Podzim v Antályi,turecká riviéra 

Miroslav
Miroslav
14. 11. 2022
7 min.

,Vyjel jsem 1.11.z Vídně.Nezačala má cesta nejlépe v U banu 7 byla velká revizorská šťáta a já mě špatný lístek.Za 1.5eura ten je na nějakou,asi Vídeňskou kartu,to ovšem vím až dnes.Tak 105euro,víc než jsem dal za letenku do Antálye!

Pak už to šlo.

Jsem tu prvně,ale prohlédl jsem cosi na googlu.Na letiští jsem vyměnil pouze 20e na tur.liry, protože kurz velmi špatný.Dali mi za 1euro asi 15+liry.Druhý den ve městě jsem našel kurz 18.3liry za euro/za měsíc je kurz 19.1/.Tak dál před letištěm na střeše bus terminálu je konečná tramvaje.V automatu zadáte levý symbol karty a vložíte 50lir.bankovku.Ten pravý je zřejmě papírová jízdenka. Vyjede vám plastová karta je na ní kredit 35lir,15 je za tu kartu.V historickè tramvaji se nastupuje pouze u řidiče,či v dalším voze u obsluhy,kde je čtečka karet.Moderní tramvaj mají nástupní ostrůvky s turnkety.Je tam dohližitel .Jedna jízda autobus či tramvaj vám odečte 8lir.Automaty jsou běžné,ale ne na všech zastávkách.

Vystoupil jsem v centru a svůj hostel snadno podle navigace našel.Přistál jsem kolem osmé večer a už byla tma,je zde o dvě hodiny více.

Po cestě,zřejmě jako bonus jsem narazil na Hadrianovu bránu-1900starou krásně zachovalou,byla zřejmě částečně renovována,ale nádherná.

Na letišti jsem koupil sim kartu TurkCell za 22euro.20giga,ovšem volání a sms pouze v Turecku.Používám k volání domů WhatsApp.

Tramvajové linky jsou dvě moderní soupravy jezdí přes město a historická jede z centra k muzeu,je tam i hlavní pláž-má 12km a lemují ji restaurace,bary a park.Luxus,čisté,drobně kamínky,kabinky,Wc,dohlednost ve vodě tak tři metry,voda 23°,vzuch v půli listopadu tak do 28°!!!Na pláž se sestupuje po krátké serpentině,nebo výtahem pro 10 osob,grátis.Ovšem je půlka listopadu,tak v 16.30 je dobré se spakovat,začíná foukat chladnější vítr.Za těch 14 dní bylo zataženo,tak 23°jen dva dny.Chodím celý den v kraťasech a triku a ok.Večer je však lepší lehká bunda a kraťase.

Před dvěma dny jsem byl v Perge,antické město z druhého století po Kristu.Jede tam tramvaj směs Expo.Předposlední zastávka.Potom asi 1,5km do kopce.Vstup 100lir,město nádhera a přes silnici amfiteátr, v ceně vstupenky.

Jsem tu 27 den a stále cosi objevuji.Městská doprava je spolehlivá,busy jsou čisté a linek je dost.Aplikace Moovit tu funguje bezvadně.Na průzkum města doporučuji bus č.KL 08-zastávku má taky u Hadrianovy brány.Konečná na jihovýchdě je u parku,kde říčka padá do moře a je to úchvatné.KL 08 končí na severozápadě opět v parku u pláže,kde si dělají místní velepuknik.Je tu asi dvacet ohnišť s komínky,pro čtyři ohniště a místní grilují,vaří,dusí jak o život.Wc čisté,voda,nějaký ten obchod s pomůcky pro táborníky.

U parku je stanice lanovky na kopec nad městem,zpáteční lístek za 10euro,na kopci vás občerstvení nezrujnuje,ceny jsou jak ve městě.Čaj za 3! a 5lir,já dal turka za 15 lir .

Tramvaj z letiště zastavuje u autobusového nádraží-je to v podzemí.Je tam přestup na druhou linku směr sever města.Musíte přesednout opět přes turnikety.

Aut.nádraží je obrovské,je vidět že země je rozlehlá.Já tam pojedu 30.11.do Istanbulu.Tram linka z letiště pak pokračuje na východní pláž,je tam rovněž Antické muzeum .

Chtěl jsem si zajet do dalšího antického města a zachovalého divadla Aspendos,ale nepovedlo se.Autobusové nádraží je rozděleno na dálkové a příměstské linky.Aspendos je u města Serik asi 45 km na východě.Našel jsem bus co tam jede.Bylo to za 35lir.Ovšem v Seriku všichni vystoupili a řidič mi naznačil že přestoupím.Nechtěl jet s jedním chlápkem těch 10 km.Obsluha budky mi ukázala kdy mi to jede,ale zdálo se mi že tam jede málo linek a už bylo pozdní odpoledne tak jsem to vzdal.

Zašel jsem si na oběd a jel zpět.Tentokrát jen na konečnou tramvaje-Expo.V roce 2017 byla v Antályi Světová zahradnická výstava,no zůstal po ní  nevyužívaný areál.Jen z přechodu nad dálnicí to vypadá jako město duchů.I tu tramvaj tam dotáhli kvůli Expu.

Pivo v hospodě je drahé 50-70lir,v specializovaném krámě dobrá pleška 23lir.

Koloběžka,minuta 2liry/min,malý skůtřík 4liry.

Zašel jsem si ve městě na ligu.Zřídit si "ligový pas"hrůza,bez něj to prý nelze.Už ho mám někde na úřadě v Istambulu.Dali mi dočasný a já bul na lize a poháru.Nezdají se být místní fanoušci fanatici.Včera mi mi přišla sms,esli jsem pochopil už je na cestě na stadion v Antályi,už ho vyzvednout nestihnu.Dnes odjíždím do Istambulu.

Miroslav
Uživatel nevyplnil svůj popis.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

Moderné turecké mesto s európskym vzhľadom

senoritasisa
Žena

Párty let 

Kristýna
Žena

Dobrodružství z uliček Istanbulu

tenkarl
Muž 34 let

Všude dobře tak co v Bystřici...

Miroslav