První práce v Kanadě

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
17. 10. 2022
13 min.

Jak a kde hledat práci

Když se vám podaří úspěšně získat working holiday víza do Kanady, tedy legální pracovní povolení, není nač čekat a můžete začít hledat práci. Někteří volí pomoc od různých agentur typu Czech Us, které vám pomůžou s celým procesem získání víz a pak i najití práce samotné. Za víza si agentura účtuje 7000Kč a po tom, co vám najde práci, dalších zhruba 14000Kč. Bohužel moc kladných referencí jsem neslyšela. Proto osobně doporučuji si práci shánět sám, i když vám z toho někdy budou vstávat vlasy na hlavě. My jsme si založili účet na indeed.ca, což je portál, kde zaměstnavatelé inzerují své volné pracovní pozice a vy si vybíráte z obrovské nabídky míst. Krom tohoto portálu můžete využít ještě kijiji.ca nebo craiglist.ca. Po založení profilu stačí nahrát životopis, vyplnit jejich otázky, obrnit se trpělivostí a začít obepisovat inzeráty. Připravte se na to, že i když rozešlete třeba 30 applications, ozve se vám zpátky sotva jeden člověk. Většina z nich na vaše zprávy nereaguje, dokud nejste v Kanadě, nemáte kanadské číslo, adresu a daňové číslo. Pokud vám nevadí letět do Kanady a začít shánět práci až tady, je to rozhodně jeden ze způsobů. Příletíte, strávíte noc na hotelu, druhý den obejdete město a klidně další den už můžete nastupovat do práce. Mluvím především o pozicích jako jsou uklízečky, servírky, pomoc v kuchyni a podobně. My jsme měli to štěstí, že se nám sami ozvali z Banff lodging company BLC spadající pod Caribou Properties. Brzy jsme se domluvili na online pohovor, který shodou okolností vedla Češka. A jelikož se nám nikdo jiný neozval, práci jsme vzali.

 

Facebookové skupiny:

Bow Valley Jobs (Lake Louise and Banff and Canmore)

Czechs and Slovaks in Banff (Cesi a Slovaci v Banffu)

Banff Canmore Day Jobs/Employment

 

Pomoct od Job Resource Centre

Pro rezidenty Banffu a Canmore je tu možnost navštívit místní JRC. Před první návštěvou je potřeba domluvit si schůzku. Sebou potřebujete CV, work permit a SIN číslo. Strávíte tam zhruba 30-60 minut, záleží, s čím vším potřebujete pomoct. Mně osobně paní překopala celé CV podle toho, jak to dělají tady v Kanadě a musím přiznat, byla jsem v šoku. Pak mi řekla, ať si v práci řeknu o víc peněz a to byla naše schůzka. Ve výsledku mi pomohla akorát se CV ale jinou práci pro mě jsme nenašli. Můžete to zkusit a uvidíte.

 

Banff Lodging Company
BLC vlastní v Banffu přes 13 hotelů, 7 restaurací, 2 lázně, půjčovny a mnoho dalších budov. Patří mezi největší zaměstnavatele. Zaměstnance láká především na možnost poskytnutí tzv. staff accommodation, což je sdílené bydlení s ostatními zaměstnanci v BLC. Jak už jsem psala v předešlém článku Život v Banffu, v kapitole bydlení, my s Ondrou bydlíme v rodinném domě se dvěma Kanaďankama, máme sdílenou koupelnu a kuchyň. Denně se nám z platu strhává 13CAD za nájem osoba/noc (od ledna to bude 15CAD). Nejvíce volných pozic je právě na housekeeping, méně pak na servírky, kuchaře. Já osobně mám s prací na hotelu zkušenosti už z Čech, kdy jsem dva roky pracovala jako recepční/uklízečka u nás ve městě. Letní brigáda. Ondra žádné takové zkušenosti neměl, nicméně na tom není nic těžkého a naučí se to opravdu každý.

 

Co je potřeba zařídit

Abyste mohli legálně pracovat, musíte mít tzv. SIN číslo (social insurance number). Zažádat o něj můžete až z Kanady, ne dříve. Buďto online nebo zajdete na pobočku Service Canada. Budete potřebovat pas, pracovní povolení (vaše víza) a adresu trvalého pobytu v Kanadě. Nemusíte nic platit, celý proces je zadarmo. Vyřízení pak trvá okolo 20ti dnů, ale pracovat můžete už ode dne, kdy jste o SIN zažádali. To vám pak přijde poštou na vámi uvedenou adresu. Více https://jakdokanady.cz/sin-cislo-socialniho-pojisteni/.

