Portugalsko  Španělsko

Poutní cesta do Santiaga

adelakocurova
4. 2. 2022
7 min. čtení
665x
1 komentářů

 Jsem další z těch co se vypravili na nejvíc komerční pouť ve Španělsku. Věřte, že to má něco do sebe, pokud si to umíte udělat zajímavým – a to si piš, že já umím. Do Santiaga jsem se vydala již 2x během 3 let. Pokaždé to bylo jinak krásné. 

ZROZENÍ

Do roku 2018 jsem o poutních cestách neměla vůbec tušení, až do doby, kdy jsem čekajíc v Praze na autobus narazila na jakousi žurnalistku z Ameriky, která zoufale hledala zastávku svého autobusu. A jak to tak s upovidanými lidmi bývá, daly jsme se do řeči. Tehdy moje angličtina byla na úrovni tak akorát komunikativní. Co mi po 15 minutové debatě utkvělo v hlavě bylo: Navštívila Španělsko, měsíc někde chodila, byla tam sama a zároveň se spoustu lidma, ušla cca 1000km a měséc v kuse šla. V autobuse jsem zvedla telefon a volala otci. Povyprávěla jsem mu "zážitek" ze zastávky a o tom úžasném místo ve Španělsku s neznámým názvem. Vždyť to je Camino de Santiago, zněla odezva z mobilu. Nojo, otec, ten ví prostě všechno:)

Netrvalo dlouho a za mou první "velkou" výplatu jako Aupair jsem si koupila letenky do Porta. Protože jsem tehdy nastupovala na Vysokou, musela jsem najít vhodný termín odletu – tzn. mám na to maximálně 2 týdny. Časové období – DUBEN -> vím, že existuje Santiago – KVĚTEN -> mám letenky a v září letím. Musím podotknout, že jsem nikdy nebyla nadšenější z myšlenky, že budu několik dní někde chodit a budu muset ujít 250km. Dalo by se říct, že jsem tímto bylo přímo posedlá. 

Každopádně s mým výletem se okolí-obvzlášť rodiče, neumělo ztotožnit, a tak jsem jakým si způsobem byla zmanipulovaná najít si k sobě někoho s kým odletím. Jsem ráda, že mám nějaké kamarády, natož kamarády co by se v záři jen tak sebrali a šli chodit 30km denně kdesi do Portugalska a Španělska.  Asi 2,5 týdne před odletem mi na to kývla má nejlepší kamarádka. (Pokud nechce ztratit nejlepší kamarády, nejezděte spolu na poutní cestu) Samozřejmě jsme pořád kamarádky, a jsem ráda, že jsem mou první cestu mohla s někým osobně sdílet, ale stejně... Pokud něčemu nejste plně otevřeni, je to náročné. 

PŘÍPRAVA

Ta probíhala v plném proudu. Batohy koupené, oblečení skoro týden zabalené, no a čínské polévky? Ty nechci vidět do dneška. Každý víkend poctivých 15 km přes všechny dědiny a zpátky dom.

Ani nevíte jak směšné je uvědomění si, že 15 km tehdy, pro mě znamenalo jako jít na konec světa. 

Přesto nás musím zpětně pochválit za přípravu! Stála sice na hovno, ale dodala nám pocit, že to bude brnkačka (Po pár dnech byla). Batohy vážily dost - asi 10kg, měly jsme s sebou všechno, po bundy, triky až kraťasy přes pláštěnku a milion náplastí. Co jsem z toho využila? Náplasti, 2 triky a kraťasy. Ale znáte to, štěstí přeje připraveným. Proto nic nepodceňujte – hlavně né napoprvé. Druhá výprava po 3 letech byla už více punková (ale o tom zase jindy).

