Kanada

Život v Banffu

Lenka Skořepová
5. 10. 2022
18 min. čtení
133x
0 komentářů

 

Máme za sebou už 2 měsíce života v Kanadě, konkrétně v Banffu, a tak jsem se rozhodla napsat něco o životě tady. Banff je oblíbené turistické středisko ležící zhruba 130 km od Calgary, v nadmořské výšce 1383 m.n.m. Co se velikosti týče, patří mezi ty menší městečka, nicméně je centrem národního parku Banff. Ročně sem zavítá přes 4 miliony turistů (pro srovnání, ročně na Sněžku vyšplhá podobné množství). My Češi ho rádi přirovnáváme k našemu Špindlu. V podstatě je tu jedna hlavní avenue, na které najdete spoustu obchůdků se suvenýry, drahé restaurace a půjčovny na kola/lyže. Všechny budovy mají zachovaný dřevěný vzhled, žádné křiklavé nápisy. Všude po ulicích to voní sladkou vůní popcornu nebo hranolkama z mekáče.

Lidi

Začnu lidmi jako takovými, protože to byla první věc, která mě na Kanadě mile překvapila. Ráno jdete do práce a všichni se na vás usmívají, přejí vám dobré ráno. Kamkoliv přijdete, vítají vás s úsměvem. V práci neustále slyším prosím, děkuji, omlouvám se. Vyluxuji obývák a nadřízená supervisorka mi poděkuje (proboha ženská, vždyť to je moje práce). Na autobusové zastávce, v obchodě a vlastně kdekoliv, si krátíte čas ''small talks'' s místními nebo turisty. Není to jen o počasí, jak tomu bývá u nás v Čechách, ale ptají se, odkud jste, kde tu pracujete, jak tu jste dlouho a podobně. Člověk by nevěřil, kolik lidí tu navštívilo Prahu a na druhou stranu, kolik lidí ani neví, kde naše země česká je.

Náklady na život

Život v Kanadě a především v Banffu je rozhodně nákladnější než u nás v Čechách. Nicméně, tyto informace podávám ve vztahu k Banffu. V celé Kanadě to tak šílené není. My jsme oblíbené turistické středisko a podle toho to tu vypadá.

 

1) Bydlení

Průměrné životní náklady v Banffu jsou 3 253 $ měsíčně pro jednu osobu, která si pronajímá byt. Tento průměr je založen na mnoha faktorech včetně nákladů na bydlení, dopravu, potraviny a zábavu (zdroj: google). Já pracuji za 16$/h a můj měsíční plat tak činí přibližně 2560$. Bydlení mám zprostředkované zaměstnavatelem. S Ondrou máme jeden couple room pro sebe, vedle nás sdílí pokoj dvě slečny a dohromady sdílíme kuchyň, koupelnu a obývák. Nájemné dělá 13$/den/osoba. Tedy 403$ na jednoho za měsíc (od ledna nám zvednou nájem na 15$). V kuchyni máme každý pokoj svou vlastní velkou lednici s mrazákem a poté rovnoměrně rozdělené skříňky. Co mě potěšilo je to, že tu je kladen důraz na recyklaci. Avšak ta se trochu liší od té u nás v Čechách. Ve zkratce, máme tu koš na bio odpad, pak koš na vratné obaly a krabice (od mlíka, od džusů..) a nakonec směsný odpad, kam se hází plastové sáčky a všechno, co se nedá znovu použít. Nic jako papír, plast,sklo zvlášť. A kontejnery jsou tu na každém kroku. Co mě taky překvapilo bylo topení. Nemají tu klasické radiátory jako známe my, ale takové mřížky v podlaze (viz foto), kterými proudí teplý vzduch. Nemilým překvapením pro mě bylo, když jsem zjistila, jak Kanaďani vůbec nezamykají dveře. Tady je 24/7 odemčeno (Což se mi vzhledem k nedávným událostem ve městě moc nelíbí. Během 5ti týdnů tu v klubu 2x někoho ubodali takovým způsobem, že to ti kluci nepřežili). Obecně v Banffu je velmi těžké najít bydlení, protože jakmile se něco uvolní, je to hned pryč a ještě to stojí spoustu peněz. Proto doporučuji hledat zaměstnání, kde vám bydlení zařídí. Ale je potřeba, abyste vy v páru nebo s kamarádem pracovali u stejné společnosti a měli nárok na společné bydlení. Na ubytování nemáme k dispozici pračku, proto chodíme do vedlejšího hotelu, kde praní stojí 3$ a sušička to samé. Je možné si na místě v automatě zakoupit tablety na praní, popř. aviváž za 1,25$.

 

Užitečné odkazy při hledání bydlení:

https://banff.ca/539/Tinu-Affordable-Rental-Housing

https://ywcabanff.ca/programs-services/housing-services/

 

2) Nákupy - jídlo

Jak už jsem říkala, Banff je hodně předražené město. Spoustu lidí proto jezdí na nákupy do Canmore (cca 20km odsud) do Save on Food. My tu máme akorát dva markety. Nester's food market a IGA. Nester's je v podstatě takové menší Penny a IGA bych přirovnala spíše k Tescu. Pro představu, co tu kolik stojí, tak:

    ○ Toastový chleba 7$ (128Kč)
    ○ Mléko 2l - 4,3$ (80 Kč)
    ○ Máslo 454g - 6,3$ (115Kč)
    ○ Jablka 1kg - 6,6$ (120Kč)
    ○ Kuřecí maso 1kg - 19$ (350Kč)

Ceny dalších produktů najdete na ofiko webu https://www.iga.net/en  
    
Díkybohu jsou tu způsoby, jak ušetřit. Například, každé první úterý v měsíci mají větší obchody typu IGA a Save on Food slevu, kdy při nákupu nad 50$ máte slevu 15% z celého nákupu. Tehdy se vyplatí dělat větší nákupy jako těstoviny do zásoby a podobně. Co mi ale využíváme nejvíce je FOOD RESCUE BANFF. To je organizace, kam můžou obchody věnovat den nebo více dní prošlé jídlo, např. mléčné výrobky, pečivo, mražená zelenina, sushi, nakládané ovoce, sladkosti, ne tak vzhledné kousky zeleniny jako otlačená rajčata, nahnědlé banány, přezrálá avokáda apod. a nakonec hromady pečiva. Funguje to tak, že tam přijdete, zaplatíte pouze 5$ a pak jdete a vezmete si, co potřebujete. U mléčných výrobků si můžete vzít vždy jeden ze skupinky (např. 1 mlíko, ne 2), u zeleniny pak berete jen tolik, kolik opravdu spotřebujete (to ale neznamená kilo brambor) a u pečiva máte volnou ruku. Takto fungují 3x týdně: pondělí, středa, pátek od 18h. Jelikož je to tu ale oblíbené, je třeba chodit už na 17h a vystát si frontu. 

https://www.facebook.com/banfffoodrescue 

3) Nákupy - ostatní
Když nechcete vyhazovat peníze za mikiny s nápisem Banff, Bear Mama a podobně, můžete využít místních thrift shopů. Mezi ně patří například Last Temptation Vintage nebo Rundle United Thrift shop. Last Temptation je malý obchůdek, kde najdete oblečení ve stylu 80tých let: barevné kombinézy, flanelky všech barev, džínové bundy. Ceny se tu liší kus od kusu a my tu pořídili například mikinu za 40$. Zatímco v Rundle thrift shopu nenajdete jen oblečení, ale i boty, knihy, elektroniku, nádobí, kosmetiku, deky, polštáře a podobně. Tam mají trika za 5$, mikiny za 10$, bundy 15$ a výše, boty taktéž od 10$. Co nenajdete tady, najdete v námi oblíbeném Community thrift shop v Canmore. My jsme tam pořídili brusle za 20$, snowboard s vázáním za 80$, misky do kuchyně za dolar, oteplováky na snowboard za 40$, kuklu pod helmu za 12$ a helmu za 40$. Krom toho tu najdete i turistické vybavení: spacáky, krosny. Dokonce i nábytek, kola. Opravdu na co si vzpomenete. 

4) Doprava
Samotný Banff je malé městečko a z jednoho konce na druhý dojdete za 35 minut. Pokud chcete někam za město a nebo se vám prostě nechce chodit, můžete využít místního mhd Roam Transit. Je tu hned několik linek. Jedna jízda stojí 2$ na osobu. My máme od zaměstnavatele kartičku Banff local pass za 5$ a můžeme jezdit neomezeně kam chceme. Auto tu zatím nemáme, plánujeme pořídit až po novém roce. Co se týče řidičáků, tak nám tu náš mezinárodní platí pouze 3 měsíce (i když se vydává s platností na rok). Pak je ''třeba'' si tu udělat kanadský řidičák. Ten zahrnuje test a jednu jízdu a dělí se na více úrovní. Jelikož nám spoustu Čechů doporučilo se na to vykašlat a jezdit pouze s tím, co máme, nic víc jsem dále nehledala. Každopádně, kdyby někoho zajímalo něco víc, doporučuju přečíst si to tady (https://jakdokanady.cz/ridicsky-prukaz-kanade/). Křižovatky tu pak vypadají tak, že kde není semafor, tam jsou ze všech směrů stopky. A platí, že kdo přijede první, taky první odjíždí (nedokážu si představit, jak by tohle fungovalo v Čechách v tom množství neohleduplných řidičů). Další věc, přechody. Tady vám staví ještě než k tomu přechodu dojdete. Všude po městě se jezdí dost pomalu a opatrně, takže co se tohodle týče, cítím se tu rozhodně bezpečněji jak v Čechách. 

 

Možnosti práce (více ve článku První práce v Kanadě)
Vzhledem k tomu, že mám ráda věci zařízené v předstihu, měli jsme práci domluvenou už před příletem. Založili jsme si profily na portálu indeed.ca. Je to něco jako naše jobs.cz. Odtud jsme poté rozesílali CV. Upřímně, nikdo nám neodpověděl. Ve výsledku se nám sami ozvali z Banff Lodging Company na pozice room attendant - housekeeper (uklízení). A protože byli jediní, vzali jsme to. Hodně společností vám neodpoví dokud nejste v Kanadě a nemáte zařízené daňové číslo SIN. Proběhl krátký online pohovor a pak už jsme se jen domlouvali na datumu nástupu. Komunikace byla skvělá. Když jsme v srpnu přiletěli, ubytování bylo hned k dispozici a druhý den rovnou do práce. V práci jsme byli obdarováni uniformami, instrukcemi, kartičkami a vzhůru na úklid. Kolektiv u nás v Tunnel mountain resort je úžasný. Tolik srdečných, milých, laskavých lidí na jednom místě. Jedna třetina jsou tu lidi z Taiwanu, druhá třetina Češi a zbytek pak Kanaďani, Filipínci. V Banffu je nejvíce pracovních pozic právě v hotelech na úklid, méně pak už na front desk jakožto recepční. Najdete tu ale práci v restauracích jako kuchaři, číšníci nebo na mytí nádobí. V podstatě se jedná o služby lidem. Nic speciálního tu nečekejte, protože u těch zajímavějších pozic už vyžadují různé certifikáty, roky praxí, řidičák a podobně. A taky pozor na to, na co se vaše víza vztahují. 


Lékařská péče
Měla jsem to (ne)štěstí otestovat místní zdravotní péči. V Banffu máme Alpine medical clinic a pak menší nemocnici. Jelikož trpím na angínu 4-5x ročně, byla to otázka času. A tak jednoho krásného dne po bajkování v Canmore v 7mi stupních došlo na nejhorší. Byla jsem předvídavá a dovezla si spoustu léků z Čech. Bohužel to absolutně nezabralo, proto jsem se hrdině vydala do Alpine clinic. Jelikož jsem splňovala jeden z covid příznaků, musela jsem nejdřív podstoupit test. Ale oni tu netestují. Tudíž vzhůru do lékarny pro samotesty. Při předložení Alberta Health Care Card dostanete balení zadarmo. Test jsem si udělala, zavolala na kliniku a rovnou se tam vydala, v roušce. Čekala jsem 45 minut na registraci (jen vyplníte formulář a předložíte zdravotní kartičku). Pak si mě tam s úsměvem převzala mladá paní doktorka (jejich ordinace je spíš kumbál, kde máte přes zimu zavařovačky). Vyplnila semnou anamnézu a zmizela. Za 5minut přišla jiná paní doktorka. Ta mi udělala výtěr z krku, pro jistotu 2x a předepsala antibiotika. Jeden z výtěrů stál 50$ (nehradí pojišťovna!). Doktor je vždycky povinen vám oznámit cenu úkonu a vy s tím buďto souhlasíte nebo ne. Já neměla moc na výběr a přišlo mi to jako rozumné řešení (vzhledem k mému zdravotnickému vzdělání). V lékarně jsem pak nechala dalších 32$ za antibiotika a honem domů odpočívat. Vzala jsem si sick days na 3 dny, což pro mě byl akorát stres navíc, že jsem zadarmo doma. Po 5ti dnech od návštěvy mi paní doktorka volala, že výtěr z krku byl negativní a mám vysadit antibiotika. Napadlo mě to, když se mi den ode dne dělalo hůř a hůř. Hned další den jsem tam šla znovu. Tentokrát si mě vzal mladší pan doktor. Ten usoudil, že už budu brzy zdravá a poslal mě zas domů. Tak jsem dál pokračovala ve své aplikaci Joxu, kloktání slané vody, Prieznitzových zábalech, šalvějových čajech a podobně. Uběhl týden a žádné zlepšení. Nakonec zabral až sprej z místní lékárny za 16$. Kromě zdravotní kartičky mám zřízené i cestovní pojištění, které zahrnuje i léčebné náklady. Proto jsem tam poslala zprávu z kliniky a prosbu o proplacení testů a v lepším případě i antibiotik. Tak uvidíme, jak se vyjádří.


