TŘEBOŇ | SCHWARZENBERSKÁ HROBKA | KAŽDÝ KDO JE TADY JI NAVŠTÍVÍ

Jindřich Brychta
Jindřich Brychta
Muž 34 let Česká republika
28. 8. 2023
2 min.

Hrobka se nachází nedaleko Třeboně, asi 1 km od třeboňského zámku, v anglickém parku, při jihovýchodní straně rybníka Svět. O stavbu se zasloužili především Jan Adolf II. Schwarzenberg se svou manželkou kněžnou Eleonorou.
Stavba započala roku 1874 vybudováním složitého systému odvodnění vlastní hrobky, zapuštěné pod úrovní terénu. Na stavbě hrobky se podíleli řemeslníci z celých jižních Čech. Za 2,5 roku výstavby bylo prostavěno přes 251 000 zlatých.

Současnost:
V r. 1940 byla hrobka s veškerým dalším majetkem Adolfa Schwarzenberga  zabavena gestapem. Poté na základě zákona tzv. Lex Schwarzenberg z r. 1947 byl celý majetek Adolfa Schwarzenberga bez náhrady vyvlastněn.  Od té doby byla hrobka pod správou příslušných státních kulturních institucí. V roce 2009 Ústavní soud ČR dospěl k závěru, že jakožto místo posledního spočinutí je hrobka pod ochranou ústavního práva na rodinný život a rozhodl o navrácení hrobky do tzv. ležící pozůstalosti Adolfa Schwarzenberga. V rámci příslušného dědického řízení byl ustanoven správcem pozůstalosti týkající se hrobky pan Karel Schwarzenberg. Od listopadu 2021 je hrobka ve správě Nadačního fondu Schwarzenberská hrobka v Domaníně, kterou k tomuto účelu založili Karel Schwarzenberg a Elisabeth Pezoldová, rozená Schwarzenbergová.

Jindřich Brychta
YouTube: Jindřich Brychta
https://www.youtube.com/channel/UCFrm_8q5Jptn2N39nT3YBow?sub_confirmation=1

Insta: jindrich_brychtaKomentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

Odebírej YT můj YT kanál 

Jindřich Brychta
Muž 34 let

🔴Odebírej můj kanál na YOUTUBE !

Jindřich Brychta
Muž 34 let

Odebírej můj kanál na YouTube 

Jindřich Brychta
Muž 34 let

Odebírej můj kanál na YouTube 

Jindřich Brychta
Muž 34 let