Aby vám mohla chodit výplata, musíte vlastnit kanadský účet. My jsme zvolili CIBC, protože vedení účtu je první rok zdarma. Schůzku si musíte sjednat předem, trvá zhruba 20 minut. My jsme si s Ondrou založili účet dohromady, každý máme vlastní debetní kartu. Momentálně žádáme i o kreditní kartu, protože jak jsem zjistili, bez ní tu nemůžeme prakticky nic. Půjčovny jiné karty neberou.

 

Housekeeping aneb uklízení

Naše směna začíná v 9h ráno v laundry (prádelna), kde se všichni sejdeme a připravujeme si věci na ten daný den. Manažerka utvoří týmy po třech lidech, kdy jeden dělá postele, druhý kuchyně a třetí koupelny. S tím, že se v týmu vždycky dohodneme, kdo chce co dělat nebo jestli se budeme střídat. Ráno je potřeba připravit tzv. caddy, což je plastová přepravka, do které se dávají všechny potřebné chemikálie, houbičky, pytle do košů a podobně, pro úklid koupelny. Dále chystáme batoh na úklid kuchyně. Tady je potřeba doplnit sprej na prach, houbičky, pytle do košů, kafe a čaje, tablety do myčky atd. No a nakonec se zkontroluje vysavač, mop a můžeme vyrazit. Každý tým máme svoji vlastní tabulku s čísly pokojů, které ten den musíme uklidit. Zároveň nám sem manažerka píše speciální požadavky, jako např. pet room, vacuum properly. Obvykle uklízíme od 10-15 pokojů denně na tým (na hotelu se nachází celkem 105 pokojů). V závislosti na velikosti pokoje strávíme úklidem od 30-45 minut. U většiny z nich máme od housemana nachystané biny, což jsou plastové boxy s ručníky, povlečením, utěrkami a vším možným. Od 12:30 pak máme půl hodinovou pauzu na oběd. Pokoje by měli být uklizené do 16h, nicméně málokdy se to podaří. Zvlášť poslední dobou, kdy toho je opravdu hodně. Naši práci potom kontroluje buďto roomchecker, který je součástí týmu a nebo přímo supervisor, který je ještě o level výš nad ním. Jsou zodpovědní za to, že předají perfektně uklizený pokoj. Náš den končí většinou kolem 17h. V laundry občas ještě pomáháme housemanovi skládat ručníky a připravovat biny na další den. Poté si rozebereme jídlo, co se našlo na pokojích a můžeme jít domů. Co se týče nálezů na pokojích, tak oblečení, elektronika a podobně se musí hlásit a vracet. Ale jídlo si můžeme nechávat. Spoustu věcí se vyhodí, ale hodně si domů nosíme vajíčka, ovoce a různé dobrůtky jako arašídové máslo a musli tyčinky.

 

Kolektiv

Musím přiznat, že jsme měli opravdu velké štěstí na zdejší kolektiv. Většina z nás tu jsme cizinci. Máme tu kolegy z Taiwanu, Chile a pak z menší části z Kanady. Momentálně je nás tu i dost Čechů. Jsme tu skvělá parta, hodně si pomáháme a během dne se nenudíme. Někdy si během úklidu zpíváme, jindy řešíme rozdíly ve vzdělávacích systémech, učíme se jazyk toho druhého nebo si prostě povídáme o tom, co všechno kdo už navštívil. Naše manažerka je nejlepší člověk pod sluncem. Velice schopná, ochotná a inteligentní žena. Oproti manažerům z ostatních hotelů je Noemie opravdu člověk na svém místě. Hodně uslyšíte ostatní lidi zaměstnané pod BLC v jiných hotelech, že jejich práce je ta nejhorší na světě a že BLC nedoporučujou. Nicméně problém je právě ve vedení, které není schopné zařídit zásobování hotelu a podobně, díky čemuž vzniká chaos a problémy.

Benefity

Jak už jsem říkala, BLC vlastní v Banffu mnoho budov. Proto nám také poskytuje tolik výhod v rámci všech jejich podniků. My nejvíce využíváme slevu 40% na jídlo v restauracích, 50% slevu v půjčovně na kola, zadarmo kanoe na Bow River a lekce jogy zadarmo. Koho by zajímalo více, výčet benefitů najde zde https://blcemployees.com/benefits/. Krom toho máme zařízené ubytování, pracovní uniformy a ještě zásoby jídla z pokojů. Oblečení, které se najde, se dává na měsíc do trezoru, kdyby se hosti ozvali a chtěli ho vrátit. Když se nikdo neozve, opět, rozdává se to mezi housekeepery. Další velice příjemnou věcí je to, že pokud tu pracujete déle než 3 měsíce, máte nárok na jednu noc zadarmo v kterémkoliv hotelu pod BLC. Zároveň dostanete o svátcích zaplaceno 2x tolik. Co se týče slev na dopravu, dostali jsme za 5CAD kartičku na mhd, kterým můžeme jezdit neomezeně. Čas od času BLC pořádá různé akce, jako staff barbeque, kde jsme měli jídlo zadarmo a platil se pouze alkohol, za velmi příznivé ceny.

 

Souhrn

Pracovní hodiny: 9-17h (variabilní)

Pracovní dny: podle domluvy, většinou 5-6 dní v týdnu, dny volna máme středa, čtvrtek (je to různé)

Plat: 16CAD/h, roomchecker 16,50CAD/h, supervisoři ještě více

Dovolená: dle domluvy

Výpovědní lhůta: 2 týdny

Sick day: neproplácí

 

Pokud byste měli zájem o zajímavější práce než je úklid na hotelu, připravte se na to, že to není tak jednoduché. U velkého množství zaměstnání chtějí například kanadský řidičský průkaz,  x let zkušeností, certifikát první pomoci a jiné. Zapomeňte na to, že nějaké kurzy z Čech by tu někoho zajímali. Je potřeba si za nemalé peníze udělat ty jejich. Ale poté se vám otevřou možnosti a můžete dělat například ski instruktora, bike instruktora nebo jezdit s rolbou po sjezdovce. Pokud byste hledali práci v oboru, zkontrolujte si, na co se vaše víza (ne)vztahujou. Jestliže by vás zajímala práce v nemocnici nebo childcare, museli byste v rámci žádosti o víza podstoupit i lékařskou prohlídku. Nebo si jí dodělat tady v Kanadě dodatečně za 300CAD (což se nevyplatí Horste). WH víza jsou tzv. otevřená víza, tudíž si tu v pohodě můžete najít i druhou práci. V tom omezení nejste. Pokud by vás zajímalo ještě něco víc, neváhejte se zeptat dole v komentářích. Co vím, to odpovím. Co nevím, to zjistím.

 

 

 

 

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

kudlickovamartina
kudlickovamartina
kudlickovamartina
1 r
Ahoj, díky za super článek :) nebudete v nejbližší době náhodou nabírat? 😁
Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
Lenka Skořepová
1 r
Ahojda Marťo, moc děkuju. BLC má problém s nedostatkem zaměstnanců pořád, ale doneslo se k nám teď, že chtěj snižovat náklady, takže se bojím, že nám nikoho sem nepřidají, i když by to bylo potřeba. Myslím k nám do hotelu konkrétně. V Hidden Ridge, resort vedle nás má sakra problém s lidma, protože neustále někdo nechodí, ale zase tam je to šílený. Můžeš to minimálně zkusit a uvidíš ☺
kudlickovamartina
kudlickovamartina
kudlickovamartina
1 r
To je škoda, každopádně děkuji za info! :)
filowsangelo
filowsangelo
filowsangelo
1 r
Ahoj, super článek... Ve středu jsme s přítelkyní dorazili do Banffu a ve čtvrtek ráno jsem na stránkách BLC zažádal o jednu práci. Jak dlouho myslíš, že můžu čekat na odpověď? Díky, Filip
Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
Lenka Skořepová
1 r
Ahoj. Moc děkuju :)
Psal si na HR nebo si žádal přes indeed?
filowsangelo
filowsangelo
filowsangelo
1 r
Přímo na jejich stránkách jsem si udělal profil a poslal tam resume a cover letter
Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
Lenka Skořepová
1 r
Takže hádám Dayforce. Hele, obecně tady v Kanadě odpovídání je děsně naprd. Zkus ještě kontaktovat HR (human resources) hr@bestofbanff.com ☺
filowsangelo
filowsangelo
filowsangelo
1 r
Dayforce neznám. Na banfflodgingco.com mají možnost apply online, na kterou mě odkázali i v kanclu na Bear Street.
Takze dík, zkusím email
Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
Lenka Skořepová
1 r
Zkus to a uvidíš. Jinak s tím odpovídáním je to fakt bída, takže ti nedokážu říct. Musíš to zkoušet, zkoušet, zkoušet.
Mohlo by se ti také líbit

Chystáš se do Alberty a nevíš, kam se podívat?

pechackova-v
Žena 25 let

a jeho krásy...

pechackova-v
Žena 25 let

Náš poslední týden v Kanadě a tipy, co vidět ve Vancouveru

Lenka Skořepová
Žena 24 let

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let