Volnočasové aktivity
V létě člověk neví, co tu dělat dřív. Nejvíce možností je tu samozřejmě turistických. Nudit se tu nebudou ani cyklo nadšenci. Máme tu hned několik půjčoven na kola, ať už silniční, horská nebo celoodpružená. Ceny jsou různé. My chodíme do Ultimate Sports, protože v rámci zaměstnaneckých slev máme 50% slevu na půjčovné. Pro představu, celodenní půjčení silničních kol nás stálo 40$, u celoodpružených kol pak 63$ (za oba dva). Rozhodně se vyplatí si kola půjčovat na celý den. Cena do 4h a na celý den je totiž skoro stejná. Ke kolu dostanete ještě helmu a kdo chce, tak i zámek na kola. Kdo není na turistiku ani kola, najde tu sportovní středisko Fenlands. To je velká hala, kam se chodí bruslit, hrát pingpong, badminton a podobně. 
V zimě mění půjčovny kola za lyže, snowboardy a běžky. Z Banffu se pak jezdí na sjezdovky do Sunshine Village, Norquay, Lake Louise ski resort. Kromě toho tu můžete zažít i něco více netradičního a to jízdu s psím spřežením, lezení po ledovcích, snowtubing a nebo rybaření na zamrzlém jezeře. Je tu mnoho agentur, které vám rádi za nemále peníze takový zážitek zprostředkují. Na co nesmím zapomenout jsou pak polární záře. Nejvíce se jezdí na Lake Minnewanka a kdo nechce jezdit tak ''daleko'', vystačí si s Cascade Ponds.

 

https://banff.ca/132/Fenlands-Banff-Recreation-Centre 

Co navštívit v Banffu (viz minulé články, proto jen ve zkratce)

    1. Tunnel Mountain
    2. Bow Falls
    3. Sulphur Mountain
    4. Mt. Norquay
    5. Vermilion Lakes
    6. Cascade Ponds
    7. Cascade Mountain
    8. Mt. Rundle
    9. Lake Minnewanka
    10. Johnson Lake 

Tak, a to by bylo zatím všechno, co jsme tu za dva měsíce života vykoumali. Pokud máte jakékoliv další otázky, rozhodně se nebojte tu nechat nějaký komentář. Co budu vědět, na to odpovím a co vědět nebudu, to se pokusím zjistit. 
    

 

Lenka Skořepová
Ahoj, jmenuju se Lenďa a jsem cestovatel tělem i duší. Miluju všechno od jednodenních výletů do hor, po vícedenní treky nebo i delší pobyt v zahraničí. Jsem lesní skřítek, co miluje mlhavé hory, ale i mořská víla, co se ráda cachtá v tyrkysových vodách. Více fotek a zážitků na mém IG @lenda.skorepova
Komentáře
Zajímají tě nějaké informace ohledně cesty? Zeptej se autora v komentáři.

Pro komentování se přihlašte.

Nejčtenější cestology
 
1
Last calls za polárním kruhem
 
2
Kolik nás stály 2 dny v Bratislavě | Hotel, atrakce, jídlo, pití aj.
 
3
Milano🇮🇹
 
4
Sběr kiwi na Novém Zélandu
 
5
SINGLTREK SUCHÁK | Jdeme na trvz BOUDA a KRAMÁŘOVU CHATU
 
1
JAK CESTOVAT SÓLO: Tipy od českých blogerek
 
2
Sběr kiwi na Novém Zélandu
 
3
Kolik nás stály 2 dny v Bratislavě | Hotel, atrakce, jídlo, pití aj.
 
4
Kousek Karibiku v Evropě | Sever Sardinie
 
5
[VLOG] Dubai město budoucnosti v poušti
Poděl se se svými zážitky z cestování z ostatními
Chceš se s ostaními podělit o své zážit z cestování? Založ si cestolog a piš o svých zážitcích.
Vytvořit cestolog
Nejoblíbenější cestovatelé
Jindřich Brychta
47 cestologů 15 odběratelů
Mishka Travels
21 cestologů 48 odběratelů
pechackova-v
16 cestologů 20 odběratelů
Lenka Skořepová
13 cestologů 4 odběratelů
veronikatraveldiary
14 cestologů 12 odběratelů
Mohlo by se ti také líbit
 
Jak sehnat práci v Kanadě
Kde hledat, jak napsat CV, dodatečné kurzy, tipy
Lenka Skořepová
0 komentářů
 
Lake Minnewanka a Tessa Falls
Podzimní procházka na Tessa Falls a plavba lodí na Lake Minnewanka
Lenka Skořepová
2 komentářů
 
Sulphur Mountain 2451m.n.m
Naše druhá návštěva místního vrcholu 
Lenka Skořepová
0 komentářů
 
První práce v Kanadě
Jak jsme sháněli práci a čím se tu vlastně živíme
Lenka Skořepová
10 komentářů