali poslední momenty v Bruneji. A já především, neboť by mě v životě nenapadlo, že se z tak nenápadné návštěvy malého ropného státu může vyklubat tak ojedinělý zážitek, jež si budu pamatovat po zbytek života. A proto u mě bude mít Brunej navždy speciální místo. :)

 

Martin
Ahojte!

V krátkosti :) jsem týpek, co se snaží cestováním naplnit svůj život a nezalekne se kdejaké random výpravy do neznáma. Miluju cokoli, od adrenalinu přes poznávaní kultur či památek, snad kromě týdne v Hurghadě, což není úplně můj "cup of tea".

Snažím se cestovat, jak jen to jde, víkendy klasicky po koutech naší republiky nebo rychlovýlety po Evropě.

Krátkodobý cíl je Camino Portuguese koncem léta.

Dlouhodobý plán je se na nějaký čas odstěhovat do Singapuru a stihnout Jižní Ameriku.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Světlana Faunová
Světlana Faunová
Žena 21 let
Světlana Faunová
1 mes
Hrozně hezky píšeš!
Martin
Martin
Muž 25 let Česká republika
Martin
1 mes
Moje češtinářka z gymplu by tvrdila pravej opak, ale děkuju moc :))
Nejčtenější cestology
 
1
Rakousko 2
 
2
Nejkrásnější místa Nového Zélandu
 
3
Seychely
 
4
13 důvodů proč...jet na Erasmus na Madeiru
 
5
Tour du Mont Blanc - 2. etapa (Les Contamines - Les Chapieux)
 
1
NORSKO - Pohoří Jotunheimen a přechod horského hřebene Besseggen
 
2
Road trip po Rakousku
 
3
Sběr kiwi na Novém Zélandu
 
4
AU PAIR NA MALLORCE
 
5
EKVÁDOR - země, která příjemně překvapí | rady a tipy
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
16 cestologů 8 odběratelů
Mishka Travels
13 cestologů 25 odběratelů
pechackova-v
12 cestologů 12 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 11 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 13 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit