Saúdská Arábie

batuzkar
batuzkar
Muž Česká republika
24. 11. 2022
5 min.

Saúdská Arábie

Cestovatelská přednáška vychází z mé cesty po Saúdské Arábii z jara roku 2022 a je doplněna o faktické informace a zajímavosti o této zemi, její kultuře historii a náboženství. Mezi témata, kterým byla věnována pozornost patří bezpečnost v Arábii, ubytovací a další služby, doprava a řízení v zemi s nejhorší statistikou dopravních nehod na světě, možnost návštěvy Mekky a Medíny, nebo tipy na místa, která by za návštěvu určitě stála. Zazní i informace o historii a vzniku Saúdské Arábii, rozdíly mezi Muslimy, jejich svaté pouti do Mekky a spoustu dalšího. Snad v této přednášce najdou alespoň zevrubné odpovědi ti, kteří se do Arábie chystají a co vím podle ohlasů na můj cestopis z SA, není jich málo. 

V době, kdy jsem do Arábie letěl já jsem jako nejvhodnější spoj našel let z Prahy do Jordánského Ammánu a z Ammánu do Jeddah. Několik měsíců poté otevřel Wizzair linku z Vídně do Dammánu, nebo Jeddah, případně z Budapešti do Dammánu. Například zpáteční letenky z Vídně do Dammánu se aktuálně prodávají od cca 100 Eur. Využít lze i další kombinace, například Flynas z nějaké více, či méně zajímavé destinace.   

Pro vstup do Saúdské Arábie je potřeba vízum. To lze získat elektronicky zde https://visa.visitsaudi.com Cena je cca 3500 Kč. Vízum po zaplacení přijde do emailu, stačí ho vytisknout, do pasu se nelepí. Od zaplacení po doručení víza uplynulo asi 15-20 minut. V kombinaci s levnou letenkou z dostupné Vídně, nebo Budapešti nebyla Saúdská Arábie nikdy tak dostupná, jako nyní. Další případná doporučení a inspiraci co v Saúdské Arábii vidět můžete získat na oficiálním webu podporujícím turismus v SA: https://www.visitsaudi.com

Tipy co dalšího vidět

Několik míst, která dle mého stojí za návštěvu, ale která jsem neměl možnost převážně z časových a organizačních důvodů vidět. Například Al Ula a Wadi Lajab jsou od sebe vzdáleny přes 1700 km. Půjčení auta je pro poznání Saúdské Arábie nutnost, některé vzdálenosti je ale vhodné přeletět. 

Mekka a Medina

V okruhu kolem Mekky se nacházejí kontrolní stanoviště, kde se dohlíží na to, aby do města nevstoupili nevěřící. Kolem Mediny nic takového není a vstup do města je možný, s výjimkou vstupu k Mohamedově hrobce. Ubytování je ale vhodné si zajistit dopředu, přece jen sem míří velké počty věřících.

Doufám, že uvedené informace a zážitky budou užitečné cestovatelům, kteří se chtějí do Arábie vydat a poznat ji na vlastní oči, nebo alespoň pomohu těm ostatním rozšířit povědomí o této zemi a možná zbourat některé mýty. Pokud by se snad přece jen objevila nějaká nezodpovězená otázka, nebo by snad měl někdo přesnější a aktuálnější informace, budu rád, když se podělíte třeba v diskuzi.

batuzkar
https://www.youtube.com/channel/UCpwTRa5HH_gv_xkLKx6K6EQ
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

Cesta do tajemného království

batuzkar
Muž

Náš výlet do Saudské historické Al Uly.

e.jandov
Žena