Sdílej cestolog:
()

RÁJ NA ZEMI

Zanzibar je exotický ostrov u východního pobřeží Afriky, který letos nalákal k návštěvě nejen spoustu Čechů. Patří pod správu Tanzánie a je vyhledávanou destinací milovníků pláží, vodních sportů, ale také návštěvníků afrického safari. Ostrov nabízí i další zajímavé aktivity - procházku pralesem s opičkami, krmení želviček, potápění a šnorcholování s rybičkami či prohlídku farmy koření. I proto se Zanzibaru často přezdívá „ostrov koření“ či „ostrov provoněný hřebíčkem a vanilkou“. 

Co je třeba zařídit ještě před cestou?

  • zpáteční letenky
  • ubytování
  • vízum (ideální je žádat online dva týdny před odletem) – cena 50 $
  • vyměnit peníze – americké dolary, popř. tanzanské šilinky 

Naše cesta započala v Praze, odkud jsme letěli do Dubaje a poté na Zanzibar, kam jsme dorazili zhruba po 15 hodinách. Časový posun Zanzibaru je + 2 hodiny oproti našemu času. V 7 hodin ráno místního času jsme přistáli na letiště, kde už bylo neskutečné teplo a dusno – 34 °C. Transfer nás odvezl do našeho hotelu v Matemwe, během hodinové cesty jsme již stihli načerpat africkou atmosféru a hlavně se pořádně natěšit. Když jsme viděli místní přírodu a kulturu, okamžitě jsme chtěli vše poznat a procestovat. 

Cestování

Cestování po ostrově není zrovna jednoduché, silnic tu moc není a často se jezdí po písčitých a kamenitých cestách. Navíc se tu jezdí vlevo a silniční pravidla tu prakticky neexistují. Přesto jsme se rozhodli to vyzkoušet a půjčit si auto. Za 10 $ nám vyhotovili tanzanský řidičský průkaz a pořádná jízda po ostrově mohla začít. Doporučuji se vyhnout řízení v noci, pokud nejste vyznavači extrémních adrenalinových sportů.

Kromě aut se zde hodně jezdí na kolech a skútrech, i po pláži. Také tu běžně narazíte na zvířecí povozy a zvířata se tu volně procházejí městem po ulicích. 

Dál už nabízíme pár tipů, co procestovat.

Pláže

Zanzibar je jeden z mála nedotčených přírodních rájů. Bílé písčité pláže patří mezi nejkrásnější a nejdelší široko daleko. Tyrkysově modré moře je nepopsatelné. Díky přílivu a odlivu se hladina moře dvakrát denně mění. Voda zde umí ustoupit i několik stovek metrů.

Vyhlášená a turisticky oblíbená je zejména severní pláž Nungwi, kam spoustu návštěvníků míří také za romantickými západy slunce. Další vyhlášenou pláží je sousední Kendwa.  Východní pláže v okolí Paje zase nabízejí výborné podmínky pro vodní sporty. 

Jozani Forest

Jozani Forest national park je jediný skutečný prales na ostrově. Lesem vás provedou zkušení průvodci, kteří vtipně popisují, k čemu jaká rostlina slouží. Sami se dokonce svěřili, že některé bylinky používají jako viagru. Největším lákadlem jsou ovšem malé opičky – Guavézy červené, které jsou zanzibarským endemitem. Jejich pozorování bylo nezapomenutelné.

V blízkosti pralesu se pak nachází Zanzibar Butterfly Centrum, kde můžete vidět stovky barevných motýlů a zajímavých exotických rostlin. 

Ostrov koření

Ne nadarmo se Zanzibaru přezdívá „ostrov koření“. Najdeme tu několik farem koření. Prohlédnout si tu můžete skořicové stromy, pepřovníky, vanilku, zázvor, muškátový oříšek, hřebíček a další. Na farmě vás budou očekávat velmi milí a vtipní průvodci, kteří vám rádi ukáží, jak se pěstuje exotické koření a k čemu slouží. Někteří průvodci dokonce umějí říct několik vět česky. Doporučuji navštívit Tangawizi Spice Farm, je zde velmi milý personál a dokonce průvodce který umí trošku česky.

Prison Island

Ostrůvek Prison Island obklopený nádhernými bílými plážemi a namodralým mořem nabízí ještě jedno velké lákadlo – obrovské suchozemské želvy staré až 250 let. Sem byly přivezeny před stovkami let z ostrova na Maledivách. Mezi želvami se můžete volně pohybovat a dokonce je můžete i nakrmit. Ostrov také nabízí místa ke šnorchlování či potápění.

Stone Town 

Stone Town je historické centrum hlavního města Zanzibar City zapsané na světové dědictví UNESCO. Prohlédnout si tu můžete známé památky a místní architekturu. Pro fanoušky Queenů stojí za zmínku, že se zde narodil zpěvák Fredie Mercury. A nachází se tu i dům, ve kterém nějaký čas žil. 

