Život v dodávce
A vy jako žijete v dodávce? Není to nepohodlný? Vždyť tam nemáte sprchu a kam chodíte na záchod? Tohle jsou nejčastější otázky, na které se mě lidi ptají. A já vám na ně odpovím. Určitě jsem si nikdy vanlife nemalovala tak, jak se na některých sociálních sítích prezentuje. Bylo nám jasné, že to sebou nese i své nevýhody. Možná právě proto, že jsem počítala s tím nejhorším, to nakonec vyšlo mnohem lépe. Život v dodávce se nám velice zalíbil a věřím, že s tím po Zélandu budeme pokračovat.
Jak to funguje
Život v dodávce na Zélandu je vlastně docela snadný a dá se říct i levný. Jelikož je to způsob, jakým tu žije tisíce lidí, vše je tomu uzpůsobené. Ať už se jedná o místa na spaní, veřejné sprchy nebo veřejné laundromaty (pračky a sušičky). Pojďme se ale podívat podrobněji, jak jednotlivé věci řešíme.
Sprchy a záchody
Po Zélandu najdete mnoho veřejných sprch. Ať už ledové na pláži nebo teplé u infocenter a v bazénech. Zpravidla se platí jen za ty horké a ceny se pohybují od 1,5NZD až po 8NZD. Někdy máte časový limit, někdy ne. Občas se musíte sprchovat s ostatními v místnosti a nemáte vlastní kabinku a jindy máte štěstí a můžete si užít trochu toho soukromí. Pokud si na noc platíte kemp, pak drtivá většina z nich teplé sprchy poskytuje zadarmo a ještě máte vlastní kabinku. Co se záchodů týče, ačkoliv v autě máme jeden přenosný, abychom splňovali pravidla self-contained certifikace, využíváme záchody veřejné. Knihovny, obchody, infocentra a tak podobně.
Spaní
Spát v autě můžete jen na místech k tomu určených. To jsou buďto placené kempy nebo tzv. freedom campsite (freečka). Freečka se platit nemusí, ale bývají omezené na počet aut a nocí v daném místě. Často jsou to skromná parkoviště u parků, hřišť nebo u pláže. Poté tu jsou kempy střední ceny 10-20NZD na noc, kde většinou není o moc víc vybavení nežli ve freečku a nakonec dražší kempy, často tzv. Holiday parky. Tam se cena pohybuje od 25NZD na noc a výše. Nicméně s nimi máme dobrou zkušenost. Krásné velké čisté kuchyně k dispozici, neomezené teplé sprchy a mnoho dalšího. V odlehlých místech můžete často narazit na DOC kempy, které patří k těm levnějším, ale nic kromě záchodu tam není.
Vaření
Když počasí dovolí, vaříme vedle auta na stolečku. Snažíme se minimalizovat srážení vody v autě a následné plesnivění. Vozíme sebou malý přenosný vařič a plynové bomby. Pokud se nenacházíte v lepším kempu, kde jsou kychyňky k dispozici, jinou možnost ani nemáte. A jezení v restauracích hodně leze do peněženky. Ledničku máme zabudovanou v autě, takže vydržíme vždycky aspoň na 2-3dny bez nákupu. V kuchyňce máme také drobný dřez s pitnou vodou, takže o vodu nemáme nouzi a odpadní voda odtéká do nádrže pod ní. Tu pak čas od času vypustíme na tzv. dump station.
Připojení k internetu, nabíjení
Přístup k internetu máme velice omezený. Ne všude je wifi, takže máme zaplacená neomezená data. Ačkoliv pokrytí po Zélandu není žádný zázrak, je to pořád lepší než nic. Když potřebujeme vyřešit něco důležitého, zajdeme do knihovny nebo McDonalds. Protože máme auto vybavené solárními panely, 4x 12V zásuvkami, 11x USB porty a jednou zásuvkou na ntb, o nabíjení z jiných zdrojů se moc nezajímáme. Pokud je ale potřeba, dobít si elektroniku můžete vždycky v knihovně.
Užitečné aplikace
Na cestách využíváme hned několik aplikací, které nám výrazně zjednodušují život. Najdete v nich všechny potřebné informace a často vám to ušetří nějaké ty dolary.
- CamperMate - za nás nejlepší aplikace na cestování. Je ke stažení zdarma a najdete v ní úplně všechno. Jedná se o mapu míst s kempy, veřejnými sprchami, záchody, benzínkami, infocentry, laundromaty nebo kde si doplnit pitnou vodu do auta. Zároveň tam uživatelé můžou psát komentáře, čehož využíváme právě u freeček. Pokud tam jsou na to místo negativní recenze, volíme jiné. Kromě toho tam najdete i tipy na výlety, kulturní památky nebo veřejnou wifi. Jedinou nevýhodou je to, že nefunguje offline. Podobnými aplikacemi jsou: Wikicamps a Rankers NZ.
- Gaspy - aplikace na nejlevnější benzín v okolí. Je ke stažení zadarmo, opět funguje jen když jste online, ale často vám ušetří desítky dolarů. Stačí jen zadat typ paliva a podívat se do mapy míst.
- Roady - tato appka vám napoví, kde se va všem okolí nachází zajímavá místa, a to s doprovodnými fotkami a popiskem. Takže když někudy projíždíte a chcete si udělat krátkou zastávku, můžete se na vaše možnosti podívat sem.
- CzechKiwis - Nefunguje offline, ale jinak máte celý jejich web k dispozici zadarmo. Najdete tam všechny jejich užitečné rady.
Výhody a nevýhody
Život v dodávce není vždycky růžový, ale taky není úplně černý. Dovolím si říct, že to z velké části záleží na vás a na tom, jak si to ze začátku nastavíte. I jaké auto si pořídíte. Pokud se rozhodnete šetřit nebo zkrátka nemáte budget na větší dodávku a půjdete spíše do něčeho menšího, hodně si na komfortu uberete. S větší dodávkou už je pak život o něco snažší, ale stále je to docela punk.
Nevýhody
- Závislost na počasí - jestliže venku prší, nemáte se moc kam schovat. Mokré věci nikde neusušíte a když jste nuceni vařit uvnitř, sráží se vám v autě hrozně moc vlhkosti, což může způsobit následné plesnivění. A to nechcete. Zároveň teploty v noci bývají někdy kruté a na izolaci auta nemůžete vždycky spoléhat (opět záleží, jak tohle máte řešené).
- Záchod a sprcha - jste závislý na veřejných prostorech. Některé veřejné záchody zavírají třeba v 18h a jiné jsou otevřené nonstop. Je potřeba si takové věci pohlídat. To samé je se sprchami. Je tu běžné, že se 2 nebo klidně 3 dny nesprchujete, když prostě nechcete a nebo to nejde. Pokud máte ale svoji sprchu v autě, máte vyhráno.
- Malý prostor - život v dodávce vás naučí minimalismu ať už chcete nebo nechcete. Úložného prostoru je málo a vy tak musíte hodně přemýšlet nad tím, zda další triko potřebujete nebo ne. Zároveň můžete v páru dostat ponorku, protože zkrátka nemáte ten svůj prostor. Ale to je na každém, jak se s tím popasuje.
- Možnost krádeže - není překvapením, že vás na Zélandu vykradou. Dodávky jsou častým cílem, protože se ví, že je v tom celý váš život. Veškerá elektronika, doklady a podobně. Pokud vyrazíte na vícedenní výlet nebo celkově opouštíte dodávku na dýl, doporučujeme si brát všechny cennosti sebou. Ano, není to zrovna šťastné řešení, ale ušetříte si tím spoustu starostí. Doporučujeme pokaždé zakrýt všechny okna, aby nebylo vidět, co v dodávce máte. Můžete si také pořídit zámek na volant, aby vám aspoň to auto zůstalo. Bezpečnost obecně je velkou otázkou. Lidé se tu setkávají s velmi nepříjemnými situacemi, kdy vás někdo v noci obtěžuje na parkovišti, proto se snažte číst komentáře v aplikace CamperMate a zhodnoťte sami, kde to bude nejlepší. Pepřák je tu bohužel zakázaný, ale můžete místo něj využít sprej na vosy a sršně, čistič karburátorů nebo čistič brzd. Mají podobný účinek.
- Poruchy - váš vůz je pouze stroj, a tak se může stát, že se něco porouchá. Dost často to nijak neovlivníte, ale pravidelnými kontrolami můžete předejít nemilým překvapením. Pokud máte AA membership/AA plus ke svému pojištění, pak vám často z bryndy na cestách pomůžou. Jestliže je potřeba auto nechat v servisu na víc jak den, máte nárok na náhradní ubytování a nebo i vůz.
Výhody
- Ušetříte - díky možnosti spaní v autě ušetříte hodně peněz za ubytování. Nájmy jsou drahé, a i když čas od času platíte za kemp nebo sprchu, určitě je to jen zlomek ceny z nájmu, který byste jinak platili.
- Vše na jednom místě - můžete kamkoliv a vždycky u sebe budete mít vše, co potřebujete. Sedíte na pláži a chcete se jít vykoupat? V autě máte ručník, plavky i opalovák. Začalo pršet? Nevadí. V autě máte nepromokavou bundu nebo náhradní suché oblečení. Dostali jsme hlad? Uvařte si něco ihned na místě. Žádný problém. Pitná voda, lékárnička, zásoby jídla, vše potřebné je při ruce.
- Mobilita - pokrytí autobusy není na Zélandu nic extra. Je mnohem jednodušší dopravovat se svým vozem. Často se dostanete na místa, kam byste se jinak nedostali a to rozhodně stojí za to.
- Výhledy - co takhle probouzení s výhledem na východ slunce u oceánu a nebo večerní pozorování hvězd
- Šetření přírodních zdrojů - málo prostoru, méně věcí. Život v dodávce vás donutí skladovat méně věcí a investovat raději do kvalitnějších kousků, které využijete víckrát. Se solárními panely využíváte energii z obnovitelných zdrojů. Kvůli spalování pohonných hmot to rozhodně není perfektní, ale na začátek dobrý.
Jak se tu říká, home is where you park it. A já doplním, že záleží jen a jen na vás, jaké si to uděláte.
Pro komentování se přihlašte.