POCITY

2 dny před odletem na mě prý přišla panika (psalo se tak v mém deníčku). Většinou lidi na napadne, že by to mohlo být z letadla, že někde zabloudíme či se už nevrátíme. Naopak! Všechny tyto fakty byl pohonem k tomu zažít velké dobrodružství. Jediné co mě stresovalo, jestli mi tu crosnu vezmou jako příručný zavazadlo a nebudu muset platit extra peníze. Teď menší úryvek z mého deníčku:

05/09/2018

Šla jsem spát po půl 10. V 11 jsem musela rožnout* telefon a googlit zda nám při kontrole jsou schopni vzít trekové hole. K mému "uklidnění" jsem se dočetla, že můžou. Prostě jen pár dnů do odjezdu a já zjišťuju docela podstatné info. ( Pokud toto budu číst za pár let, tak doufám, že už jsem zodpovědnější v té době:D). Nicméně, uvažujíc o této cestě, tak se jóó KURVA už TĚŠÍM!!!

*rozsvítit 

Pominuli styl psaní a vyjadřování tak to bylo dost chabé, ale ty pocity a stres tam jde cítit, nebo? Čtu to po 3,5 letech a né, zodpovědnější v takových přípravách nejsem. Řekla bych, že je to snad i horší. A to mě děsí. Každopadně, kdybych byla zodpovědná, někdy by mi do cesty nepřišly takové zážitky jako v roce 2021.

SHRNUTÍ

Dívam-li se na to zpětně, docela mě to baví. Vidět posun ve psaní, prožívání cest a pohledu na svět. Občas bych se vyfackovala, jindy zase pochválila. Do dneška jsem vděčná té mladé žurnalistce, kterou jsem mimochodem od té doby sledovala na FB. Jmenuje se Hope, a asi to není náhoda. Poutní cesta mi přinesla mnoho dobrého a první moment kdy jsem si sahla na dno. Nelituju žádného kroku, který jsem na půdě španělské a portugalské doposud zanechala, a těším se, až se zpětně ohlédnéme za mými zážitky. 

Zmrzlina = no prostě byla vzhledově ta nejlepší! A taky 12 dní se neslo v duchu jídla.
Vinice = lépe bych tu cestu na jedné fotografii neuměla vystihnout.

adelakocurova
Ahoj, jsem Adéla, a těší mě, že jsi zavítal/a na můj profil. Když sdílím zážitek tak je to proto, že k němu mám velmi silné emoční pouto. Dozvědět se můžeš o mé první solo cestě do Irska, rok AuPair v Německu, 3 týdny vedoucí v Černé hoře, léta strávené v rakouských alpách – pracovně, či poutní cesty do Compostely a prodloužené víkendy v zahraničí. 6 let na cestách a trilion zkušeností.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 33 let Česká republika
Jindřich Brychta
8 mes
Ta fotka z té vinice ...Wau :)) Romantika
Nejčtenější cestology
 
1
Neapol #3 : Chaos jménem doprava
 
2
(Neuvěříte) Ceny na Bali
 
3
Protesty v Bratislavě
 
4
The Making of Harry Potter!
 
5
Petra ve dne, nebo v noci? Jordánsko
 
1
Neapol #3 : Chaos jménem doprava
 
2
(Neuvěříte) Ceny na Bali
 
3
The Making of Harry Potter!
 
4
Protesty v Bratislavě
 
5
Road trip po Rakousku
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
37 cestologů 13 odběratelů
Mishka Travels
21 cestologů 43 odběratelů
pechackova-v
16 cestologů 20 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
vzhurudonekonecna
13 cestologů 16 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
MADEIRA | FUNCHAL nemít lanovku a taxíky, tak lidem upadnou nohy 
ODEBÍREJ MŮJ YOUTUBE KANÁL 
Jindřich Brychta
0 komentářů
 
K moři s berlemi
Tentokrát žádný návod, jen osobní zkušenosti (a trochu zážitků).
Tereza
0 komentářů
 
Porto a okolí 
02.08.2022-08.08.2022 prázdninová dovča kde jsme ušli přes 150km
Dominik Petružela
0 komentářů
 
3 tipy, jak cestovat téměř zadarmo
Tři procestované země a tři různé způsoby, jak to zvládnout i s malým (nebo žádným) obnosem peněz + čtvrtý bonusový tip, ze kterého jsem úplně odvařená.
Simona Straková
0 komentářů