Podmořský svět – šnorchlování a potápění

Zanzibarské korálové útesy jsou jako stvořené ke šnorchlování a potápění. Pobřeží můžeme oprávněně nazývat rájem potápěčů. Korálový útes ukrývá množství pestrobarevných ryb a jiných neméně barevných a zajímavých živočichů.

Závěrem

Zanzibar se svou velikostí cca 100 km na délku a 50 km na šířku sice neřadí mezi světově největší ani nejlidnatější, ale rozhodně patří mezi ty nejkrásnější. Nadchne vás tyrkysové moře lemované nádhernými bělostnými plážemi, zachovalý podmořský svět a nádherná příroda ostrova. Ovšem ještě více si oblíbíte velmi přátelskou a takovou uvolněnou atmosféru. Je to zkrátka místo, kde si dokonale od všeho odpočinete, kde nemusíte nic řešit a stačí se jen nechat unášet místní kulturou, pohodou a místním heslem: Hakuna Matata – žádný problém. 

Ceny

Téměř o všech místních cenách se dá na Zanzibaru smlouvat, pokud nejsou pevně daný, jako například v restauracích a hotelech.

Půjčení auta: 1.den 60 $ za další dny 30 $ na den 

Pohonné hmoty jsou zde velmi levné, zhruba 5-10$ na den

Šnorchlování u Mnemba Island: 40 $ včetně výbavy a ovoce

Vstup do Jozani Forest: 10$

Butterfly Centre: 9$ 

Prison island: cena lodi 24$ za dvě osoby, vstup na ostrov 8$

Spice farm: 11$ za osobu, připravte si drobné na dýška 

Jídlo a restaurace: na jídlo můžete jít do jakéhokoliv hotelu, který má restauraci, ceny se ale velice liší, hlavně podle úrovně hotelu. V našem hotelu byla cena jedné večeře zhruba 40$, ale stačí se jenom projít po pláži a navštívit jinou restauraci, kde vás cena jedné večeře může vyjít na 10$ 

Nákup ovoce: pokud budete mít chuť na zdejší lahodné ovoce, tak doporučuji ho nekupovat na pláži, ale zajít si do městečka, či vesnice a tam si ho koupit ve stánku od místního farmáře, kde nás jedna taška plná ovoce a zeleniny vyšla na 5$

Tipy a rady

Doporučuji zde téměř všude vyjednávat.

Rozměňte si zde místní měnu, často vám to ušetří peníze a čas.

Noste vždy při sobě nějaké drobné na dýško, nikdy nevíte kdy se vám budou hodit.

Když jdete po pláži, tak doporučuji zde ignorovat veškerý místní lidi, maximálně je pozdravit, jelikož většina z nich se vám bude snažit něco prodat a jen tak se jich nezbavíte.

Pokud se odvážíš si zde půjčit auto, tak doporučuji se 1. den vyhnout hlavnímu městu a pokud možno, tak se vyhnout nočnímu řízení. V noci zde řídit je dost nebezpečné jelikož nikde nejsou lampy, po silnicích chodí místní domů a na silnicích není téměř nic vidět.

Dávejte pozor na policii,která vás bude velmi často zastavovat a bude chtít úplatky, nebo pokuty. Doporučuji mít při řízení pouze menší obnos peněz v peněžence, aby nechtěli velké částky. 

Menší rada, pokud vás už zastaví policie, tak mluvte na ně pouze česky, jakmile uvidí, že neumíte anglicky, tak vás nechají jet dál.

Líbí se ti příspěvek? Ohodnoť ho!

Jak moc se vám líbil tento cestolog?

Průměr hodnocení / 5. Hodnotilo lidí:

Cestolog ještě nikdo nehodnotil.

Sdílej cestolog:
Příspěvek od 

více o autorovi

Také máš kapsy plné zážitků?

Vytvoř svůj cestolog a poděl se o zážitky s dalšími cestolidmi.
Napsat cestolog

One comment on “Zanzibar”

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

NEJNOVĚJŠÍ DOBRODRUŽSTVÍ  NA VÁŠ EMAIL
Přihlášením souhlasíte se 
zpracováním osobních údajů.

Připraven na blogování?

Podělit se s lidmi o svá dobrodružství už nemůže být jednodušší! Stačí se zaregistrovat a můžeš začít ihned psát o své cestě.
Začít blogovat
cestolidi.cz
© 2017-  
2021
 cestolidi s. r. o.  
Vytvořeno s  
  k cestování.
envelopeusermagnifiercrossmenu linkedin facebook pinterest youtube rss twitter instagram facebook-blank rss-blank linkedin-blank pinterest youtube twitter instagram