Panorama Ridge Trail

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
4. 9. 2023
9 min.

30.7

Panorama Ridge - hike, který snad není třeba ani představovat. V BC patří k těm nejpopulárnějším výstupům vůbec a má to svůj důvod. I přes jeho délku 31km se těší velké návstěvnosti, a to především díky výhledům, které nabízí. Trail vedoucí lesy, alpinskými loukami až přes skalnaté hřebeny hor nemá ve svém okolí konkurenci.

Před cestou
Jak už to tak u těch populárních hiků v Kanadě bývá i tady je potřeba dopředu udělat rezervaci. A to na parkování a vstup na trail (odkaz níže). Rezervace se musí dělat s dvoudenním předstihem a otevírá se vždy v 7h ráno. Nastavte si budík a bookujte včas, protože o day-passy je velký zájem. Nic se neplatí, takže se nemusíte stresovat penězmi. Při rezervaci vyplníte akorát jméno, email a datum.  

Cesta k trailheadu
Parkoviště je společné jak pro Garibaldi Lake, Black Tusk, tak i Panorama Ridge. Míst je tu omezeně. Na cestu se napojíte přímo z dálnice Sea To Sky a zvládnete ji i s městským autem. Nám nikdo passy nekontroloval, ale to neznamená, že si vás na trailu nikdo neodchytne. Hned u trailheadu tradičně najdete i záchody. Vykonávání potřeby mimo míst k tomu určeným tu nemají zrovna v lásce, proto prosím dodržujte jejich pravidla, pokud to jde. Po cestě ještě na pár toalet narazíte. 

Trail na Panorama Ridge
Můžete si vybrat, zda půjdete nahoru podél jezera a zpátky přes meadows a nebo nejdříve přes meadows a pak dolů podél jezera (možnost č.2 doporučuji). Cesta začíná jak jinak než do kopce. Někdo by to třeba nazval nakloněnou rovinou, ale když vycházíte v 6h ráno jako my, není to ta nejchutnější snídaně. Prvních 6km vede lesem přes switchbacky/serpentýny, což je upřímně trochu otravné. Když se ale konečně dostanete z lesa, jako by do vás udeřil blesk s energií. Nachází se tu Taylor Meadows Campground, kde najdete nějaké to posezení a záchody. Kdo potřebuje, může se tu občerstvit a poté pokračovat dál. Následující část trailu je totiž boží. Vede skrz rozkvetlé louky, kde tečou potůčky, kolem vás se tyčí hory a všude je spousta zeleně (a taky rozkošných motýlků). Zároveň se tu nejde tolik do kopce, takže naberete trochu sil před závěrečným stoupáním. Kousek od kempu se nachází odbočka na Garibaldi Lake. Pokud cítíte, že na výstup nemáte dost energie, sejděte dolů k jezeru a pak zpět na parkoviště. Zbytečně neriskujte. Jestliže vás ale okolní výhledy nabily energií, vzhůru dál směrem k vrcholu. Po vaší pravici se můžete pokochat pohledem na jezírka Mimulus a Blask Tusk Lake, uložené v údolíčku pod vrcholem. Scenérie jak z pohlednice. Nicméně opodál, před záveřečným výstupem narazíte na další jezírko - Helm Lake. Oproti dvěma předešlým je tohle zasazeno do naprosto odlišného prostředí. Je to jakoby někdo udělal čáru na mapě a vy se najednou vyskytli na Marsu. Nad jezerem se tyčí horský masiv The Black Tusk, což je ikonický vulkanický kužel, který vytváří malebnou kulisu. Tato oblast má bohatou geologickou historii, a to včetně sopečných aktivit a ledovcových jevů, které formovaly krajinu. Mezi vším tím kamením můžete zpozorovat i nenápadnou cestičku, které vede až k Cheakamus Lake. 

Zdolání vrcholu
Závěrečné stoupání je vcelku náročné. Jedná se o krátký, prudký a skalnatý úsek. Budťe tu opatrní, protože kamení není stabilní a je jednoduché se někde smeknout. Zároveň tu trail vede různě, a tak volte cestu, která vyhovuje vám. Ze sedla nahoru jsou to zhruba 2km, nicméně s převýšením 360m. Často ke šplhání využijete i ruce. Nenechte se zlomit, vrchol máte už jen kousíček. Doufám, že jste si zabalili i větrovku, protože nahoře rozhodně teplo není. Co vás ale zahřeje na duši jsou ty pohlednicový výhledy. Tyrkysová barva jezera se zdá být neskutečná. Mraky se honí okolo okolních hor a všude kolem vás je naprosto neskutečná nedotčená příroda. Ledovcový původ jezera dal vzniknout jeho charakteristickému křišťálově modrému odstínu. Voda má v létě často intenzivně tyrkysovou barvu díky mikroskopickým částicím ledovcového sedimentu, které odrážejí sluneční světlo. Zkrátka pohled, co vás posadí na zadek. Kromě toho vás na zadek může posadit také výkon ostatních turistů, kteří se na hike vydali s ledvinkou, nike městkými teniskami s 300ml lahvičkou vody. Tak trochu jsem doufala, že na hiku takové náročnosti se nám nenaskytne takový zážitek, ale někteří indičtí a asijští turisté jsou prostě neohrožení kdekoliv. Vrchol je vcelku frekventovaný, a proto doporučuji jít ještě o pár metrů dál na ten skutečný vrchol. Tam už dojde málokdo. Opatrně se projděte po hřebeni a užijte si výhledy na obě strany. 

Cesta zpět -  Garibaldi Lake 
Máte za sebou 15km, paráda. Nicméně jste teprve v polovině. Cesta dolů vede po stejném trailu jako nahoru, pokud se tedy nerozhodnete odbočit na Garibaldi Lake, což vřele doporučuju. Protože když už jste tady...Trail vede opět krásně rozkvetlými loukami až postupně dojdete do lesa. Před jezerem začnou serpentýny a skrze stromy vidíte prosvítat kousky jezera. Na březích lze spatřit staré, rozkládající se stromy, které byly zachyceny táním ledovce a postupně zpřístupněny vodou. Takové ty typické kanadské scenérie - bílé klády na tyrkysovém jezeře a v pozadí hory. U Garibaldi Lake leží další campground, který si můžete zarezervovat dopředu a strávit tu noc. A nebo si tu prostě jen sednete, dáte sváču a můžete pokračovat k autu. Od jezera vede stezka podél říčky Upper Rubble Creek a dalších menších jezírek Lesser Garibaldi Lake a Barrier Lake. Pokud vám síly stále stačí, udělejte si malou zacházku na vyhlídku Barrier Viewpoint. Nabízí totiž výhledy na skalnaté údolí. A pak už se jen napojíte na serpentýnky z rána a jste za chvíli u auta. 

Každý říká, že Panorama Ridge je zkrátka naprosto neskutečný. Museli jsme se tak přesvědčit na vlastní oči a vydat se tam taky. Nekecali. Řadím tento trail mezi ty nejhezčí tady v Kanadě. Ve výsledku to ani tak náročné nebylo a upřímně mi nejhorší přišlo to první stoupání přes serpentýny. Pak už je to v podstatě procházka. Nenechte se tak tou vzdáleností odradit. Stojí to za to! 

Odkaz na mapu: https://mapy.cz/s/jubekedapa
Náročnost trasy: 31km s převýšením 1670m
Odkaz na booking passu: https://reserve.bcparks.ca/dayuse/registration

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nás v Kanadě překvapilo a co tu mají jinak

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nevynechat v okolí Squamish

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Nádherná příroda, křišťálově čistá jezera a okouzlující horské scenérie – to všechno…

Lenka Skořepová
Žena 24 let