Sdílej cestolog:
()

Když jsme s přítelem plánovali tenhle výlet, rozhodli jsme se ho pojmout LOW COST (spát ve stanu, cestovat stopem, chodit pěšky). Sehnali jsme si levné letenky, zabalili si věci - oba jsme měli malý batoh, do kterého jsme si dali jen to nejnutnější (na 20 dní) - věci na stanování jsme měli svázané dohromady, jako další cestovní zavazadlo a nic víc jsme s sebou neměli.

Tehdy jsme odlétali brzy ráno z Edinburghu (tam jsme tenkrát žili) do Belfastu. Let trval jen chviličku, a tak jsme se o pár hodin později ocitli v hlavním městě Severního Irska. Hned po příletu jsme zamířili k infocentru, abychom si koupili lístky na autobus do centra. Tam na nás čekalo první nemilé překvapení. Měli jsme s sebou vyměněná eura v hotovosti a teprve tady jsme zjistili, že se s nimi v Severním Irsku platit nedá (místní měnou je libra). To jsme až do té doby nevěděli… 😀 Lístky jsme tedy zaplatili kartou, nasedli jsme na autobus, odjeli někam do centra a vydali se hledat bankomat...

Během dne jsme si prošli centrum Belfastu:

Navštívili jsme Belfast City hall, která je vážně nádherná..

Na různých místech jsme narazili na tyhle krásné skleněné vitríny týkající se seriálu Game of Thrones. (V Severním Irsku se natočilo přibližně 75 % scén seriálu)

Podívali jsme se k rodišti Titanicu, kde můžete navštívit muzeum.

Cestou od muzea jsme si nakoupili jídlo a šli hledat místo, kde bychom si mohli postavit stan a přenocovat. Došli jsme až k místní ZOO, kde bylo takové malé parkoviště a u něj prostor, kde jsme si postavili stan. Navečeřeli jsme se a jelikož začínala být zima a my byli po celém dni unavení, šli jsme si lehnout. 

První noc ve stanu nebyla moc příjemná.. Budila nás zima, takže jsme se pořádně nevyspali. Ráno jsme byli oba zmrzlí a rozlámaní. Na spaní ve stanu to fakt nebylo, takže jsme si na další noci sháněli ubytování. (Většinou jsme ho zařizovali až na poslední chvíli, protože jsme sami nevěděli, kam se zrovna dostaneme.)

Ráno jsme se vydali po pobřeží dál k severu. Protože byla zima, svezli jsme se autobusem k hradu Carrickfergus castle. Tam jsme také poprvé vyzkoušeli stopování. (Většinou stopoval přítel, ale občas jsem si to taky vyzkoušela a musím říct, že to byla celkem sranda.. Díky tomu jsme potkali spoustu skvělých lidí a byli jsme překvapení, jak rychle nám zastavovali. Všichni byli moc fajn a přátelští.) Po chviličce stopování nám zastavil moc fajn pán, který nás dovezl do malého městečka Ballygalley, kde jsme si zařídili ubytování. Večer jsme si prošli pobřeží, na pláži posbírali odpadky a udělali pár dronových záběrů.

3. den jsme se vydali z města dál a kousek za městem si stopli mladý pár. Vzali nás až do přístavu Carnlough, kde se natáčela scéna s Aryou Stark - Bravoos Canal (GOT).

Poté nás odvezli do takové malé vesničky, odkud jsme se autobusem svezli do Glenariff Forest parku, kde jsme si udělali procházku k vodopádům a zastavili se v Glenariff Tea House na obědě.

Odtud jsme se dostali stopem až do městečka Cushendun, kde jsme se šli podívat na Cushendun Caves, kde se natáčela další ze scén Her o trůny. 

V následujících dnech jsme putovali k provazovému mostu Carrick-a-Rede Rope Bridge, kde bylo poměrně dost turistů, takže jsme si museli chvilku počkat, než jsme se přes most dostali na druhou stranu. Platí se tu vstupné a most je hlídaný, takže na něj nemůžete vstupovat sami.

Nedaleko odtud je Giants causeway, které jsme chtěli navštívit, ale ve finále jsme z něj byli dost zklamaní.. Je tu postavená obří vstupní hala, vstup je zpoplatněný a k pobřeží je zavedená autobusová doprava, takže je tu poměrně dost turistů.

Další, co jsme v Irsku navštívili byla cesta The Dark Hedges. (Opět filmové místo GOT). Tohle místo bylo zajímavé - je to v podstatě dlouhá cesta/silnice, která je obklopená z obou stran různě pokřivenými stromy.

Po té, co jsme procestovali Sever, jsme se dopravili do Dublinu s myšlenkou, že si půjčíme auto a projedeme jih.

