Itálie

Traintrip #1 - Milano

barborablueberry
28. 7. 2022
11 min. čtení
261x
0 komentářů

Všichni moji přátelé mají rodinu, nebo moc práce a mé toulavé nohy opět zachtěly projít kus světa a navíc jsem před začátek semestru chtěla něco ještě vidět. Co si budem, jsem velký milovník Itálie - od kávy, přes jídlo až ke kultuře. Nicméně zůstat týden v jednom místě se mi nechtěla a tak jsem naplánovala trip vlakem přes celou Itálii. Moje cesta začala Milánem, pokračovala do Florencie a skončila v Římě. Původně měla pokračovat ještě do Neapole, nicméně zde byl komplikovaný let zpět do ČR, proto jsem skončila věčným městem.

Časový plán a budget

Kvůli ubytování a letenkám jsem tohle musela mít vyřešené. Celý můj trip byl rozložený od pondělí 6. září do soboty 11. září 2021. Letenky byly doslova za hubičku - z Prahy do Milána za 250,- a z Říma do Prahy za 450,-. Letěla jsem pouze s batohem a sedadla jsem si nebookovala. 

Plán byl následující:

  • 6.-7.9. Milano (Mokinba hotel 4.300,-)
  • 7.-9.9. Florencie (Lady Luna B&B 4.900,-)
  • 9.-11.9. Řím (Nazionale Palace Suites 3.750,-)
  •  

Ubytování jsem měla řešené skrze booking.com. Solo cestování má snad jedinou nevýhodu a to, že ubytování je dražší. Kor v Miláně, které je snad ještě dražší než Řím, což byl i důvod, proč jsem tam strávila pouze jednu noc. 

Co se finanční náročnosti památek týká, tak zde jsem měla jednu velkou výhodu. Jsem student do 24let s potvrzením z historického oboru. Tudíž ve většině galerií nic neplatím. Výjimkou bylo pouze Miláno a případné rezervační poplatky na webu galerií.

Přesuny mezi městy jsem řešila vlakovou dopravou, konkrétně společností Italo. Všechny jízdenky jsem si kupovala na nádraží v automatu, kde jsem dostala automaticky přiřazené sedadlo. Tato vlaková společnost není nejlevnější, ale je nejrychlejší a rozhodně nejpohodlnější, s jakou jsem kdy takhle v zahraničí jela. Jízdenky mezi Milánem a Florencií vyšly na 70€ a mezi Florencií a Římem na 50€. 

 

 

 

Milánská doprava

Přiletěla jsem na letiště do Bergama, které je poměrně malé. Po kontrole covid dokumetnů jsem se ocitla před letištní halou, kde už čeká mnoho autobusových společností, které vás rády odvezou kam potřebujete. Krom Milána třeba do centra Bergama nebo k Lago di Como či Garda. Jízdenka stojí 10€ a jedete skoro ihned. Bookování předem je zde až zbytečné, protože do Milána jede jeden autobus za druhým.

Po Miláně je též jednoduchá doprava metrem. Autobus z letiště z pravidla zastaví u hlavního nádraží Milano Centrale, které stojí na křižvatce několika linek. Jedna jízdenka stojí 1,50€ a lze ji pořídit z automatu na každé zastávce.

Památky - co neminout

Nabízí se celá řada míst, co v Miláně rozhodně stojí za vidění. I za krátou návštěvu lze rozhodně vidět dost, jen to chce vše dobře a s předstihem naplánovat. Do hlavních památek doporučuji si vytvořit rezervaci dostatečně předem. 

  1. Leonardova Poslední večeře Páně - to byl také hlavní z cílů, co vidět. Vstupenky je nutné rezervovat předem alespoň 14dní, spíš měsíc. Pro studenta je vstup za 15€. Dílo se nachází v bývalé klášterní jídelně, kam je vpuštěno vždy pouze 15 lidí. Vstupenky se vyzvedávají 15 minut předem v kanceláři hned vedle kláštera Santa Maria delle Grazie. Z centra od Piazza del Duomo se sem dostanete pěšky do 20 minut velmi pomalou chůzí.
  2. Duomo di Milano - slavný milánský dom je snad nejznámější dominantou tohoto města. Vstup též není úplně volný, ovšem vstupenky lze zakoupit v kanceláři poblíž. Doporučuji zrovna zakoupit kombinovanou vstupenku katedrálu+střechu+muzeum. Cenově vychází nejlíp a není vázána na jeden den. Na střechu jede výtah je to opravdu monumentální zážitek. Navíc, každá ze soch, jež zdobí vnější budovu, je originál. 
  3. Galerie Vittora Emanuela II. - slavná milánská nákupní galerie, která je pasta pro oči nejen všech shopaholiků. Nachází se zde pár fancy restaurací, luxusní zmrzliny a samozřejmě mnoho drahých obchodů. Povšimněte si architektonické výzdoby, vytráží a mozajek. 
  4. La Scalla - pokud jste příznivci klasické hudny, baletu nebo opery, doporučuji obhlédnout program této slavné operní síně. Známé opery a balety jsou poněkud dražší, ovšem méně známé kladické vystoupení bývají za směšnou částku a pokud nepotřebujete sedět v prních řadách, ale vystačíte si s balkony, je částka za vstup ještě nižší. Já platila 10€ za nejvyšší balkon a náramně jsem si to užila.
  5. Hrad Sforzesco - tato pevnost je další zajímavou dominantou města. Co je ještě zajímavější je park v prostranství.

