Tipy na výlety v okolí Squamish

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
11. 9. 2023
16 min.

Máte cestu přes Squamish a nevíte, co navštívit? Možností je tu více než dost a proto jsem pro vás dala dokupy malého průvodce. Ve zkratce jsem popsala hiky, které jsme sami navštívili. Pokud by vás o nich zajímalo více, věnovala jsem jim samostatné články. 

 

Ve Squamish

1. Stawamus Chief
Velmi populární hike kousek od centra Squamish. Tato skála je největší granitovou skálou na světě a nabízí návštěvníkům nádherný výhled na fjord a celé město. Celkově se jedná o výstup na 3km s převýšením 700 metrů, takže je důležité si přinést vhodné vybavení a dostatek vody.Trail sestává z tří různých vrcholů. První vrchol se nazývá „The Chief“, druhý vrchol „The Second Peak“ a třetí vrchol „The Third Peak“. Výstup na každý z vrcholů je samostatnou výzvou. První vrchol je nejvyšší a také nejtěžší z nich všech. Cesta na vrchol začíná na parkovišti, které se nachází na konci ulice Stawamus Chief Parkway. Zde začíná dobře značená stezka, která vás provede lesy a po kamenných schodech na první vrchol. Trasa je poměrně náročná.

2. Shannon Falls
Velice nenáročná procházka nedaleko centra Squamish. Auto zaparkujete na parkovišti u Sea to Sky highway a poté se vydáte po vyasfaltované cestičce až k vodopádům. Jedná se o zhruba 300m stezku. Na konci je vybudovaná vyhlídka na nejvyšší vodopád v BC. V letních dnech můžete využít piknikových stolů v parku a udělat si tak pěkné odpoledne. Jinak se jedná o ''výlet'' na 15 minut.

3. Smoke Bluffs
Squamish je nejlepší horolezeckou destinací na západním pobřeží. Jedno z dobrých lezeních najdete zhruba 10 minut chůze od centra, a to na Smoke Bluffs. Pokud se ale lezení nevěnujete, můžete si tu udělat různě dlouhé procházky. Po cestě narazíte na spoustu krásných výhledů na fjord a okolní hory. Pohádkové lesy, které squamishská příroda nabízí, vás budou oklopovat celou dobu. Tato oblast je protkaná sítí bajkovacích stezek, je tu spoustu cestiček pro běžce, takže si tu každý přijde na své. Můžete tu bloudit křížem krážem a nebo se vydat na 20km okruh přes Mt. Crumpit až k Mamquam Falls a zpět, jako jsme to udělali my. Záleží na vás. 

4. Four Lakes Trail
Kdo by pohrdnul nenáročnou procházkou okolo 4 jezer. Cca 10minut jízdy ze Squamish se nachází parkoviště, od kterého se můžete vydat na 5ti km okruh lesem. Buďto můžete začít proti směru hodinových ručiček a tedy jít postupně do kopce okolo Stump Lake - Fath Lake - Edith Lake a sejít kopec dolů k Alice Lake a nebo si vyšlápnout kopec u Alice Lake a pak jít postupně dolů. Ať už si vyberete jakkýkoliv směr, výhledy budou pokaždé krásné. Za Stump Lake můžete sejít k řece a horkých letních dnech se osvěžit. Alice Lake je ze všech 4 jezer největší a nabízí tak mnohem více. Je tu kemp, piknikové stoly, molo, spoustu lidí sem jezdí na paddleboard.

5. Mamquam Falls
Opět nenáročná procházka na zhruba 2km. Auto můžete nechat na FSR (forest service road) nebo ve Valleycliffe. Od FSR vede gravelová cesta až k mostu nad vodoápady, odkud máte výhled na obě strany. Pokud půjdete proti proudu řeky, narazíte na kamenitou plážičku, ale z vodopádů nic moc neuvidíte. Jestliže se ale vydáte po proudu (je tam více stezek), pak uvidíte celé vodopády. Podél řeky vede cestička lesem, která vás zavede až ke klubu kajakářů. K vodopádům samotným se úplně nedostanete. Nicméně buďte na cestě opatrný, není zpevněná a hladina řeky se může neustále měnit. 

6. Sea to Sky gondola a okolní hiky
Pokud plánujete ve Squamish strávit delší dobu, vyplatí se vám koupit roční gondola pass. Cesta z parkoviště nahoru pěšky nepatří zrovna k těm nejjednodušším, a tak věřím, že stejně jako my uvítáte malou pomoc lanovky. Nahoře od gondoly vede velké množství různě náročných trailů. Věnovala jsem jim samostatný článek, proto je tu nebudu rozepisovat dopodrobna. Pokud ale hledáte ty nejlepší výhledy na Squamish a fjord, pak tohle je vaše number one volba. 

