Postřehy z Kanady

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
19. 9. 2023
12 min.

Rok života v Kanadě nám dal spoustu prostoru pro vypozorování určitých kanadských ''jevů''. Co se tu dělá jinak než v Čechách nebo Evropě obecně? Na pár nevídaností jsme narazili, a tak jsem se rozhodla je s vámi sdílet. 

Doprava

4way stop

My jsme v Čechách zvyklý, že přednosti na křižovatkách určují buďto semafory nebo značky s předností v jízdě. Tady na moc takových značek nenarazíte. Naprosto běžně se tu na křižovatkách setkáte se STOP značkami za všech směrů. Odjíždí se pak v pořadí, v jakém jste přijeli.

Odbočování doprava na červenou

Jakmile svítí červená, auto stojí. Tak to známe my. V Kanadě vyznávají pravidlo, že i když je červená, můžete odbočit vpravo. Pokud ale nejede zrovna něco zleva samozřejmě.

Semafory před semafory

Další věc, co nás tu překvapila, ale mile. Před semafory samotnými jsou nad vozovkou širší cedule s dalšími světly. Ty začnou blikat, když se na semaforu před vámi blíží červená. A tedy, když jedete po dálnici a na semaforu vidíte zelenou, tak to většina řidičů valí dál. Jakmile se ale na ceduli rozsvítí oranžová blikající světla, znamená to, že za chvíli se semafor přepne na červenou. Slouží to k tomu, abyste na poslední chvíli nebrzdili jak diví.

Neexistuje technická

Ano, čtete správně. Vozy tu nemusí procházet technickou kontrolou. Prasklá přední skla tu vidíte běžně. Každý si na auto přidělává různé věci a někdy nad tím zůstává rozum stát. Zkrátka tu jezdí tak dlouho, dokud se auto nerozpadne. Kromě toho, SPZ u auta je většinou jen vzadu.

Automatická převodovka

Najít tu při koupi auto s manuální převodovkou je spíše zázrak. Drtivá většina aut je tu s automat, ale nemusíte se bát. Rychle si zvyknete.

Lidi, chování

Pozdravit v buse

Někdo je z Čech zvyklý a někdo vůbec. Kanaďani obecně jsou takoví povídavější. Při vystupování z autobusu je slušné řidiči poděkovat za jeho služby. Proto nezapomeňte na pěkně hlasité Thank you! Vypozorovali jsme, že například ve Vancoveru se to ale tolik nenosí.

Sorry, sorry

Jdete na nákup a potkáte se s někým v úzké uličce. Naprosto automaticky se vám každý hned s úsměvem omluví a uhne se na stranu. Občas z toho vznikají velmi vtipné situace, kdy se oba dva omlouvají, pouštějí se a ani jeden z nich nechce jít první. Kanaďani jsou strašně laskaví. Neustále vám bude někdo držet dveře, když vidí, že se blížíte a když budete potřebovat s něčím pomoct, vždy se někdo nabídne.

Small talks

Jak už jsme zmínila výše, všichni jsou tu povídavější. Na to v Evropě nejsme úplně zvyklí. Když jsem pracovala v kavárně, skoro každá konverzace začínala: Hey, how are you today? Následovala odpověď a ještě se vás zeptali na zpět. Pak si objednali a když platili, konverzace pokračovala. Řešili jsme buďto krásné počasí venku, jaké máme plány na odpoledne nebo jsme si vzájemně chválili outfity.

Jídlo

Polotovary

Když jdete na nákup, těch možností tu ve výsledku moc není. A když je, tak je výhodnější kupovat si předpřipravené jídla. Například, zkoušela jsem tu péct buchtu. V Kanadě nerozlišují hladkou nebo polohrubou mouku. Mají prostě jen jeden druh. Nespecifikovaný. Tvaroh tu neznají a kypřicí prášek je strašně hořký. Hádáte správně, že moje pečení moc dobře nedopadlo. Naučila jsem se tak za 5 CAD kupovat už předpřipravenou směs, do které jsem dala jen vajíčko a vodu. A to byla dobrota! Stejně tak tu neznají ani náš český chleba, takže se připravte na ty jejich sladké zplácaniny aka toastový chléb.

Žádná tradiční kuchyně

Jelikož je Kanada směsicí různých kultur, nemají žádné vlastní tradiční jídlo. Kromě poutine. To jsou hranolky přelité hnědou omáčkou a posypané sýrem - zjednodušeně. Pokud chcete jít někam do restaurace, můžete si vybrat mezi asijskou, mexickou, indickou nebo americkou kuchyní. Americká kychyně zahrnuje burgery, pizzy, hranolky a sandwiche. Upřímně nic extra.