Kavárny

Přiznám se, že jsem neměla na kavárny úplně největší štěstí, nebo jsem příliš zmlsaná z Neapole a Říma. Ale přeci jen i zde jsem narazila na pár skvostů, které mohu vřele doporučit.

Tre Gazelle - malebná kavárna kousek od hlavního náměstí Piazza del Duomo. Lahodnější cappuccino jsem v Miláně neměla. 

Bar Duomo - tradiční kavárna s výhledem na celé náměstí. Nutno počítat s rušnějším místem, ale vše kompenzují tradiční zákusky a opět výborná káva. 

Motta Milano - zde jsem nebyla tak úplně za kávou, ale na aperol. Motta má dvě patra a ve druhém je krásný výhled opět na náměstí a katedrálu. Navíc je místo, kde se najíte i za dobrý peníz na to, že se nacházíte na nejluxusnějších místě v celém Miláně. Opět můj malý tip. Dejte si drink většinou zdarma nebo za malý peníz dostanete i skutečně vydatné jídlo. V případě této kavárny/restaurace to stálo zato. 

McDonald na Piazza del Duomo - trochu nečekaný tip, ale chcete li cappuccino s výborným dortíkem za 3€ A ještě s nejlepším výhledem na katedrálu, tak doporučuji všemi deseti McDonald, nebo spíš jejich McCafé na Piazza del Duomo. 

Starbucks Reserve Roastery Milano - druhý nečekaný tip. V Itálii se řetězce jako Costa a Starbuck úplně nechytly. Ale Starbucks si postavil hlavu a v centru Milána zřídil jednu ze svých exkluzivních poboček s pražírnou kávy, která se prodává a podává pouze zde. Vážení, tohle je zážitek. Jak vizuální, tak i chuťový. Navíc zde můžete pořídit sortiment (i dárkový), který jinde na světě nepořídíte. 

Café Napoli - můj malý kousek Neapole v překrásné nádražní budově. Tohle na Itálii zbožňuji. Cafe machiato za 1,20€, kterému se nic nevyrovná. A tak byl už čas jít o štaci dál.

Kam za nákupy

Milano je Mekka módy. To slyšel snad asi každý a něco na tom bude. Na to kolik jsem v Itálii strávila času, jsem zde viděla nejlépe oblékané lidi. Mých pár tipů, kam za nákupy asi nebude to největší terno, ale tak aspoň něco pro základní inspiraci.

Galleria Vittoria Emanuele II. - toužíte li si z cest přivést nějakou z nedosažitelných a skvostných kabelek Channel nebo Hermés, tak zde jste na správném místě. Potkáte se také s budtiky velikánů italské módy Gucci nebo Dolce Gabana. Nechybí Yves Saint Lauren a Dior. Krása střídá nádheru.

Corso Vittorio Emanuele II. - jen kousek od slavné Galerie naradíme na bulvár s dalšími známými a zvučnými názvy butiků, ale již cenově dostupnějších - Michael Kors, Maxmara, Zara, OVS, Cocinelle a další. Nechybí Nike a Adidas s limitovanými kolekcemi výhradně pro Milano. To platí i pro budiky Zara - to co zde, nekoupíte nikde jinde na světě. Cena je stejná jako všude po světě, ale kvalita úplně někde jinde. Jste li vyznavači jablečného stromu, jistě vás potěší návštěva lokálního Apple Storu Apple Piazza Liberty s nádherným skleněným portálem na Piazza Liberty.

Via Torina - nejdostupnější z nabídky obchodů jako OVS, Stradivarius a další fast fashion řetězce. Na konci se však nachází jedna z mých nejoblíbenějších sítí italské obuvi Primadonna. Hezčí boty v Itálii snad ani nepotkáte. 

barborablueberry
Čau!
Mé jméno je Barbora a (kdo by to byl řekl) baví mě cestování✈️. Zatím mám na kontě 16 zemí a to převážně Evropu.

Jo a jsem strašný závislák na kávě, takže pokud chceš, můžeš sledovat spojení mých dvou oblíbených aktivit na instagramu @barboraincafe.
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Last calls za polárním kruhem
 
2
Milano🇮🇹
 
3
Fatra 2020 - díl 1.
 
4
SINGLTREK SUCHÁK | Jdeme na trvz BOUDA a KRAMÁŘOVU CHATU
 
5
Kolik nás stály 2 dny v Bratislavě | Hotel, atrakce, jídlo, pití aj.
 
1
JAK CESTOVAT SÓLO: Tipy od českých blogerek
 
2
Sběr kiwi na Novém Zélandu
 
3
Kolik nás stály 2 dny v Bratislavě | Hotel, atrakce, jídlo, pití aj.
 
4
Kousek Karibiku v Evropě | Sever Sardinie
 
5
[VLOG] Dubai město budoucnosti v poušti
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
47 cestologů 15 odběratelů
Mishka Travels
21 cestologů 48 odběratelů
pechackova-v
16 cestologů 20 odběratelů
Lenka Skořepová
13 cestologů 4 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Kouzlo existuje! Kdo by o tom pochyboval...
Lago Maggiore - Isola Bella
Kája Řezníčková
0 komentářů
 
Itálie na pár dní
Lowcoast trip napříč Itálií - Řím, Pisa, Florencie, Verona, Benátky
Evgenia
0 komentářů
 
Palermo
22.6.-29.6. užitečné rady
cartoonist
0 komentářů
 
Milano🇮🇹
Mesto mody, dobreho jedla a futbalu
senoritasisa
1 komentářů