7. Elfin Lakes
Elfin Lakes, nacházející se v horském masivu Garibaldi Provincial Park nedaleko města Squamish, jsou jedním z nejkrásnějších míst na výlet. Tyto dvě alpinská jezera, obklopená nádhernými horami a ledovci, představují skutečný ráj. Výlet na Elfin Lakes je zážitkem, který vám umožní prozkoumat ohromující scenérie a zažít kouzlo kanadské divočiny. Cestou na parkoviště oceníte off-roadový vůz, ale není to must-have. Odtud vás pak čeká 11km cesta s převýšením 870m. Odměnou vás jsou nádherné aplinské louky a dechberoucí výhledy na okolní hory. 

8. Slhanay Peak
Tenhle patří k těm, které jsme ve Squamish bohužel nestihli. Nicméně Slhanay Peak patří k velmi náročným výstupům, podobně jako Stawamus Chief. Nabízí ale výhledy jak na fjord, tak na město. Jedná se o 6km hike s převýšením přes 600m, což mluví samo za sebe. 

 

Do 1h cesty

1. Tunnel Bluffs
Pokud hledáte dechberoucí výhledy, nemusíte hledat dál než na Tunnel Bluffs. Toto místo nacházející se zhruba 20 minut cesty ze Squamish je jednou z populárnějších turistických atrakcí v okolí. Tunnel Bluffs vám nabízí možnost uniknout ruchu města a vychutnat si výhledy na smaragdové vody fjordu Howe Sound. Výchozího bod najdete v malebném městečku Lions Bay, odkud vede stezka lesem až na vrchol skalnatého kopce. 

2. Mt. Brunswick
Tento hike jsme bohužel nestihli, každopádně stojí za zmínku. Dostanete se na něj po stejné cestě jako na Tunnel Bluffs, jen pak na jedné křižovatce odbočíte doprava. Jedná se o velice náročný hike s délkou 14km a převýšením přes 1555m. Jak už čísla napovídají, není to zrovna nenáročná procházka. Nahoře vám ale budou odměnou výhledy na Pacifik a jeho ostrovy jako Gambier Island a podobně. Spoustu lidí sem chodí na východ/západ slunce. 
    
3. Brohm Lake 
Nedaleko od Squamish, zhruba 20minut cesty autem a hned u dálnice, leží Brohm Lake. Tato oblast nabízí nejen malebné jezero, ale také několik úchvatných vyhlídek. Mezi lidmi z okolí je oblíbeným místem pro piknik a koupání, a tak čím dříve vyrazíte, tím spíše zaparkujete. Můžete si to budťo udělat procházku jen okolo jezera a nebo se vydat k vyhlídce na meandrující Cheakamus River. 

4. Jurassic Ridge
Cca 15 minut autem směrem na Vancouver leží po pravé straně dálnice Murrin Lake. Malé jezírko, ideální na koupání, pikniky, lezení nebo nenáročné procházky po jeho okolí. Jednou takovou procházkou je Jurrasic Ridge. Délka 5km s převýšením 300m. Po cestě narazíte na pár vyhlídek na fjord a Squamish. 

5. Brandywine Falls a okolí
Pokud jste milovníkem vodopádů, neodolatelným cílem pro váš další výlet by měl být nádherný Brandywine Falls v kombinaci s procházkou po trase Sea to Sky až k řece Cheakumus River. Tento výlet nabízí úchvatné scenérie, vodopády, malebné pěšiny a jedinečnou příležitost prozkoumat krásu kanadské divočiny. Brandywine Falls jsou spektakulárními vodopády, které padají z výšky 70 metrů do překrásného údolí, které je lemované kaňonem. Najdete tu vyhlídku, odkud se můžete kochat výhledy nejen na vodopády, ale i okolní hory.  O kousek dál jsou pak další dva viewpointy, ale ten úplně nejdál nabízí naprosto jiné výhledy než ten první. Koukáte se směrem ke Squamish a můžete si prohlédnout krásný Black Tusk vrchol nebo Cloudburst vrchol. Vodopád se nachází zhruba 500m od parkoviště. Ráno je ještě ve stínu, ale když na něj odpoledne zasvítí sluníčko, uvidíte i překrásnou duhu.

