TOP místa na Slovinsku

Simona Straková
Simona Straková
Žena 22 let Česká republika
10. 9. 2023
9 min.

Na Slovinsku jsem celkem strávila téměř měsíc a půl. Byla jsem tam zatím dvakrát a rozhodně se tam plánuju ještě vrátit. Jakožto milovníka hor si mě Slovinsko získalo hned po prvních pár dnech a stala se z toho pro mě obrovská srdcovka - na tom mají podíl tedy ne jen hory, ale i lidi, které jsem tam poznala.

Logarska dolina + vodopád Rinka

Tohle bylo jedno z prvních míst, které jsem na Slovinsku navštívila. Detailně jsem se o tom rozepsala v jiném článku - cestolidi.cz/cestology/pesky-kamnicko-savinjskymi-alpami-9034. V článku navíc píšu i o Solčava panoramic road, která je v podstatě hned vedle a určitě ji taky doporučuju, ať už pěšky, nebo vozidlem.

Velika planina

Velika planina je místo jako z pohádky. Všude tam chodí krávy, procházíte mezi malými dřevěnými baráčky a všude kolem se koukáte na vrcholky hor.

Jezera Bohinj a Bled

Jezero Bled je slavné svým ostrůvkem uprostřed, jehož dominantou je velký kostel. K ostrůvku se dá doplavat, nebo využít paddleboard nebo třeba loďku. Za mě to ale nejlépe vypadá z nějaké z vyhlídek, které jsou kolem jezera.

Nemám moc ráda turistická místa, a proto mě ani Bled moc nenadchnul. Ani samotní Slovinci Bled nemají rádi. Všichni mi místo toho doporučovali vždycky jezero Bohinj. K tomu jsem se ale zatím nestihla podívat. Nicméně z úst Slovinců i dalších lidí, co už u jezera Bohinj byli: Stojí to za návštěvu víc, než Bled.

Dát si v Bledu tedy třeba půl dne a projít se na vyhlídku, ze které je vidět na jezero, je za mě naprosto dostačující. V Bledu jsem taky vyzkoušela místní sladkou specialitku, kterou mi doporučovali slovinci. No, víckrát už si to nedám... 🙈😁

Vodopád Peričnik

Poměrně vyhlášený vodopád. Nevím, jestli o tom lidi moc neví, nebo se jim jen nechce moc chodit, ale nad tím "hlavním" vodopádem, který je plný lidí, je ještě jeden vodopád, který vypadá skoro úplně stejně. Jen s tím rozdílem, že u něj není zdaleka tolik lidí.

Vodopád je tak oblíbený hlavně proto, že se pod ním dá procházet. A to je pecka!

Jezersko

Jezersko je vesnička, okolo které jsou samé hory. Dá se tam jít na spoustu hiků. Já jsem tam byla ale jen "na otočku", protože jsem tam jela na focení. Navštívila jsem jen slavné jezero u vesnice a dala jsem si menší procházku údolím s horami všude kolem. V budoucnu tam možná vyrazím i na nějakou z těch hor.

PS. Na fotce je pár, který jsem tam fotila, protože nemám fotku samotného jezera.

Zelenci

Další slavné jezírko, ze kterého mají všichni stejnou fotku. Je to ale fajn třeba pro rodiny s malými dětmi nebo pro lidi, kteří mají problém s delším chozením. Od auta vede dřevěný chodníček až na místo. Nemám moc odhad na vzdálenosti, ale podle mě to není ani 1 km dlouhá procházka, tam i zpátky.

Jezero Jasna

Na můj vkus je kolem jezera i v něm poměrně dost lidí, ale ty krásné výledy na hory v okolí se prostě neokoukají.

Za mě opět jedna z fajn lokalit pro rodiny s dětmi.

Mangart

Na tuhle horu jsem měla zálusk už při loňské návštěvě Slovinska, ale neměli jsme s sebou helmy, a tak jsme to nechtěli riskovat. Letos jsem si Mangart konečně odškrtla a helmu tady beru fakt jako nutnost. Je tam všude velké množství menších i větších kamenů, které, jakmile nad vámi někdo jde, prostě občas spadnou. Měli jsme s sebou i ferratový set, protože cesta je z části jištěná. Nakonec jsme ho ani nevyužili, ale potkali jsme pár lidí, kteří ho využívali.

Nahoru jsme šli po Slovinské straně, ta by měla být údajně náročnější. Zpět dolů jsme šli po Italské straně. Tím, že se Slovinská strana uvádí jako náročnější, jsme tam byli úplně sami. Při vzestupu po Slovinské straně navíc byly mnohem krásnější výhledy, takže stopro doporučuju! Pod Mangart se dá za 10 € zajet autem, odkud vás pěšky čeká už jen cca 700-800 m převýšení. Navíc si tím ušetříte 8 km tam a 8 km zpátky po asfaltce.

Vršič

Slavné horské sedlo, na které vede silnice. Ta je oblíbená zejména autoturisty. Po celou dobu totiž jedete serpentinama a kocháte se výhledama na hory. Jednou jsem tam šla na túru pěšky a jednou jsem potřebovala jen přes kopec přejet autem na druhou stranu.

Jezera Laghi di Fusine

Tyhle dvě jezera jsou sice už v Itálii, ale je to těsně za Slovinskými hranicemi. My jsme tam šli ze Slovinska pěšky. U jezer jsem byla dvakrát. Jednou jsme kolem jen procházeli, když jsme šli na hike do hor, co jsou kolem. Cestou zpátky jsme dali v jednom z jezer koupačku. Po druhé jsem už navštívila vyloženě jezera. Kolem obou jde udělat krásná procházka.

Velika Korita Soče

Řeka Soča je známá svojí krásně zelenkavou a průzračně čistou vodou. A hlavně taky skutečně ledovou vodou! Takhle řeka je krásná sama o sobě, ale konkrétně Velika Korita Soče je místo, kde se na řeku díváte poměrně z výšky a z útesů a kamenů se tam dá do vody i skákat.

Hory

Když na Slovinsku (i jinde) půjdete do jakýchkoliv hor, věřím, že to bude prostě nádhera. Já jsem konkrétně na Slovinsku byla i na několika nižších horách (pod 2000 m n. m.) a žádná mě svými výhledy nezklamala.

Aktivity na Slovinsku

Slovinsko je také známé svými outdoorovými adrenalinovými aktivitami. Především paraglidingem, raftem nebo kajakem na slovinských divokých řekách a také canyoningem. Paragliding a sjezd řeky na kajaku jsem si už vyzkoušela, raft a canyoning si nechám zase na příště. 💪🏼

Co dál vidět na Slovinsku

Já sama mám na seznamu ještě několik dalších míst, které bych ráda viděla, a tak se kvůli nim budu na Slovinsko určitě vracet. Příští rok bych například ráda zdolala Triglav, nejvyšší horu Slovinska, a ráda bych si taky prošla soutěsku Vintgar.

Navšítili už jste některé z míst? Nebo se na nějaké chystáte? Doplnili byste něco do mého seznamu s TOP místy na Slovinsku? Dejte mi vědět do komentářů nebo na instagram.com/strakova_simona/ ❤️

Simona Straková
Milovník východů a západů slunce, dobrého jídla, hor, vodopádů a oceánu.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

Letecky, červen

Jan
Muž

Za 13 dní z Česka až do Severní Makedonie

Jaroslav Hajšman
Muž 27 let

Za 5 dní dvě města 

Eva
Žena 25 let

6 denní trip, Dolomity, Limone sul Garda, Sirmione, Benátky a Bibione

Eva
Žena 25 let