Po stopách Polského pobřeží

Dominik Petružela
Dominik Petružela
Muž 19 let Česká republika
17. 5. 2022
10 min.

Po stopách polského pobřeží na Honda Varadero 125 a Škoda Fabia I 

7 dní a ujetých 2630 km

1 den - Přejezd z domovu do Varšavy
2 den - Přejezd z Varšavy k Pláží jantar
3 den - K ruskému pohraničí (Krynica Morská), projít si město Gdansk a Gdyně, následně se utabořit v Rewach
4 den - hlavní bod cesty na Poloostrovu Hel
5 den - Pláže Rowy, Plaž a molo v Dziwnow
6 den - Projít si město Štětín a dojed k Vratislavi
7 den - Přes 520km zpět domu

Něco málo o tom jak to probíhalo a bylo 

Člověk ani neví kde začít 
Celý výlet byl ve 2 vozidel a to Honda Varadero 125 a Škoda Fabia Combi, která byla na spaní
Celou dovolenou se spalo u pláží a na benzínkách na zadních sedačka (ano je to trošku zvláštní, ale ušetříte za spaní )
Velký dodatek celá trasa byla jezděna mimo dálnice/rychlostní silnice pouze varadero a polské okresky
Za mě neuvěřitelný zážitek tohle uskutečnit na 11kw motorce, musím říct kdo chce levnou dovolenou a užit si přírody, tak Polsko je na to úplně výtečné za celou cestu jsem se nemohl nabažit té krasy polského prostředí

Den první 

Vstávání v 7 ráno a odjezd v 8 hodin bohužel počasí nepřálo a po hodinové jíždě jsem zmokl jako prase, pršelo do 14h odpoledne, ale to nás neodradilo a první bod naší zastávky PARK GRODEK, pěkné místo za pěkného počasí, dále ten den už jenom cesta do Varšavy kde dnes na benzince jsme spali a jedli to co jsme si nakoupili.

Den druhý 

Vstáváme velmi brzy a já s velkým nadšením, že mi neprší a můžu na to šlápnout. Vyjíždíme do hlavní města Varšavy, kde zde i zůstáváme a procházíme ho. V odpoledních hodinách, kdy podpůrné vozidlo Fabie jestě odpočívá já už vyrážím směrem k moři a to k pláži Jantar, cesta je příjemná a slunce svití. Já si cestu na okreskách velmi užívám, po příjezdu k pláží okamžitě neváháme. Jdeme nakoupit jídlo na večer a jdeme si užít vody.

Den třetí 

Mým cílem je dnes se dostat k ruskému pohraničí a to Krynica mořská počasí opět přeje, takže vyrážíme. Na místě je trošku chladněji, ale i tak skáčeme radostí do vody, po té co jsme si prošli pláž, tak jedeme do STUTTOHOF MUSEUM GERMAN. K našemu neštěstí nás na místě čekala velká fronta, abychom se tam mohli dostat, kvůli tomu se otáčíme a jedeme do města Gdansk samozřejmě počasí mi nepřeje, takže zase moknu, avšak bouřka rychle přešla a tak na to šlapu, ať dojedu co nejdříve. V této chvíli se napojují na rychlostní cestu, abych se dostal do IKEI na oběd. Po cestě se dostáváme do velké kolony, takže necháváme fabii vzadu a my frčíme mezi auty samozdřejmě opatrně a pomalu. Po jídle si projdeme Gdansk, kde město je velmi nádherné a vyrážíme do Gdyně, kde jak už je zvykem zase moknu a prší neustále i po příjezdu, ale to mně neodradilo bereme bundy a vyražíme na obhlídku města, kdy se nám město tak moc libí, že odjíždíme až úplně na večer. Spíme v městě REWA přímo u pláže.

Den čtvrtý

Vstáváme velmi brzy, startujeme a vyrážíme na hlavní bod cesty, který je poloostrov HEL. Místo na které jsem se tešil celou dovolenou bylo zde. Byl jsem velmi štastný tak že jsem okamžitě zaparkoval které stalo na celý den 20 PLN. Obcházíme celý poloostrav do vody a opět dál chodime. Počasí nám přeje a hřeje do zad za což jsem rád aspon nemoknu zase na motorce. Nakonec jsme zde celý den a odjiždíme zase na večer. Přespaváme v městě Leba.

Den pátý

Objíždíme body naší trasy a to jsou pláže Rowy a molo ve městě, dále také jedeme do Słowińskiego Parku Narodowego, poté Dziwnow opět až na večer odjíždíme. Spíme ve městě Ustka. Narodní park který jsme zde navštivili byl z jednoho důvodu a to byli pisečné duny o kterých jsem si myslel že budou málé ale opak, opak byl velkou pravdou byli velmi velké a vyhled z ních byl neskutečný. Cesta kterou zde razíme mě nezkutečné baví protože si uživám polského venkova a nabírám dobrou náladu a pocit z fantastické dovolené.

Den šestý

Jedeme do města Štětín, zde obdivujeme krásu tohoto města, poté mě čeká velký přejezd na který se musím posilnit místním jidlém a to byli jak jinak než pirohy, poté co se najím tak vyražím 410km na spací místo. Po cestě se, ale zastavujeme u Sochy Krista Krále v Świebodzin, zde v malé vesnici už z dálky vidím jak stojí u cesty 2 policisté na motorkách a už mně zastavují, po chvíli kdy probíhá kontrola přijde otázka co tu dělám a odkud jedu poté co jsem mu vysvětlit co tu dělám policisté jenom nechápavě koukají a poslouchají co se to na té 11kw motorce snažím ujet, tak že chvili zustavám a povidáme si. Když už slyšeli celý přiběh tak jím řikám že bouhžel musím pokračovat že nerad bych dojel za tmy a tak mi přeji štastnou cestu a ja vyražím a dojiždím na benzinku Orlen Lehnice.

Den sedmý

Poslední den naší dovolené a to přejezd z Vratislavi domu, cesta přes 520km ale počasí přeje.Blízko za polskými hranici v České republice se vítám z kamaradkou která mě na svojí motorce už čeka a protože jsme blízko České Lipy tak zajíždíme do Pekelných dolu, poté na oběd. Najedli jsme se a vyražím směrem domov, slečna mě doprovazí přibližně hodinku a poté se sní loučím přeju ji at dojede v pořadku domu a to přeje i ona mě. Přes okresky na Mohelničák a  ve večerních hodinách přijíždíme domů.

Zavěr

Doufám, že to někomu pomůže při cestovaní po Polsku. Za mě kdyby byla možnost jedu to celé znovu i když jsem několikrát zmoknul a za to si vynadal tak jsem si to užil na výbornou. 

Dominik Petružela
Jsem mladý klučina z Valašska co velmi rád cestuje a poznává svět

@dominikpetruzela
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

🔴Odebírej můj kanál na YouTube

Jindřich Brychta
Muž 34 let

Jak jsme se dostali do Kanady

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Listopad 2021

lena
Žena 24 let

POZNEJ POLSKO

fiatkemkolemsveta