Working holiday víza -Kanada

Lenka Skořepová
Lenka Skořepová
Žena 24 let Česká republika
27. 8. 2022
6 min.

Proč zrovna Kanada

Začátkem tohoto roku jsme si s Ondrou začali pohrávat s myšlenkou, že bychom po mých státnicích vyrazili někam do zahraničí. Naším velkým snem byl vždycky Nový Zéland, ale vzhledem ke covidové situaci nešlo žádat o víza. Proto jsme nejdříve zvažovali dodělat dodávku a vyrazit na roadtrip po Evropě s cílem ve Španělsku. Prozkoumali jsme možnosti v různých zemích, strávili jsme dlouhé noci hledáním toho nejlepšího a nakonec jsme došli k závěru, že jednodušší bude letět někam mimo Evropu. Nejčastější problém byl jazyk. To, že ve španělský kavárně nebudete umět plynule šprechtit se ukázalo jako velká překážka. A tak jsme začátkem března zažádali o working holiday víza do Kanady. Ze všech možností nejdostupnější. Kvóta pro Čechy je 1000 míst na rok. Pool byl otevřen už 7.1, ale pro nízký zájem bylo spoustu volných míst i později. Celým procesem, který byl dost náročný a dlouhý, nás provedli stránky jakdokanady.cz. Vřele doporučuju všem zájemcům o WH víza sem do Kanady (https://jakdokanady.cz/zazijte-kanadu/working-holiday-viza-kanada/). 

 

Podmínky pro získání WH víz:

1. Být občanem ČR

2. Věk mezi 18 - 35 let (včetně - v okamžiku výběru z poolu).

3. Musíte prokázat, že jste rezidentem ČR v době žádosti.

4. Musíte disponovat ekvivalentem 2500 CAD (cca 48 000 Kč)

5. Musíte mít platný pas po celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě (pokud tak nebude, pracovní       povolení vám bude uděleno maximálně na dobu platnosti vašeho pasu).

6. Musíte být schopni zřídit si cestovní pojištění na celou dobu vašeho plánovaného pobytu v Kanadě (to nás vyšlo na nějakých 13 000Kč na osobu na rok, u Generalli se slevou 60% pro cestující do Kanady)

7. Musíte mít zpáteční letenku, nebo prokázat, že máte dostatek finančních prostředků na její uhrazení (Jednosměrné letenky se pohybujou od 16 000Kč výš)

8. Musíte uhradit poplatky ve výši 341 CAD (cca 6500 Kč)

9. Programu Working holiday v Kanadě jste se nikdy neúčastnili.

A momentálně i kompletní covid očkování (V Kanadě považují 2 dávky za kompletní).

 

Celý náš proces získávání víz zabral 2 měsíce. Nejdelší částí bylo čekání na LOI (letter of introduction = víza) po poskytnutí biometrických údajů ve Varšavě. To zabralo 7 týdnů. Biometrické údaje si můžete nechat udělat ve Vídni, Berlíně a Varšavě, protože v Čechách nemáme kanadskou ambasádu. Jelikož Vídeň měla obsazené termíny a my měli pouze 10 dní na dodání otisků, zvolili jsme Varšavu. Vlakem z Pardubic za 8h plus zpoždění (zdravím České dráhy). Tam nás čekali fronty, protože zrovna začínala válka na Ukrajině. Samotný proces dávání biometrie trval zhruba 5 minut. Ve Varšavě jsme museli zůstat přes noc, tak jsme si našli levné a milé ubytování v LoftHotel Sen Pszczoły. Pak už jsme jen čekali na vyjádření. LOI je v podstatě vaše vstupenka na kanadskou půdu, nicméně konečné rozhodnutí o tom, zda splňujete všechny podmínky, je vám vydáno až v Kanadě při vízové kontrole. 

 

Jak jsme sehnali práci a ubytování

Když nám konečně přišlo LOI, mohli jsme začít hledat práci. Vytvořili jsme si profily na kanadských portálech (něco jako naše jobs.cz), nahráli jsme CV a pak různě obepisovali volné pozice. Hodně jsme směřovali do města Banff, Canmore a okolí. Už kvůli horám, které oba dva milujeme. Díky portálu indeed.ca se nám ozvali z Banff lodging company na pozici housekeepers. Brzy jsme domluvili online pohovor. Práce se nám líbila, tak jsme to vzali. Nabídli nám staff accomodation a boží zaměstnanecký benefity, takže nebylo o čem. Pokud byste někdo měl zájem, můžeme vám tu práci dohodit (mrk mrk).

 

A co dál

Když už jsme měli LOI i práci, zbývalo zařídit ještě hromadu papírů k odletu. A to letenky, cestovní pojištění, mezinárodní řidičský průkaz (vystaví na MěÚ za 50Kč na počkání), já si nechala dělat i mezinárodní očkovací průkaz (cca 250Kč na pobočce Avenier v Hradci Králové). Bylo potřeba vytisknout všechny papíry, co se dokládali k vízům, takže sken pasu, občanky, výpis z trestního rejstříku v aj, family form, potvrzení o očkování, potvzení o zůstatku na účtě v aj (ČSOB udělá na počkání zadarmo, jinde chtějí 100Kč), všechny emaily od kanadské vlády atd. Pro jistotu jsme si nechali udělat kopii cestovního pasu. No, bylo toho opravdu hodně. 

 

Když jsme všechno tohle zařídili, zbývalo už jen dát PAS A PUSU!

 

 

 

 

 

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Mohlo by se ti také líbit

23 tipů, co navštívit v Banffu a okolí

Lenka Skořepová
Žena 24 let

Co nás v Kanadě překvapilo a co tu mají jinak

Lenka Skořepová
Žena 24 let

🔴Odebírej můj kanál na YouTube

Jindřich Brychta
Muž 34 let

Co nevynechat v okolí Squamish

Lenka Skořepová
Žena 24 let