6. Train Wreck
V malém horském městečku Whistler, známém především svými lyžařskými sjezdovkami a outdoorovými možnostmi, se nachází skrytý poklad pro milovníky umění - Train Wreck. Někdo to nazývá jako jedinečnou atrakcí. Jedná se však o skupinu opuštěných vagónů z vlaku, které se proměnily v plátno pro graffiti umělce. Cesta k Train Wreck začíná z parkoviště Train Wreck Car Park. Odtud vede zhruba kilometrová cesta hustým lesem. Místo je oblíbené i mezi cyklisty, tak k sobě buďte ohleduplní, protože cesta je vcelku úzká. Najdete tu pár informačních tabulí, které vám prozradí něco o historii. Těsně přes samotnými vagony leží nádherný most nad kaňonem, pod nímž teče krásně tyrkysová Cheakamus River. Samotné vagony si pak můžete prohlížet uvnitř a dokonce můžete lézt i na ně. 

7. Cheakamus Lake
Cheakamus Lake, nacházející se nedaleko města Whistler, je jedním z nejkrásnějších jezer v této oblasti. Jeho azurově modrá voda obklopená úchvatnou horskou krajinou je přírodním pokladem, který stojí za to objevit. Výlet k Cheakamus Lake je skvělou volbou pro ty, kteří hledají nenáročnou procházku na ne tak moc profláklých místech. Jedná se o zhruba 10km túru s převýšením 333m. Je zde možnost kempovat a nebo zůstat jen na odpoledne a třeba si vzít paddleboard.

8. Crooket Falls
Málo známé, přesto krásné vodopády ve Squamish Valley. Cesta vede přes Grizzly habitat, takže nezapomeňte na bear spray. K vodopádům vede 5km stezka s velkým převýšením. Zkrátka se tu místy trochu zadýcháte. U vodopádu jsou hned 3 různé vyhlídky, a tak ho pokaždé vidíte z jiné strany. A věřte mi, stojí to za to. 

9. Iceberg Lake 
V okolí Squamish a Whistleru najdete nespočet jezer.  Jedním takovým nenápadným jezírkem je Iceberg Lake nedaleko Whistleru a cesta, která k němu vede je možná ještě trochu lepší než jezero samotné. Délka 20km s převýšením 1000m vám prozradí, že se nejedná  o úplně pohodový hike. Cesta k jezeru vede lesem neustále do kopce, což může být chvílemi otravné. Nicméně když vyjdete z lesa k meadows, zapomenete na všechny nastoupané metry a konečně si začnete hike užívat. Rozkvetlé leky, ledovce, výhledy na okolní hory - to všechno by vás mělo přesvědčit dát tomuto hiku šanci. 
    

10. Panorama Ridge a Garibaldi Lake 
Panorama Ridge - hike, který snad není třeba ani představovat. V BC patří k těm nejpopulárnějším výstupům vůbec a má to svůj důvod. I přes jeho délku 31km se těší velké návstěvnosti, a to především díky výhledům, které nabízí. Trail vedoucí lesy, alpinskými loukami až přes skalnaté hřebeny hor nemá ve svém okolí konkurenci. Pokud se zrovna necítíte na 31km, můžete si dát kratší okruh pouze ke Garibaldi Lake, to je něco okolo 15km. 

11. Watersprite Lakes 
Hike na Watersprite Lakes je středně náročná turistická trasa nedaleko Squamish. Silnice vedoucí k trailheadu vyžaduje auto s pohonem 4x4 a vysokým podvozkem. Samotná trasa pak vede přes lesy s několika mírnými stoupáními a klesáními. Na konci cesty se nachází krásná jezera Watersprite, která jsou obklopena horami. Nachází se tu i kemp, pro ty z vás, co byste tu chtěli zůstat přes noc a počkat si třeba na západ nebo východ slunce. Celkem vás čeká 20km s převýšením 900m.

Do 2h cesty

 

1. Joffre Lakes
Joffre Lakes patří mezi nejmalebnější a nejikoničtější jezera v Britské Kolumbii (něco jako je Lake Lousie pro Alberu). Nacházejí se v horském masivu Coast Mountains, nedaleko města Pemberton, a jsou oblíbeným cílem pro turisty. Tento výlet nabízí nezapomenutelné výhledy, turistické stezky a tři azurově modrá jezera, která vás okouzlí svou krásou. Čeká vás zde 11km s převýšením skoro 600m a taky obrovské množství lidí. Doporučuji proto vyrazit brzy. 

2. Nairn Falls
Po cestě na Joffre Lake si můžete udělat krátkou zastávku u vodopádů. Nachází se zhruba 1,5km od parkoviště a cesta vede po úzké stezce proti proudu řeky. Na konci je oplocená vyhlídka s výhledem do kaňonu pod vámi. 
    

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nás v Kanadě překvapilo a co tu mají jinak

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Vítejte v srdci divoké krásy Britské Kolumbie, kde se země setkává s nebem a kde hory…

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Nádherná příroda, křišťálově čistá jezera a okouzlující horské scenérie – to všechno…

Lenka Skořepová
Žena 24 let