Povinnost tipovat

V Čechách jsme zvyklí nechávat dýška, když nám něco hodně chutná a nebo prostě ze slušnosti. Tady se pochopitelně tipuje v gastru (při platbě předem naprosto běžně), ale i u kadeřníka. Takže když si tu jako holka necháte ostříhat vlasy za 80 CAD, očekává se od vás tip od 15-25%. Při placení se vám na terminálu pro kartu zobrazí tyto možnosti. Můžete si buď vybrat jednu z nich a nebo dát částku podle sebe. A nebo tip úplně přeskočit a nedat nic. Což se tu moc nedělá.

V obchodech jídlo pro děti zadarmo (svačinky)

Tohodle jsme si všimli v Save on Foods obchodním řetezci. V oddělení zeleniny a ovoce najdete stojany s košíčky, ve kterých jsou třeba banány nebo mandarinky. Můžete tak dětem počas nákupu dát malou svačinku.

 

Ostatní

Drive-thru banka

Pobočka CIBC banky ve Squamish má svoji drive-thru bránu k bankomatu. Abyste nemuseli složitě parkovat, stačí projet bránou k bankomatu a vyřešit, co potřebujete. Už žádné zdržování!

2way trails

Jedna z věcí, co nás nepříjemně zaskočila. Některé z bajkových trailů jsou tu obousměrné. Takže když to valíte dolů z kopce, vždycky můžete jet někdo proti vám. Nezdá se nám to úplně bezpečné, ale hold to tak je. Pro větší bezpečí jsme proto volili jednosměrné traily.

Držáky na kolo

Z Evropy známe Thule držáky, co se připevní na kouli za autem. Tady si bajky vozí většinou na korbě auta a nebo na držácích nevídaných podob. Kola se na ně pouze zavěsí a můžete jet. Rychlé, snadné. O level výš jsou pak ale motorky s držáky na kolo. To je teprve punk!

Všechno je tu gigantický

Auta, domy, zvířata. To byla jedna z prvních věcí, které jsme si všimli. Městská auta tu najdou využití akorát tak v centrech velkoměst. Na zbytek cest je pak lepší mít SUV vozy s vyšším podvozkem nebo pohonem na všechny 4 kola. Zimy jsou tu kruté a kdykoliv chcete někam do hor, přijde vám takové auto vhod. Co se zvířat týče, viděli jste někdy naživo Moose? My bohužel (nebo naštěstí?) ne. Za to jsme na hotelu měli obrovské havrany. Možná se teď smějete, ale dokud to člověk nevidí, tak nevěří. A v neposlední řadě, v obchodech se vám vždycky vyplatí koupit to největší balení. 4l džusu? 5kg rýže? Není problém. 

Zdravotní péče, školství

Věc, která je asi obecně známá. Zdravotní péče i školství je tu placené. Ošetření u očaře nepatří mezi levné záležitosti a když chtějí děti na vysokou, je potřeba jim spořit dlouho dopředu. Některé školy umožní studovat na dluh. Studenti po dokončení studia musí ihned do práce a postupně splácet své školné. 

 

Marihuana, alkohol, drogy

Tráva je tu legální. Kamkoliv půjdete, tam se bude linout ''vůně'' marihuany. Můžete hulit na veřejných prostorech a materiál seženete skoro všude. Zatímco alkohol tu oproti Čechám nekoupíte v marketu. Existují totiž speciální obchody - Liquor store. Alkohol se na veřejnosti pít nesmí. U restaurací jsou přesně vymezené zahrádky. A co se drog týče, to mě v Kanadě hodně překvapilo. V Britské Kolumbii je osobní držení 2,5 gramu tvrdých drog, včetně kokainu, cracku, heroinu, fentanylu, metamfetaminu a morfinu legální. V knihovně jsem narazila na speciální plastové schránky určené k použitým injekčním stříkačkám. Na jednu stranu si říkám, jak je super, že se snaží ošetřit, aby se to neválelo po ulici a na tu druhou si říkám, jak je to šílený.

Veřejné záchody

Nejsou zpoplatněné, hurá! Na většině trailheadů najdete ať už suché nebo splachovací záchody. Ale jsou tam. A často i během hiku. Správa národních parků vás tak žádá, abyste je využívali, protože pokud budete svoji potřebu vykonávat jinde, můžete riskovat vcelku likvidační pokutu.

Amazon a pošta

V Kanadě se nekrade. Ha ha, to není úplně pravidlo bohužel. Lidé si ale věří (z větší části) a pošťáci nechávají balíčky na prahu dveří. Občas z toho vznikají komické situace, a to především v zimě. Může se stát, že vám na balíček nasněží a nebo přimrzne k rohožce před dveřmi. 

 

To je za mě z poznatků asi všechno. Je něco, co vás překvapilo? Dej mi vědět do komentářů.

Některé fotky použité v článku byly staženy přes fotobanky. 

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nevynechat v okolí Squamish

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Vítejte v srdci divoké krásy Britské Kolumbie, kde se země setkává s nebem a kde hory…

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Nádherná příroda, křišťálově čistá jezera a okouzlující horské scenérie – to všechno…

Lenka Skořepová
Žena 24 let