Našli jsme si ubytování blízko letiště a ráno se vydali do půjčovny. Tady jsme s velkým zklamáním zjistili, že nám auto nepůjčí, protože nám v tu dobu ještě ani jednomu nebylo 21, což bylo jejich podmínkou. Nevěděli jsme, co budeme dělat, protože místa, která jsme měli v plánu navštívit byla většinou daleko od sebe a tak se nám to zase zkomplikovalo. Zároveň jsme řešili zpáteční letenky, které jsme si chtěli přeobjednat na dřívější let, protože nám pořád zbývalo hodně dní do odletu a už jsme měli většinu míst procestovaných. Už jsme byli celkem zoufalí, protože jsme neměli žádný plán..

Vyřešili jsme to tak, že jsme si koupili lístky na autobus k hradu Rock of Cashel, kam jsme prostě odjeli. 

Zbylé dny jsme procestovali stopama, díky nímž jsme se podívali na další zajímavá místa. Mezi takové poslední místo, které bych tu chtěla zmínit je Mizen bridge. Určitě stojí za návštěvu!

Také jsme podruhé navštívili Dublin, kde jsme se podívali do Guinness Storehouse, na výrobu tradičního piva, čímž jsme naše putování Irskem zakončili.

Za tenhle náš výlet jsme se projeli 18 stopama a jen párkrát jsme si zaplatili cestu autobusem.Neměli jsme dopředu vymyšlený plán, měli jsme jen uložená místa, která jsme chtěli navštívit a ze dne na den jsme si určovali, kam se zrovna vydáme. Potkalo nás pár nepříjemností, ale to už k cestování zkrátka patří..

Kdybych měla porovnat, která část se mi líbila více bylo by to stoprocentně Severní Irsko! Je zde spousta krásných míst, nádherná příroda, klid a také plno filmových míst Game Of Thrones. Takovou zajímavostí je, že jsou po celém severu Irska různě rozmístěny dveře, ve kterých je vždy vyryto něco tematického ke každému královskému rodu. Tyto dveře byly kdysi vyrobeny z jednoho ze stromů v The dark hedges, který byl díky bouřce poražen. My jsme viděli pouze dvoje a moc se nám tenhle nápad s putováním za dveřmi líbil.

Během pár dní jsme toho zažili spoustu:

Přespali jsme v chatce ve tvaru sudu.

Zaplatili jsme si projížďku lodí a viděli delfína (v Irsku, kdo by to řekl).

Svezli jsme se v pošťáckým autě (mezi balíky) s pošťákem, který nám zastavil, i když jsme vůbec nestopovali. 

Byli jsme ubytovaní u skvělé irské paní (s pejskem Brunem), se kterou jsme si krásně popovídali, dostali od ní pár tipů na místa v okolí a jídlo s sebou na cestu.

Jednou se nám podařilo stopnout kluka (národností Rus), který s námi strávil den návštěvami hezkých míst.

Poznali jsme senzační starší pár, který nás překvapil tím, jak ve svých letech cestují i přes zdravotní omezení, která měli.

A tak dále..

I přes to, že jsme měli vyhrazených 20 dní jsme náš výlet ukončili dříve. Musím říct, že i přes ty nepříjemnosti, které nás potkali, se mi putování Irskem moc líbilo a odnáším si plno krásných vzpomínek.. <3

Líbí se ti příspěvek? Ohodnoť ho!

Jak moc se vám líbil tento cestolog?

Průměr hodnocení / 5. Hodnotilo lidí:

Cestolog ještě nikdo nehodnotil.

Sdílej cestolog:
Příspěvek od 

Jmenuju se Verča a ve svých 19 letech jsem s přítelem vyrazila do Oxfordu jako Au Pair. Odtud jsme se vydali do Skotska, kde jsme absolvovali pěší cestu West Highland Way, půjčili si auto a objeli s ním Isle of Skye, zabydleli se v nádherném městě Ednburghu, kde jsme nějakou dobu žili a poznávali krásy okolí. Stopem jsme projeli celé Irsko a později odletěli poznat krásy Thajska a Indonésie. Miluju cestování a objevování nových míst a proto jsem tady mezi vámi :)

více o autorovi

Také máš kapsy plné zážitků?

Vytvoř svůj cestolog a poděl se o zážitky s dalšími cestolidmi.
Napsat cestolog

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ DOBRODRUŽSTVÍ  NA VÁŠ EMAIL
Přihlášením souhlasíte se 
zpracováním osobních údajů.

Připraven na blogování?

Podělit se s lidmi o svá dobrodružství už nemůže být jednodušší! Stačí se zaregistrovat a můžeš začít ihned psát o své cestě.
Začít blogovat
cestolidi.cz
© 2017-  
2020
 cestolidi s. r. o.  
Vytvořeno s  
  k cestování.
envelopeusermagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram