Watersprite Lakes 

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
29. 8. 2023
6 min.

22.7 2023

Watersprite Lakes leží v oblasti Garibaldi Provincial Park, který má bohatou geologickou historii. Tato oblast byla v minulosti formována ledovci, a důkazy o tomto historickém procesu jsou viditelné v údolích a na okolních horách. Watersprite Lakes jsou skrytým pokladem tohoto parku a těší se velké oblibě. Proto při návštěvě počítejte s tím, že je potřeba vyrazit brzy ráno. Parkoviště u trailheadu je malé a věřím, že své auto nechcete nechat někde u srázu dolů. Hike samotný nepatří k těm nejlehčím, především kvůli převýšení, které musíte zdolat. Nicméně rozhodně ho při návštěvě Squamish nevynechejte. Zároveň se hodí zmínit, že cesta ze Squamish na parkoviště je uřená pouze pro vozy s vysokým podvozkem a pohonem na všechny 4 kola. Jedná se o neudržovanou off-roadovou silnici. 

Cesta nahoru
Cesta začíná u parkoviště v oblasti Rubble Creek a vede přes lesy, potoky a postupně stoupá do vyšších nadmořských výšek. Zpočátku je to poněkud nudné, protože zhruba první 4km nic nevidíte. Postupně se ale šplháte výše, až se dostanete na stezku podél úpatí hory. Tady se vám otevřou první výhledy směrem ke Squamish a na druhou stranu k Mt. Garibaldi. S takovými výhledy v zádech pak pokračujte dál směrem k jezerům. Před finálním výšlapem musíte ještě překonat skalnaté moře - popadané kameny, po kterých všude různě vede cesta. Jsou nezpevněné, proto si tu dávejte pozor. Těsně pod jezery váš čeká závěrečné skoro šplhání do kopce. Ale nevzdávejte to! Už jste skoro tam. Klikatící se cestička mezi kameny a kořeny vás dovede přímo do srdce jezer samotných.

U jezer
Po zdolání tohoto velmi prudkého, ale naštěstí krátkého kopce vás přivítá vrchol Watersprite Tower se svou výškou 1810m.n.m. Tato skoro až pravidelná špička střeží jezera a společně s ostatními vrcholy vytváří jejich pomyslnou ochranu. Mezi těmito vrcholky se ukrývají překrásná tyrkysová jezírka. Uprostřed se nachází ostrůvek, na který je vstup zakázán. V horkých letních dnech se můžete jezírkách zchladit. Pokud ale nevyznáváte ledové otužování, posaďte se na břeh a užívejte si té krásy. Když budete mít štěstí na sluníčko, jeho paprsky úplně prosvítí vodu až na dno, což ve výsledku zvýrazní modrost vody. Je to zkrátka kouzelné. Na druhém břehu leží campground, kde si můžete dopředu zarezervovat místo pro stan (odkaz níže). Jsou tu takové dva tábory. Jeden blíže jezeru, kde jsou vybudovány dřevěné plochy pro stany a nebo pak menší plocha více vzdálená od vody. Tady nejsou přesně vymezená místa. Nemáte odsud výhled přímo na jezera, nicméně okolní skalnaté svahy vás pocitově přesunou o několik tisíc km dál až do Nepálu, který zdejší krajina chvílemi připomíná. A vzhledem k tomu, že se nacházíte hodně daleko od jakékoliv civilizace, noční obloha tu bude jistě nezapomenutelná. Cesta zpátky dolů pak vede po stejném trailu jako nahoru.

Závěr

Pokud budete mít možnost vydat se na tento hike, rozhodně do toho jděte. Ačkoliv cesta k parkovišti je výzva pro řidiče, není to nic, co by se nedalo zvládnout. Stejně tak i trail. I když vede neustále do kopce, což může být chvílemi otravné, stojí to za to. Počítejte ale také s tím, že tu narazíte na spoustu turistů, tak se dopředu obrňte trpělivostí. 

Zajímavost
Tato oblast má bohatou kulturní historii spojenou s původními obyvateli Britské Kolumbie. Původní národy v této oblasti, jako jsou Squamish a Lil'wat, mají dlouhou tradici spojenou s horskými krajinami, a Watersprite Lakes byly pravděpodobně místem, kde se odehrávaly různé rituály. Tito původní obyvatelé využívali zdejší horské krajiny k lovu, sběru potravy a také k duchovním a kulturním aktivitám. 

Údaje z hodinek: 20km, 900m převýšení

Mapa trasy: https://mapy.cz/s/kagucahamu

Odkaz na kemp: https://recsites.bcmc.ca/index.php/reservations/watersprite-lake-campground

 

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nás v Kanadě překvapilo a co tu mají jinak

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nevynechat v okolí Squamish

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Vítejte v srdci divoké krásy Britské Kolumbie, kde se země setkává s nebem a kde hory…

Lenka Skořepová
Žena 24 let